Oranžinė sriuba, kuri suteiks energijos pliūpsnį, pasitinkant rudenį

Per vasarą jau tikrai atsivalgėme šaltibarščių, tad dabar atėjo metas lengvoms, spalvingoms ir aromatingoms sriuboms – juk parduotuvių lentynose pilna įvairiausių nebrangių daržovių.

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės pataria, kad į lokaliai užaugintas daržoves vertėtų atkreipti dėmesį dėl šviežumo ir palankumo sveikatai, o morkos turi daug puikių savybių – jos giriamos ne tik dėl svarbos mūsų regai.

Mažina vėžio ir širdies ligų riziką

„Morkos, kaip ir kitos oranžinės spalvos daržovės, yra nepamainomas vitamino K ir beta karoteno – vitamino A pirmtako – šaltinis. Pastaroji medžiaga ypač svarbi žmogaus regai.

Morkose taip pat gausu skaidulų ir įvairių mikroelementų – kalio, kalcio bei antioksidantų. Taip pat morkose esantys karotinoidai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, taip pat pasižymi priešvėžiniu poveikiu, nes karotinoidai neutralizuoja laisvuosius radikalus, galinčius sukelti rimtų sveikatos bėdų.

Be to, morkose gausu skaidulų, kurios palengvina virškinimo procesus, padeda sumažinti cholesterolio kiekį“, – morkų naudą pabrėžia gydytoja dietologė.

Kadangi morkose gausu riebaluose tirpių vitaminų, dažnai manoma, jog ruošiant jų salotas būtina jas šiek tiek apšlakstyti alyvuogių aliejumi, kad būtų geriau pasisavinti morkose esantys vitaminai.

Gydytoja dietologė su šiuo teiginiu nesutinka. „Mitas, kad į morkų salotas ar sultis būtina įpilti šiek tiek aliejaus. Viena vertus, yra ir dalis tiesos, nes tam, kad būtų įsisavinti riebaluose tirpūs vitaminai, reikia riebalų.

Kita vertus – dieną mes ir taip valgome maistą, kuriame yra riebalų, tad reikiamą jų kiekį, kuris padeda įsisavinti ir morkose esančius vitaminus, natūraliai gauname su kitais maisto produktais.

Todėl papildomai pilti aliejaus į morkų sultis išties nėra būtinybės. Na o šlakelis kokybiško alyvuogių aliejaus morkų salotoms tikrai puikiai tiks“, – sako E. Gavelienė.

Laikyti geriausia rūsyje arba šaldytuve

Kaip ir daugelį daržovių, morkas geriausia laikyti sausoje, tamsesnėje ir vėsesnėje vietoje. „Kambario temperatūroje jos gali daug greičiau prarasti savo traškumą ir suvysti. Tad jei neturite rūsio, laikykite morkas šaldytuve, daržovėms skirtame stalčiuje, sudėkite jas į celofaninį maišelį arba sviestinį popierių neplautas, stipriai neapspausdami.

Taip jos išlaikys drėgmę ir neišsausės, išliks šviežios net iki 3 ar 4 savaičių. Morkas taip pat galima užšaldyti, taip jomis mėgautis galėsite dar ilgiau: tada jas reikėtų nuplauti, susmulkinti norimo dydžio gabalėliais ir sudėti į dėžutes arba maišelius, skirtus šaldymui“, – patarimais dalijasi prekybos tinklo atstovė Olga Suchočeva.

„Rimi“ kulinarijos technologai siūlo trintoms sriuboms panaudoti gausybę lietuviško derliaus daržovių ir išbandyti pačius įvairiausius jų derinius.

Morkų ir apelsinų sriuba*

Sriubai reikės:

  • 500 g morkų – lietuviškos plautos morkos 1,29 €/ 1kg.
  • 1 apelsino (išspaustų sulčių ir ½ žievelės) – apelsinai „Navel“ 2,49 €/1 kg;
  • 1 litro daržovių sultinio;
  • 25 g sviesto;
  • 1 vnt.svogūno;
  • Druskos, pipirų pagal skonį.

Kaip gaminti:

  1. Didelėje keptuvėje ar puode įkaitinkite sviestą, suberkite smulkiai supjaustytą svogūną, kepkite 10 minučių, kol suminkštės.
  2. Sudėkite supjaustytas morkas ir nutarkuotą apelsino žievelę ir maišydami troškinkite 3–4 minutes, tada supilkite sultinį ir užvirinkite.
  3. Sumažinkite kaitrą ir dar patroškinkite 20–25 min. arba kol morkos visiškai suminkštės.
  4. Sriubą pertrinkite, tada įmaišykite apelsinų sultis.
  5. Paragaukite ir pagardinkite pipirais bei druska. Jei mėgstate, galite patiekti su grietinėle.

Skanaus!

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder