Pasibaigęs turizmo sezonas pajūryje: sėdimą darbą dirbantys europiečiai ieškojo judrių atostogų

Besibaigiantis turizmo sezonas pajūryje parodė, kad sėdimą darbą dirbantys europiečiai vis labiau rinkosi aktyvias atostogas.

Klaipėda, kaip vienas iš kultūros, istorijos ir jūros paveldo centrų, pritraukia ir yra įdomus turistams ne tik iš Lietuvos, bet ir pasaulio.

Miesto unikalumas ir išskirtinumas tampa įdomus patyrusiems kelionių ir nuotykių mėgėjams, tačiau kyla klausimas: kaip turistų patirtį pagerinti dar labiau?

Atsakymas gali slypėti įtraukiant fiziškai aktyvias ir inovatyvias ekskursijas į Klaipėdos turizmo paslaugų pasiūlą.

Poreikį naujovėms diktuoja pasaulinės turizmo tendencijos. XXI amžiaus ekskursantų poreikiai keičiasi, klientai vis dažniau pageidauja žaismingų, pramoginių ekskursijų, kuriose informaciją įsisavintų per patyrimą ir nuotykius.

Šios pasaulinės tendencijos jaučiamos ir Klaipėdos turizmo paslaugų sektoriuje.

Per pastaruosius dešimtmečius pasaulyje sėdimo ir protinio darbo laikas didėjo kartais. Tai nulėmė tam tikrą paradoksą: bendras žmonių fizinis aktyvumas sumenko, tačiau stipriai išaugo fiziškai aktyvaus laisvalaikio poreikis.

Šios tendencijos ateina ir į ekskursijų rinką. Norint išpildyti naujus klientų lūkesčius, reikia ne tik perdėlioti ekskursijų koncepciją, bet ir dirbti su inovatyviomis technologinėmis priemonėmis.

Lietuvos gidai ir fiziškai aktyvios ekskursijos

Lietuvoje oficialiai turime beveik 5500 kvalifikacinius reikalavimus atitinkančius ir gido pažymėjimą turinčius asmenis. Realybėje dirbančių gidų yra daug mažiau.

2019 metų Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 498 asmenys vykdė veiklą įsigiję verslo liudijimą „Turistinių gidų veikla“, o 858 asmenys įsigiję individualios veiklos pažymą pagal „kitų išankstinio užsakymo ir susijusių paslaugų veikla“ kodą.

Gidus vienijančios organizacijos pateikia skirtingus skaičius, kurie svyruoja nuo 400 iki 1000 veiklą vykdančių gidų. Po pandemijos praktikoje dirbančių gidų skaičius gerokai sumenko. Ilgiau nei dvidešimt metų veiklą skaičiuojančioje Klaipėdos apskrities gidų gildijos narių sąrašuose tik kiek daugiau nei 60 gidų.

Jokia paslaptis, kad vienas pagrindinių Klaipėdos gidų pajamų šaltinių – ekskursijos kruizinių laivų keleiviams. Tokios ekskursijos įprastai vyksta autobusais ir fizinio aktyvumo lygis jose nėra itin didelis.

O kokia situacija su fiziškai aktyviomis ekskursijomis ir tokias paslaugas teikiančiais gidais? Tai, kad fiziškai aktyvus laisvalaikis ir tokio tiko ekskursijos stipriai populiarėja rodo visos pasaulinės tendencijos ir atlikti tyrimai.

Panaši situacija ir Klaipėdoje. Į prieš keletą savaičių vykusią fiziškai aktyvią ekskursiją Dangės upėje baidarėmis visos vietos buvo išgraibstytos vos per keletą valandų.

Su paklausa problemų neturime. Deja, tačiau kol kas esanti paklausa daug didesnė už tokio tipo ekskursijas ir keliones galinčių pravesti gidų pasiūlą.

Esamą pasiūlos situaciją puikiai iliustruoja vieno kelionių organizatoriaus iš Klaipėdos, siūlančio nišines keliones dviračiais po Baltijos šalis, situacija.

Fiziškai aktyvių gidų ir kelionių vadovų šiam, Klaipėdoje įsikūrusiam kelionių organizatoriui, tenka ieškoti ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse valstybėse.

Gidai baidarėse – naujos nuotykių galimybės

Klaipėda, kaip vienintelis Lietuvos uostamiestis, jau savaime yra išskirtinis miestas šalyje. Pridėkime ir per patį miesto centrą tekančią Dangės upę. Šios upės potencialą, miesto svečių ir gyventojų laisvalaikiui praturtinti, pradedame išnaudoti tik pastaraisiais metais.

Pasikartosiu, kad pasaulinės tendencijos rodo, jog fiziškai aktyvūs gidai yra nepakeičiama šiandieninių kelionių ir nuotykių dalis. Jie ne tik padeda keliautojams užtikrinti saugumą, bet ir suteikia galimybę išnaudoti visą turistinės vietovės potencialą.

Visa tai sudėjus peršasi išvada, kad Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvos regione yra puikios sąlygos naujos kartos – baidarių gidams.

Baidarės yra puikus būdas pajusti gamtą ir pažinti miestą iš vandens perspektyvos.  Tai yra viena priežasčių, kodėl vis daugiau žmonių Europoje pasirenka pasinaudoti baidarių gidų paslaugomis.

Baidarių gidai yra specialistai, kurie veda ir organizuoja baidarių ekskursijas bei keliones vandens keliais.

Jų veiklos sfera apima ne tik dalyvių saugumą ir vadovavimą baidarių ekskursijoms, bet ir informacijos apie vandens telkinius, gamtą, kultūrinį paveldą ir kitus dominančius dalykus suteikimą.

Baidarių gidai turi būti gerai pasiruošę fiziškai, turėti žinių apie baidarių valdymą, saugumo taisykles ir gebėti bendrauti su žmonėmis. Be abejonės, baidarių gidų paslaugos Europoje turi savo kainą, tačiau tai yra investicija į saugumą, malonumą ir nuotykius.

Kintantis gidų vaidmuo technologijų amžiuje

Įprastai gidai yra turizmo profesionalai, turintys išsamias žinias apie vietos istoriją, kultūrą ir paminklus. Jie nuveda turistus į pagrindines lankytinas vietas, pasakoja jų istorijas ir teikia informaciją apie vietos įžymybes.

Tačiau šiandienos skaitmeniniame amžiuje turistai vis labiau siekia asmeniškesnės, interaktyvios ir išskirtinės patirties. Naujos kartos gidai turi atsižvelgti į skaitmenines technologijas ir inovacijas.

Skaitmeninės technologijos suteikia galimybę praturtinti gidų teikiamas paslaugas.

Šiuolaikinės technologijos, tokios kaip virtuali realybė, mobiliosios aplikacijos, gidų sistemų įrenginiai bei daugelis kitų sudaro prielaidas sukurti unikalias ir įdomias ekskursijas bei patirtis. Klaipėda nėra išimtis.

Kaip naujosios technologijos gali būti panaudotos gido profesinėje veikloje? Klaipėda turi didingą praeitį ir unikalų kultūros paveldą.

Naudojant virtualią realybę, turistai galėtų pasinerti į praeitį, pamatyti senus pastatus ir įvykius, kurie jau seniai išnyko. Tai leistų atgaivinti istorinius momentus, sužinoti daugiau apie miesto raidą. Išmaniosios aplikacijos yra puikus būdas pateikti turistams informaciją patogiu ir interaktyviu būdu.

Šios aplikacijos gali rodyti interaktyvius žemėlapius, informacijos skydelius su papildoma medžiaga, o taip pat siūlyti specialias misijas ir užduotis, kurios leistų turistams aktyviai dalyvauti ekskursijos metu. Gidai gali pasiūlyti turistams ekskursijas vesti su išmaniąją gido sistema.

Pasakojant gidui ši sistema  perduotų informaciją apie vietos paminklus tiesiogiai į turisto ausis. Tai leistų turistams klausytis pasakojimo, neprarandant galimybės laisvai judėti ir aktyviai dalyvauti ekskursijoje.

Nauji ir inovatyvūs gidų paslaugų pasiūlymai Klaipėdoje galėtų tapti pranašumu, išsiskiriančiu šį miestą iš kitų turistinių vietovių. Pasitelkus skaitmenines technologijas, miesto istorija ir kultūra galėtų atgyti naujame kontekste, suteikiant svečiams unikalias ir nepakartojamas patirtis.

Puikūs sektini pavyzdžiai

Klaipėdos naujų ekskursijų pasiūla jau yra įžengusi į inovatyvią vertės kūrimo grandinę. Pirmieji bandymai buvo itin sėkmingi, todėl tai skatina žengti tuo keliu ir toliau.

Kaip vieną pirmųjų, itin sėkmingų naujos vertės pasiūlymų, galima išskirti unikalų šokio spektaklį – istorinę ekskursiją „Keliaujančios bažnyčios“.

Šiame spektaklyje–ekskursijoje dalyvaujantys žiūrovai gavo ausines, per kurias girdėjo istorinį–meninį–muzikinį pasakojimą.

Šį pasakojimą papildė šokio teatro šokėjų atliekamos choreografinės kompozicijos, judesio intarpai ar gyvieji paveikslai. Visa tai žiūrovams suteikė galimybę keliauti laiku ir patirti miesto istorijos tėkmę. Kitas itin sėkmingas projektas – patyriminė ekskursija „Migrantas“.

Ekskursija kurta pagal vaidybinį švedų „Kelionės laiku“ metodą, kuriam kūrybinė grupė pritaikė audio sprendimus, garsu ir muzika sukurdami autentišką išgyvenimo potyrį. Ekskursijos dalyviai yra ne tik pasyvūs klausytojai, bet ir turi atlikti nesudėtingą veiksmą su lagamine paruoštu daiktu.

Džiugu, kad ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracija supranta Klaipėdos miesto reprezentacijos svarbą pasitelkiant inovatyvias ekskursines paslaugas. Tai atsispindi ir skelbtų verslumo projektų laimėtojai. Vienas tokių – VįĮ „Media dia“ teiktas projektas „Active Trips“.

Dalis šio projekto veiklų apima modernių, darnių bei fiziškai aktyvių vandens ekskursijų baidarėmis sukūrimą Klaipėdos senamiesčio erdvėse. Pasitelkus nuotolinę audio gido sistemą bus sukurtos naujo tipo ekskursijos baidarėmis Dangės upėje.

turizmo ekskursijos baidarėmis naujiena Lietuvoje. Kokybiškos aktyvios ekskursijos baidarėmis, dėl šių laivelių dydžio, nuolat kintančios pozicijos vandens telkinyje, įmanomos tik šios sistemos pagalba.

Klaipėda po truputį žengia į naują turizmo erą, kuri jungia praeitį su dabartimi ir ateitimi. Inovatyvūs sprendimai ir naujos kartos gidai gali tapti tiltu tarp šių laikų, suteikiant turistams ne tik įspūdžių, bet ir naujų įžvalgų apie šio miesto unikalumą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder