Mažėjant gimstamumui, Kinijos provincija atsisako trijų vaikų politikos

Kinijoje mažėjant gimstamumo rodikliams, viena daugiausiai gyventojų turinčių šalies provincijų paskelbė atsisakanti šiuo metu galiojančios „trijų vaikų politikos“.

Nuo vasario 15 dienos poroms Sičuane leidžiama turėti daugiau nei tris vaikus, pirmadienį pranešė pietinėje Kinijoje esančios provincijos sveikatos komisija. Nuo šios datos nebus reikalaujama ir santuokos liudijimo, norint užregistruoti naujagimį.

Sausio viduryje paskelbta, kad pernai Kinijos gyventojų skaičius pirmą kartą per šešis dešimtmečius sumažėjo. Statistikos agentūros duomenimis, šalis gruodžio pabaigoje turėjo daugiau kaip 1,4 mlrd. gyventojų – ir tai yra 850 000 mažiau nei metais anksčiau. Tai lėmė jau kelerius metus trunkantis didelis gimstamumo mažėjimas ir gyventojų senėjimas.

Pekinas jau 2016 metais atsisakė griežtos „vieno vaiko politikos“, kurios ėmėsi devintajame dešimtmetyje dėl gresiančio gyventojų pertekliaus. Nuo 2021 metų poroms leidžiama turėti tris vaikus. Nepaisant to, laukto gimimų bumo nebuvo.

Problema yra ir tai, kad nesantuokiniai vaikai ilgą laiką buvo smerkiami ir gyveno teisiniame vakuume, o vienišos motinos buvo socialiai ir ekonomiškai diskriminuojamos. Dar 2017–aisiais Nacionalinė sveikatos komisija teigė, kad nesantuokiniai gimimai yra nusižengimas „viešajai tvarkai ir geriems papročiams“. Tačiau požiūris keičiasi – ir institucijos jau kelerius metus švelnina savo sankcijas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder