Pamačius šį priedą ant produkto etiketės meskite jį lauk: gali rimtai jums pakenkti

(1)

Europos komisijai, atsižvelgus į ekspertų rekomendacijas po atliktų įvairių tyrimų, buvo pritarta uždrausti maisto pramonėje naudoti maisto dažiklį titano dioksidą. Tačiau, retas žino, kad ši medžiaga plačiai naudojama vaistų gamyboje, kosmetikoje: populiarus dantų pastų, apsaugos nuo saulės gaminių ingredientas.

Titano dioksidas yra metalo titano oksidas, kuris dėl savo fizikinių ir cheminių savybių pasižymi tvarumu, tam tikra spalva ir šviesos išskaidymu.

Dėl šių savo savybių jis surado platų pritaikymą tiek kaip pigmentas, kuris plačiai naudojamas įvairiose pramonės šakose, pradedant maistu, kosmetika ir kitomis sritimis, todėl naudojamas yra kaip dažiklis.

Pasak specialistų, kosmetikoje dažniausiai titano dioksidas naudojamas dėl savo savybės būti apsaugos nuo saulės filtru:

Dėl to jis kaip mineralinis filtras yra ganėtinai sėkmingai panaudojamas, tad jo ši savybė tikrai palanki ir pritaikyta įvertinus jo veiksmingumą.

Labiausiai nerimą ir didžiausią žalą žmogaus organizmui kelia titano dioksido miltelių pagrindo mišiniai, kurie įkvėpus pasižymi kancerogeninėmis savybėmis ir gali sutrikdyti organų veiklą.

Šiuo metu, pagal visas įvertintas rizikas leidžiama naudoti tokiuose mišiniuose iki 1 proc. titano dioksido, kuriame esančių dalelių skersmuo yra ne mažesnis nei 10 mikrometrų.

Kai yra įkvepiamas toks dulkių mišinys ir jo įkvepiama tiek, kad dauguma tų dalelių patenka į organizmą ir sutrikdo jų pašalinimo iš plaučių mechanizmą, juose užsilieka ir sukelia vėžį, kadangi ši medžiaga yra netirpi ir pasišalinti pati negali.

Kaip atpažinti?

Atpažinti titano dioksidą gaminyje galima keliais būdais, kadangi kiekvieną kartą jį panaudojus kita savybe, jo žymėjimas skirsis.

Pavyzdžiui, jeigu titano dioksidas naudojamas produkte kaip dažiklis, jo žymėjimas bus CI77891.

Jeigu titano dioksidas produkte naudojamas kaip dažiklis, jis turi specialų tarptautinį pavadinimą, kuris yra pripažintas kosmetikos ingredientų sąraše.

Jis yra žymimas spalvos indeksu, santrumpa – CI ir jam priskirtu atitinkamu numeriu.

Šiuo atveju tai yra – CI77891. Jeigu ingredientų sąraše randame tokį žymėjimą, reiškia titano dioksidas yra panaudotas kaip baltasis pigmentas.

Kitas atvejis, kuomet žymima „titanium dioxide“ reiškia, kad medžiaga yra naudojama dažniausiai kaip ultravioletinių (UV) spindulių filtras.

Jis taip pat gali būti panaudotas ir smulkia nano forma, tačiau tokiu atveju prie pavadinimo dar ir skliausteliuose bus parašytas papildomas žodelis [nano].

Šios smulkios dalelės, Vartotojų saugos moksliniam komitetui įvertinus riziką, yra taip pat leidžiamos naudoti kaip UV saulės spindulių filtras.“

Visgi, ne visais atvejais kosmetikoje baimintis titano dioksido vertėtų.

Dažniausiai kremuose, skirtuose apsaugai nuo saulės ši medžiaga naudojama kaip mineralinės kilmės UV spindulių apsaugos filtras prieš tai įvertinus visas įmanomas rizikas ES vartotojų saugos mokslinio komiteto.

Panaudojant titano dioksidą kaip filtrą, yra nustatyta maksimali leidžiamos koncentracijos riba, kuri neviršija 25 % sudėties gaminyje.

Kosmetikos gaminiai turi būti tepami ant sveikos, nepažeistos odos, tad ta rizika yra nedidelė, jog žmogus galėtų šio gaminio įkvėpti.

Dėl šios grėsmės yra apribotas titano dioksido panaudojimas įvairiausiuose aerozoliuose, purškikliuose, kad neatsitiktų šis neatsargus įkvėpimas.

Šiuo metu ES vartotojų saugos mokslinis komitetas yra sumažinęs titano dioksido koncentraciją purškiamuose plaukų prie-priežiūros gaminiuose iki 1,4 %, kurie yra skirti plačiajam vartojimui, o profesionalams skirtose priemonėse iki 1,1 %.

Yra pripažinta, kad tokios koncentracijos poveikis įkvėpus rizikos sukelti neturėtų.

Realus pavojus sveikatai

Nauji griežti šios cheminės medžiagos apribojimai maisto srityje įpareigojo ir kosmetikos pramonės atstovus parengti išsamią titano dioksido panaudojimo kosmetikos gaminiuose analizę, kad Vartotojų saugos mokslinis komitetas galėtų įvertinti minėtos medžiagos panaudojimo sukeliamą riziką, atsižvelgiant į  bendrą  poveikį iš kitų svarbių šaltinių bei taip pat, ypač atsižvelgiant į pažeidžiamus gyventojus:

Kosmetikos pramonė dabar taip pat įpareigota parengti išsamų duomenų komplektą, kuriame būtų informacija apie visas titano dioksido panaudojimo kosmetikos gaminiuose galimybes ir rizikas jo įkvėpti tiek naudojant per odą, tiek per kitur.

Reikės įvertinti šios medžiagos, kaip įtariamo žmonių kancerogeno, toksiškumo, pažeidžiant genetinės medžiagos sandarą potencialą, nes toks galimas vėžį sukeliantis poveikis yra labai svarbus, kadangi jam nėra jokio slenksčio ir rezultatai tokio poveikio atsiranda labai vėlai, kuomet liga jau būna uždelsta.

Tad būtent šiuo aspektu komitetas turės įvertinti kosmetikos pramonės atstovų paruoštą duomenų analizę ir galbūt, atsižvelgus į tai ateityje bus priimti dar kitokie sprendimai.“

Viena didžiausių rizikų, kurią sukelia titano dioksido įkvėpimas yra plaučių veiklos sutrikdymas, kuomet įkvėptos dalelės susikaupia plaučiuose ir dėl to sutrikdo organo veiklą bei negali pašalinti medžiagos dalelių pertekliaus.

„Didelių apsinuodijimų nėra užfiksuota, tačiau yra dar vienas rizikos momentas, kurio nevalia pamiršti.

Tai būtų titano dioksido nano dalelių, padengtų kitų metalų oksidų dangomis: silicio dioksidu, magnio dioksidu ir aliuminio oksidu, panaudojimas.

Būtent dėl šių pridėtinių dangų, ypač magnio dioksido, kyla pavojus, kuomet produktas yra naudojamas lūpų srityje.

Tam, kad būtų išvengiama jo patekimo į organizmą, yra apribojimas tokių produktų nenaudoti lūpų priežiūros gaminiuose, o jeigu jis skirtas veido zonai, tuomet taip pat yra įspėjimas vengti lūpų srities.

Patekęs į organizmą magnio dioksidas gali sukelti apsinuodijimą ir sutrikdyti centrinės nervų sistemos veiklą. Gamintojai yra įspėti nenaudoti tokia danga padengto titano dioksido lūpų priežiūrai skirtų gaminių gamyboje.

Parengta pagal TV3.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder