Laurynui Suodaičiui gimė netikėta idėja: koks patiekalas tinka prie vieno iš brangiausių lietuviškų filmų?

(1)

Laida „Gero savaitgalio receptas“ kiekvieną šeštadienį kviečia pasinerti į vis kitokį kino ir kulinarijos nuotykį. O šįkart charizmatiškieji TV3 laidos vedėjai Vaida Poderytė-Bernatavičė ir Laurynas Suodaitis žiūrovams siūlys pakeliauti laiku, nusikeliant į tarpukario Lietuvą. Koks filmas atsidurs jų akiratyje ir kokį patiekalą vedėjai pagal jį pagamins?

Kaip ir kiekvieną šeštadienį, Vaida ir Laurynas žiūrovus namuose kvies susikurti ir kiną, ir restoraną. Jie ne tik pasidalins įdomybėmis apie vakare rodomą filmą, bet ir pristatys kūrybišką vakarienės receptą, įkvėptą filmo temos. Šįkart TV3 eteryje – lietuviškas istorinis detektyvas „Laikinai jūsų“.

„Aš taip pasinėrusi į tarpukario Kauno nuotaikas, kad net svaigsta galva, kiek daug norisi papasakoti! Šiandien jūsų laukia itin įdomi laida, o vakare –  ir labai geras filmas. 

Tai – pats brangiausias praėjusių metų lietuviškas filmas, istorinis detektyvas „Laikinai jūsų“, – su žiūrovais sveikinsis Vaida.

Kino juosta sukurta pagal to paties pavadinimo Antano Šileikos šnipų romaną, paremtą tikrais tarpukario Lietuvos įvykiais. 

Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, buvęs caro armijos kontržvalgybos agentas Justas Adamonis sugrįžta į laikinąją sostinę. 

Kaune jis tikisi ramiai įsikurti ir imtis verslo, bet netrukus šį norą nugali kovinga jo dvasia ir noras padėti sustiprėti nedidukei, jaunai savo šaliai. 

J. Adamonis tampa Lietuvos karo kontržvalgybos viršininku ir atsiduria pačiame negailestingų politinių audrų verpete. 

Kaunas knibždėte knibžda nuo užsienio šnipų, korupcijos, pavojingų operacijų, žmogiškųjų dramų, išdavysčių ir paslapčių, kurias slaptasis agentas gliaudytų lyg riešutus, jei ne viena silpnybė – enigmatiškoji antros eilės pusseserė Lilė. 

Moteris kartu su savo vyru, buvusiu JAV diplomatu, netikėtai grįžta iš Amerikos ir sumaišo visas kortas.

Tai – lietuviškojo Džeimso Bondo vardo vertas, tikrų įvykių įkvėptas šnipų romanas apie spalvingą Lietuvos tarpukario istorijos puslapį, kai laikinąja sostine tapo Kaunas, karo kontržvalgybos viršininko pareigas ėjo Jonas Budrys, o Klaipėdos krašto prijungimas rodėsi tolima svajonė. 

Kai „Metropolio“ ir „Versalio“ šokių salėse sukosi išsipusčiusios poros, kavinėse žaisdami biliardą svarbūs asmenys sprendė šalies ateitį, tamsiuose skersgatviuose šmėžčiojo skrybėlėti šešėliai, meilė maišėsi su apgavyste ir pavydu, o žmonių gyvenimus negrįžtamai keitė lemtingi pasirinkimai. 

Jau nuo pat pirmųjų laidos filmavimo minučių abu laidos vedėjai negalės sustoti dalintis įžvalgomis apie šį lietuvišką filmą ir tarpukario ypatumus bei jo dvasią.

„Po šio filmo savo gimtąjį Kauną pamilau dar labiau. Kino dailininkės Neringos Baciuškaitės dėka filmo kūrėjams pavyko puikiai atkurti tarpukario atmosferą. 

Apskritai filmas stebina autentiškumu – nuo drabužių ir restoranų kultūros iki senovinių automobilių bei kalbos manierų. 

Baciuškaitė, kuri yra dirbusi prie tokių tarptautinių projektų kaip „Stranger Things“, pasakojo, jog sukurti vaizdą, atspindintį laikotarpį prieš 100 metų, buvo tikras iššūkis. 

Pavyzdžiui, gatvės trinkeles, kurios tuo metu neegzistavo, jie dengė smėliu ir klojo medines lenteles. O kolekcinių automobilių teko ieškoti visoje Lietuvoje“, – filmo užkulisiais dalinsis Vaida. 

Laurynas taip pat atskleis įdomių detalių apie to laikmečio madas, kultūrą ir gyvenimo būdą. 

„Tarpukario Lietuvoje žmonės tikrai mėgavosi gyvenimu – dažnai lankėsi restoranuose, klausėsi džiazo, žaidė biliardą, o šampanas liejosi laisvai. 

Prabangiuose restoranuose šokdavo ištaigingai pasipuošusios poros, o tokie egzotiški vaisiai kaip apelsinai ar bananai, buvo laikomi ypatingomis dovanomis. 

Pavaišinti damą apelsinu tada buvo lygu įteikti gėlių ar šokolado“, – pasakos laidos vedėjas.

Besišnekučiuodami apie tarpukario Lietuvos laikus bei filmą „Laikinai jūsų“, laidos vedėjai su entuziazmu pasiners ir į kulinarinius eksperimentus. Įkvėpti to laikotarpio gastronomijos, jie paruoš ypatingą gardėsį, kuris tikrai nukels žiūrovus į XX a. pradžios Kauną. 

„Šiandien turime ypatingą staigmeną – gaminsime tikras „smetoniškas“ varškės spurgas! Tiesa, jas ruošime dviem būdais: vienos bus autentiškos, o kitos – pagal Suodaitį, nes besiruošiant laidai, Laurynui gimė įdomi kulinarinė idėja, kaip šias spurgas patobulinti...“ – pasakos Vaida.

Šiuo gardžiu patiekalu mėgausis ne tik laidos vedėjai, bet ir ypatinga viešnia – aktorė Justina Nemanytė, įkūnijusi vieną iš pagrindinių filmo herojų – Lilę. 

Anot garsios aktorės, tam, kad įkūnytų savo personažą, jai teko įdėti nemažai pastangų ir darbo. 

„Šis filmas yra nepaprastai intriguojantis ir sudėtingas. Mano personažas Lilė – pagrindinio herojaus antros eilės pusseserė. 

Tuo laikotarpiu, siekdami išlaikyti savo statusą ir dvarus, žmonės užmegzdavo santykius ir su giminaičiais. 

Kaip aktorei, šis personažas man buvo vienas iš sudėtingiausių, nes išorėje turėjau būti lengva, naivi ir mergaitiška, o viduje slėpti sudėtingą istorinio laikotarpio svorį. 

Visgi manau, kad man pavyko. Po filmo premjeros prie manęs su žmona atėjęs pats romano „Laikinai jūsų“ autorius Antanas Šileika pasakė, kad būtent tokią Lilę jie ir įsivaizdavo“, – pasakos aktorė.

J. Nemanytė taip pat pasidalins ir užkulisiuose likusiomis detalėmis apie filmavimo procesą. „Filmas yra tikrai pats brangiausias – į jį įdėta labai daug darbo tiek dailėje, tiek kostiumuose, tiek bendrame vaizde. 

Komandą sudarė didelis žmonių skaičius, bet kai dirbi su profesionalais, kurie žino, ką daryti, nėra sudėtinga. 

Tačiau nemeluosiu – žiemos metu važiuoti tais senais, atvirais automobiliais ir filmuotis, buvo tikrai beprotiškai šalta“, – prisiminusi juoksis J. Nemanytė.

Kokių dar negirdėtų faktų apie brangiausią praėjusių metų lietuvišką filmą „Laikinai jūsų“ atskleis Justina? Kaip ji įvertins Vaidos ir Lauryno varškės spurgas? Visa tai ir dar daugiau – jau rytoj.

„Gero savaitgalio receptas“ – šeštadieniais, 11 val. tik per TV3!

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder