Kaip sumaniai panaudoti pieno pakuotes? 3 praktiškos idėjos

Lietuviai kasmet daro pažangą – vis daugiau namų ūkių atsakingai rūšiuoja atliekas, o pagal plastikinių pakuočių perdirbimo mastus Lietuva yra tarp 3 pirmaujančių šalių Europos Sąjungoje.

Tvaresnė ir švaresnė Lietuva yra ne tik kiekvieno gyventojo, bet ir verslo interesas.

Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, siekiant mažinti atliekų kiekį, kartu su pirkėjais ieškoma ir nestandartinių sprendimų. Vienas iš tokių gali būti pakartotinis pakuočių panaudojimas namuose.

Dėmesys – kasdienio naudojimo produktų pakuotėms

Lietuvoje perdirbama net 56 proc. sugeneruotų plastiko atliekų. Europos Sąjungos statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, 2020 m. Lietuva kartu su Nyderlandais ir Slovakija šiuo klausimu rodo pavyzdį likusioms šalims, mat bendras ES perdirbtų plastiko atliekų vidurkis siekė tik 38 proc.

„Suprantame, kokį poveikį mažmeninės prekybos tinklo veikla gali daryti planetai. Esame įsipareigoję šią įtaką kuo labiau riboti, todėl mūsų kasdienybė – kiekvieną žingsnį lydintys tvarumo principai, kruopštus plastiko rūšiavimas ir atsakingas požiūris į taršos mažinimą.

Be to, visa komanda nuolat ieško ir kūrybiškų būdų mūsų tvarumo pastangas sustiprinti“, – sako V. Budrienė.

Pasak tinklo atstovės, viena iš priemonių – pirkėjus skatinti mąstyti nestandartiškai, šviesti juos rūšiavimo bei perdirbimo tema. Pavyzdžiui, populiariausias plastikines pieno ir sulčių pakuotes „Elopak“ galima panaudoti pakartotinai nesunkiai įgyvendinamiems projektams.

„Pienas yra tarp produktų, kuris dažniausiai atsiduria pirkėjų krepšeliuose. Siekiant, kad visi turėtų galimybę įsigyti visavertei mitybai svarbių produktų, neseniai sumažinome ilgo galiojimo pieno kainas.

Tuo pačiu pirkėjus kviečiame mėgaujantis mėgstamais produktais, pasirūpinti ir gamta – pakuotes mesti į plastiko perdirbimui skirtus konteinerius arba pasitelkti išmonę ir juos panaudoti darkart. Tai leis ne tik sutaupyti, bet ir prisidėti prie taršos mažinimo“, – sako V. Budrienė.

Pasigaminkite vandeniui atsparų ir tvirtą vazonėlį

Ištuštėjusios sulčių ar pieno pakuotės yra puikūs indai sodinukams, nes jų medžiaga jau yra atspari vandeniui. Tereikės pakelį nupjauti ir panaudoti šiek tiek klijų bei džiuto virvelės dekoravimui – ir jį paversite patraukliu (ir stebėtinai tvirtu) vazonėliu.

Kad lygiai nupjautumėte pakuotę, jos išorėje pažymėkite pjovimo liniją. Nupjauti patogu tiek aštriu peiliu, tiek nukirpti žirklėmis.

Tuomet išorines pakelio sieneles (bet ne dugną) ištepkite plonu, tolygiu klijų sluoksniu ir pastatykite pakelį ant laikraščiu apsaugoto stalviršio.

Pradėkite vynioti virvelę aplink klijais padengtą dėžutę, pradėdami nuo apačios. Rezultatas bus gražesnis, jeigu ne virvelės ritinėlį suksite aplink pakelį, o suksite kartoninę dėžutę – tuomet dekoravimas pavyks tolygiau.

Jei klijai pradeda džiūti, užtepkite jų daugiau ten, kur reikia. Apvyniodami spauskite virvelės eilutes žemyn, kad tarp jų neliktų tarpų.

Pabaigoje klijais patepkite ir viršutinį pakuotės kraštą, prie jo prispauskite virvelę. Kol klijai džiūsta, viršutines eilutes galima pritvirtinti drabužių segtukais. O kad būtų galima drenuoti vandenį, vazono dugne galite pradurti skylučių.

Girdykla bitėms ir drugeliams

Bitės ir drugeliai, kaip ir žmonės, jaučia troškulį – tad kad augtų sveiki ir padėtų rūpintis augalais, jiems reikia vandens šaltinio. Bitėms, drugeliams ir kitiems apdulkintojams vandens galima parūpinti labai paprastai pagaminus saugią girdyklą.

Kruopščiai išplaukite pieno pakuotes ir išdžiovinkite. Naudodami netoksiškus dažus papuoškite ištuštintos dėžutės išorę. Dažams išdžiūvus, apačioje išpjaukite pakankamai dideles dureles, kad į vidų galėtų patekti bitės.

Tada ant dėžutės dugno padėkite plastikinių butelių kamštelių, pripildytų cukraus ir vandens mišinio (rekomenduojama jį gaminti iš 30 % cukraus ir 70 % vandens).

Viskas – padėkite girdyklą aukštesnėje vietoje sode ar pakabinkite ant medžio šakos.

Popietei su vaikais – namai iš pakelių

Tereikės pieno ar sulčių dėžučių, įvairių spalvų akrilinių dažų, žirklių – ir su vaikais turėsite įdomų užsiėmimą. 

Nudažykite dėžutes ryškiomis spalvomis ir leiskite išdžiūti. Kamštelio angą nuspalvinkite tamsiau ir paverskite „kaminu“ – galite į jį įdėti vatos gumulėlių, kurie atrodytų kaip dūmai.

Namelių „fasadui“ pasitelkite išmonę – vaikai gali langus ir duris piešti tiesiai ant pakuočių akriliniais dažais ar flomasteriais. Galima juos iškirpti iš spalvoto popieriaus ir priklijuoti. Jeigu vaikai ūgtelėję – pasiūlykite jiems langus iškirpti ir žirklėmis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder