Kaip veikia apsauga nuo žaibo?

Namo apsauga nuo žaibo sistemos poreikį nustato pastato savininkas, atsižvelgdamas į tikimybę, kad į objektą trenks žaibas, ir galimą materialinę žalą. Žaibo smūgio į objektą tikimybė pirmiausia priklauso nuo perkūnijos trukmės toje vietovėje, kurioje yra objektas.

Pastato apsaugos nuo žaibo sistemą sudaro apsaugos nuo tiesioginių žaibo smūgių įtaisai (išorinė apsaugos nuo žaibo sistema) ir apsaugos nuo antrinio žaibo poveikio įtaisai (vidinė apsaugos nuo žaibo sistema).

Ypatingais atvejais apsaugos nuo žaibo sistemą gali sudaryti tik išoriniai arba tik vidiniai įtaisai.

Išorinė apsaugos nuo žaibo sistema tiesiogiai apsaugo nuo tiesioginių žaibo smūgių. Toks poveikis ypač pavojingas dėl aukštos žaibo kanalo temperatūros, dėl kurios gali užsidegti degios pastato konstrukcijos.

Kas yra apsauga nuo žaibo?

Apsauga nuo žaibo – tai visuma priemonių, kuriomis siekiama užtikrinti saugų pastatų, statinių ir komunalinių įrenginių eksploatavimą, kai juos veikia tiesioginis žaibo smūgis ir jo antriniai reiškiniai.

Apsauga nuo žaibo užtikrinama sukuriant mažos varžos elektros grandinę tarp viršutinio apsaugos objekto taško ir žemės, naudojant specialius laidžius inžinerinius ir pagalbinius tvirtinimo elementus, kurie kartu leidžia priimti žaibo smūgį ir nukreipti žaibo srovę į žemę be pasekmių.

Išorinės apsaugos nuo žaibo sistemos sudedamųjų dalių sudėtis

 

Išorinės apsaugos nuo žaibo sistemas sudaro trys komponentai: žaibo imtuvai, kurie sugeria tiesioginį žaibo smūgį, įžeminimo įranga, užtikrinanti įžeminimo srovės sklaidą, ir srovės išvadai, užtikrinantys ryšį tarp pirmųjų dviejų komponentų.

Žaibo imtuvai

Žaibolaidžių skaičius ir aukštis turi būti nustatomas apskaičiuojant jų apsaugos zonas.

Apskaičiuota įrengtų stiebų apsaugos zona turi apimti visą saugomo objekto tūrį.

Ant strypo montuojamo žaibolaidžio apsaugos zona yra kūgis, kurio viršūnė sutampa su vertikalia stiebo ašimi.

Šio kūgio matmenys priklauso nuo reikalaujamo patikimumo vertės.

Pastatų apsauga nuo žaibo

Privaloma, šiuolaikinius statybos standartus atitinkanti pastatų žaibosauga – tai techninių prietaisų ir įrenginių kompleksas, skirtas užtikrinti statinio saugumą, kai į jį patenka natūrali elektros iškrova.

Tiesioginis žaibo smūgis gali sugadinti pastatą, padaryti žalos prietaisams, elektros įrangai, net pražudyti jame ar netoliese esančius žmones ir gyvūnus.

APSAUGOS NUO ŽAIBO TIPAI

Pastatų ir įrenginių žaibosauga skirstoma į: išorinę, vidinę.

Išorinis

Tai speciali prietaisų sistema, skirta elektros išlydžiams perimti, jos nukreipimas į žemę ant srovės laidų. Tinkamai suprojektuota konstrukcija apsaugos pastatą, jame esančius žmones ir gyvūnus.

Išorinė pastatų apsauga nuo žaibo skirstoma į du tipus:

Pasyvus

Tinklelis („erdvinis narvas“). Jis montuojamas ant saugomo objekto stogo;

Žaibolaidis. Jį sudaro vienas ar daugiau atskirų metalinių strypų, laidu sujungtų su įžeminimo grandine;

Lynų įtempimo sistema. Jie įrengiami išilgai saugomos teritorijos perimetro.

Aktyvus

Generuojami aukštos įtampos impulsai, kurie nelaukia, kol žaibas trenks į saugomą konstrukciją, bet sugauna elektros išlydį dideliu atstumu ir priverstinai nukreipia jį į žemę.

Patikima žaibo apsauga iš https://www.zaibosauga.com/

Organizatorių nuotr.

Asociatyvi /sodospalvos.lt/nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder