Kiek kavos per dieną galima išgerti nepakenkiant organizmui: mokslininkų nuomonė

Kava gali teigiamai paveikti sveikatą, tačiau tik tuo atveju, jei ji vartojama apgalvotai.

Ar mėgstate kavą ir geriate keturis, penkis ar net daugiau puodelių per dieną? Tikriausiai galvojate: "Ar ne per daug kavos geriu? Ar tai turės įtakos mano sveikatai?"

Tyrimai rodo, kad kavą geriantys žmonės gyvena ilgiau ir turi mažesnę riziką susirgti antrojo tipo diabetu, Parkinsono liga, širdies ir kraujagyslių ligomis bei tam tikrais vėžiniais susirgimais.

"Apskritai kava duoda daugiau naudos nei žalos", - sako Robas van Damas, Džordžo Vašingtono universiteto Milkeno instituto Visuomenės sveikatos mokyklos fizinių pratimų ir dietologijos profesorius.

Tačiau iš tiesų viskam yra ribos, ir net sveikų dalykų gali būti per daug. Laikraštis "The New York Times" kreipėsi į kelis ekspertus, kad šie paaiškintų, kada sveiki keli puodeliai kavos virsta toksiniu apsinuodijimu dėl piktnaudžiavimo šiuo gėrimu.

Mokslininkai pažymi, kad kavoje yra tūkstančiai cheminių junginių, kurių daugelis gali turėti įtakos sveikatai. Ir kofeinas yra vos ne pagrindinis iš jų. Jo perteklius organizme gali sukelti širdies plakimą, nervingumą, nerimą, pykinimą ar miego sutrikimus, sako Bufalo universiteto fizinių pratimų ir dietologijos profesorė Jennifer Temple.

Pasak Oregono sveikatos ir mokslo universiteto medicinos toksikologės ir skubiosios medicinos docentės Adrienne Hughes, apsinuodijimas kofeinu taip pat gali pasireikšti galvos skausmais, rūgšties refliuksu, o vartojant pakankamai dideles dozes - drebėjimu ar vėmimu.

Tačiau mokslininkai teigia, kad dauguma žmonių yra "gerai prisitaikę" prie savo reakcijos į kofeiną ir savarankiškai reguliuoja kavos vartojimo lygį, atsižvelgdami į savo savijautą.

Todėl sunkus šalutinis kavos vartojimo poveikis pasireiškia itin retai, sako daktaras Hughesas.

Pasak jos, praktikoje kofeino perdozavimą dažniausiai sukelia ne per didelis kavos vartojimas, o netinkamas koncentruotų kofeino formų miltelių pavidalo koncentratų ir priemaišų vartojimas. Jų ypač randama energiniuose gėrimuose ir kai kurių rūšių vadinamojoje sportinėje mityboje.

Daugeliu atvejų per trumpą laiką reikėtų suvartoti ne mažiau kaip 10 000 miligramų kofeino, kas atitinka maždaug 50-100 puodelių įprastos kavos, kad jis taptų potencialiai mirtinas, sako daktaras Hughesas.

Jei kofeiną vartojate įprastos kavos pavidalu, jis gali sukelti trumpalaikį kraujospūdžio ir širdies susitraukimų dažnio padidėjimą, ypač jei jį vartojate nereguliariai.

Tačiau paprastai tai nėra kenksminga. Tyrimai taip pat rodo, kad reguliarus kavos vartojimas nepadidina kraujospūdžio ir apskritai nesutrikdo normalaus širdies ritmo net ir ilguoju laikotarpiu.

Vis dėlto, jei jau turite širdies ritmo sutrikimų arba pastebėjote nenormalų širdies plakimą po kofeino vartojimo, geriausia sumažinti kavos, o tuo labiau kofeino koncentratų, vartojimą, sako Hughesas. Be to, pasak daktaro Robo van Damo, per didelis kofeino vartojimas nėštumo metu gali padidinti persileidimo riziką.

JAV Maisto ir vaistų administracija teigia, kad sveikam suaugusiam žmogui saugu suvartoti 400 miligramų kofeino per dieną, t. y. maždaug 4-6 puodelius kavos, priklausomai nuo jos stiprumo.

Amerikos akušerių ir ginekologų kolegija rekomenduoja nėštumo metu suvartoti ne daugiau kaip 200 miligramų kofeino per dieną.

Kitas dalykas - kai kurių žmonių organizmas kofeiną skaido gana lėtai, todėl vakare išgertas puodelis kavos gali sukelti nemigą. Čia verta atsižvelgti į savo organizmo reakciją.

Pažymėtina, kad tabako rūkymas gali gerokai pagreitinti kofeino apykaitą, todėl rūkaliams gali prireikti daugiau kofeino, kad jaustųsi žvalūs.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder