Naujas mokslininkų atradimas apie banginių vokalinius gebėjimus (vaizdo įrašas)

Mokslininkai banginių organizme atrado unikalų mechanizmą, kurio dėka jie gali dainuoti. Apie tai praneša portalas IFLScience.

Vandenynas užima daugiau nei pusę Žemės paviršiaus ir jame gyvena daugybė gyvybės formų, įskaitant didžiausius planetos gyvūnus - banginius. 

Ilgą laiką klausimas, kaip šie jūrų milžinai sugeba dainuoti po vandeniu, liko neišspręstas, tačiau praėjusiais metais mokslininkai atrado svarbų elementą, kuris tapo raktu į šio reiškinio išaiškinimą.

Mokslininkai 2024 m. eksperimentavo su tikromis kuprotųjų banginių, mažųjų banginių ir sei banginių gerklėmis, kad suprastų, kaip šie jūrų milžinai skleidžia garsus. 

Oro pūtimas į banginių audinius padėjo atskleisti unikalų, kitiems planetos gyvūnams nebūdingą garsų kūrimo mechanizmą.

Paaiškėjo, kad banginių balso stygos nesitrina viena į kitą, kai jie atlieka dainas. 

Vietoj to jos sąveikauja su gerklų gale esančia riebaline pagalvėle.

Banginių skleidžiamų garsų sudėtingumas gali slypėti tame, kad jų balso stygos vienu metu gali liestis ir viena su kita, ir su riebaline pagalvėle, tačiau dėl to, kad šio proceso neįmanoma stebėti tikrovėje, sunku tai tvirtai teigti.

Žinoma tik tai, kad kiekvienas iš tirtų banginių savo unikalius garsus skleidžia naudodamas tą patį mechanizmą.

Be to, šių gyvūnų gerklos blokuoja kvėpavimo takus, todėl banginiai gali dainuoti sulaikydami kvėpavimą.

Tačiau mokslininkai nustatė, kad ne visi banginiai gali dainuoti: nors daugelis jų sugeba skleisti garsus, nedaugelis jų dainuoja. 

Kuprotieji banginiai laikomi garsiausiais vandenyno dainininkais - 1970 m. išleistas albumas „Songs Of The Humpback Whale“ (Kuprotųjų banginių dainos) tapo geriausiai parduodamu gamtos įrašu.

Kitų banginių, pavyzdžiui, mažųjų banginių, mėlynųjų banginių, pelekuotųjų banginių ir net tolimų banginių giminaičių - galvakojų banginių - taip pat galima išgirsti vandenyno chorą.

Tačiau tarp šių gyvūnų yra svarbus skirtumas: vieni jų yra tikri „pramogautojai“, o kiti - „linksmintojai“.

Tyrimai parodė, kad dainuoja tik banginių patinai, ir tai yra sudėtingos sutiktuvių ceremonijos, kuria jie stengiasi įrodyti savo vertę potencialiems partneriams, dalis. 

Svarbu ir tai, kad banginių poravimosi metu gali vykti ir fizinė konkurencija, kai patinai varžosi dėl greičio „didžiausio poravimosi šokio žemėje“ metu.

Nors banginių patelės ir jaunikliai taip pat gali skleisti garsus po vandeniu, mokslininkai pažymi, kad jie nedainuoja dainų.

Šaltinis: cursorinfo.co.ily

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder