Pavydo psichologija, arba kas kaltas ir ką daryti?

(1)

Pavydas – viena esminių ir seniausiai aprašytų žmogaus emocijų. Yra net hipotezė, kad pavydas – natūralus ir svarbus žmonijos evoliucijos psichologinis mechanizmas, kuris sumažina potencialią grėsmę santykių raidai.

Nuo žmonijos atsiradimo, kai mus dar valdė gyvuliški instinktai, pavydas padėjo užmegzti ir palaikyti naujo tipo santykius monogamiškoje šeimoje.

Šiuolaikinėje visuomenėje susituokę žmonės nebeturi slėptis nuo bendravimo su kitais žmonėmis, kurie dar nėra sukūrę savo šeimos.

Nors viena iš pagrindinių priežasčių pavydui vis dar tebėra neištikimybė, ji tikrai ne vienintelė.

Juk galima pavydėti kitam žmogui darbo, veiklos ar tiesiog jo sėkmės, ir dažnai pavydą jaučiančiam žmogui tos sėkmės dydis nėra toks jau svarbus.

Užtenka paties fakto.

Pavydas – sudėtingas jausmas, į kurį įeina keletas komponentų: noras valdyti ar kontroliuoti, baimė prarasti ir pan.

Šį jausmą visada lydi kiti jausmai – pažeminimas, pyktis, nepasitikėjimas, abejonės dėl meilės ir ištikimybės.

Visi pavydūs žmonės, tiek vyrai, tiek moterys, turi bendrų bruožų – tai, visų pirma, žema savivertė, nepasitikėjimas savimi, nuolatinis nepasitikėjimas savo partneriu, savininkiškumo jausmas ir noras išlaikyti kitą žmogų šalia savęs bet kokia kaina.

Pavydas – tai savybė, atsirandanti kaip reakcija į savo nepilnavertiškumą. Pastovus ir stiprus pavydas – rimtų problemų požymis. Tai susijęs su pavydžia asmenybe, tačiau ir su tarpusavio santykiais.

Pavydi asmenybė siekia, kad kitas partneris poroje ar šeimoje visiškai pašvęstų savo gyvenimą santuokai, todėl pavydžiam žmogui sudėtinga dėl žemos savivertės savarankiškai palaikyti teigiamus santykius su pačiu savimi.

Pagrindiniai pavydo tipai

Savininkiškas pavydas. Jam būdingas devizas „Daiktai visada turi priklausyti savo šeimininkui.“ Galimos tokio pavydo priežastys: neištikimybė ar įtartinas partnerio elgesys, atšalę partnerio jausmai, ilgesys ar atstumas tarp partnerių, kompromituojanti informacija apie partnerį.

Tokio tipo jausmas dažniausiai yra būdingas žmogui, turinčiam tam tikrų būdo bruožų: savimeilės, didelių ambicijų, emocinio šaltumo ir negebėjimo atleisti, užsispyrimo, pedantiškumo bei nesugebėjimo gerbti kito žmogaus asmenybės.

Pavydas dėl pažeidžiamumo.

Toks jausmas paprastai būdingas žmonėms, sergantiems nerimo, baimės sutrikimu, kai nepasitikima nei savimi, nei aplinkiniais.

Dažnai tokie žmonės demonstruoja aiškiai išreikštą menkavertiškumą ir perdėtai vertina visas situacijas bei net nereikšmingus įvykius.

Toks pavydas skatina žemą savigarbą, kuri, pavyzdžiui, tarp dviejų mylimųjų gali būti atsiradusi dar prieš santuoką ar draugaujant.

Tokie žmonės tiesiog paniškai bijo kitų, net ir menamų, varžovų ir nenori niekada ir niekur būti lyginami su kitais, nes yra įsitikinę, kad „kovą“ pralaimės.

Atsispindintis pavydas – tai tarsi savęs paties projekcija veidrodyje.

Žmogus pats neištikimas savo šeimoje ir jis nepasitiki savo partneriu, nes pats nesilaiko duoto žodžio.

Logika paprasta: jeigu aš galiu būti meilės objektu kitam, tai mano partneris irgi gali juo būti, o galbūt ne tik gali, bet jau ir yra. Toks pavydas labai toli nuo tikros meilės šeimoje.

Turiu pastebėti, kad moterų ir vyrų pavydo jausmai labai skirtingi. Vyrus erzina viskas, kai moteris sutelkia dėmesį ne į jį patį, o į darbą, vaikus, karjerą ar net kitus vyrus.

Vyrai dažnai arba patys papuola į neištikimybės pinkles, arba tai padaro jų partnerės. Tiesa, statistiškai toks scenarijus labiau gresia vyrams nei moterims.

Vyrai niekada nelygina savęs su varžovu, jei tenka išsiskirti su žmona dėl jos neištikimybės, o moterys dažnai svarsto po skyrybų:

„Ar ji buvo pranašesnė ir kuo pranašesnė už mane?“

Moterys dažnai pradeda kaltinti save ir nesąmoningai stengiasi būti panašios į savo varžovę.

Moterims didelę baimę kelia emocinis jos vyro kontaktas su kitomis moterimis, pavyzdžiui, darbe. Ypač šis jausmas paaštrėja laukiantis ar jau auginant vaikelį.

Labai svarbu ir tai, kad moteris pasiruošusi nešioti savo pavydą metų metus, o vyras tuoj pat užsidega ir tuoj pat tokius jausmus užgesina. Moterys yra ne tik emocionalesnės, bet ir pavydesnės nei vyrai.

Bet... Jeigu moteris mėgsta daugiau diskutuoti apie vyro neištikimybę, ji, žinoma, daugiau sugeba ir atleisti.

Tačiau ne visos vyro neištikimybės yra atskleistos, todėl moters logika tokia: „Na, buvo įtarimų, bet jis grįžo pas mane.

Vadinasi, aš esu geresnė, nei ji.“

Nepamirškime, kad pavydas yra labai pažeidžiamų žmonių iliuzija.

Pavydo apraiškos gali skirtis priklausomai nuo žmonių temperamento: cholerikai greitai užsidega, jaučia įtariamą neištikimybę ir ugningai reaguoja, o flegmatikai – atvirkščiai.

Juos kankina įvairios mintys ir bejėgiškumo jausmas vos pagalvojus apie neištikimybę. Dažnai tokie žmones kenčia tylėdami ir visą jausmų pragarą išgyvena savo viduje.

Perdėto pavydo pasekmės

Pirma. Pavydas veda į kaskart blogėjančius tarpusavio santykius šeimoje arba poroje.

Nuolatiniai priekaištai, įtarimai, barniai, sekimas, pyktis, ašaros ir skandalai daro bendrą gyvenimą nepakeliamą.

Antra. Kasdieniai priekaištai ir įtarimai dėl neištikimybės gali atvesti į realią neištikimybę, vadinamąją „tai padarysiu specialiai, nes ji (ar jis) vis tiek nuolat mane įtarinėja“.

Trečia. Pavydas gali pasiekti tokį laipsnį, kai virsta paranojiniu įtarimu. Tokiu atveju susikuriamos įsivaizduojamos situacijos, o tai sukelia agresiją, ir dažnai moterys patiria smurtą.

Ketvirta. Išorinis pavydo reiškimas namuose neigiamai veikia vaikus šeimoje. Jie dažnai turi problemų su savo emocijomis, smarkiai išgyvena, viduje patiria bejėgiškumo ir liūdesio jausmus.

Manoma, kad žmonėms, o ypač vaikams, emocijos gali sukelti kūno ligą. Reakcijų gali būti įvairių – nuo virškinimo sutrikimų, dusulio, širdies ligų iki tariamo skausmo.

Penkta. Per didelis pavydas kenkia mūsų sveikatai. Mokslininkai įrodė, kad pavydūs žmonės kenčia migreninius galvos skausmus, jie gali turėti virškinamojo trakto problemų.

Nuolat įtempti nervai sukelia ilgalaikį stresą, depresiją ir nemigą. Tai veikia ir imuninę sistemą. Tokie žmonės gali pradėti sirgti įvairiomis ligomis, nes krinta imuninės sistemos atsparumas. Be to, pasireiškia ir odos problemos.

Kuo pagrįstas pavydas? Normali pavydo išraiška – tai, kad žmogui rūpi jo partneris ir jis (ar ji) nori ir siekia atkreipti dėmesį. Visi partneriai turi pagrindo būti pavydūs, jeigu artimas žmogus elgiasi įtartinai, nepadoriai, viešoje vietoje žemina savo žmogų kitų akivaizdoje.

Tokiu atveju turite pagrindo būti pavydus, kad ir kokie būtų partnerio motyvai. Tačiau savo santykius, net jei ir jaučiate pyktį bei didelį pavydą, aiškinkitės ir spręskite privačioje aplinkoje. Nežeminkite nei savęs, nei kito. Elkitės protingai.

Jeigu Jūsų pavydi

Žiūrėkite į tai rimtai, kaip į pavydo faktą. Jeigu jūsų santykiai tik prasideda, o partneris jau pažeidžia jūsų asmenines ribas, kontroliuoja jus, turite pagalvoti, jog santykiams vystantis situacija tik sunkės.

Nesistenkite prisiimti pavydaus žmogaus neigiamų emocijų ir neprisiimkite atsakomybės už savo partnerį. Svarbu nubrėžti santykių ribas, kurios nebūtų pažeidžiamos.

Pabandykite išsiaiškinti, iš kur kilo partnerio pavydas, kokios jo priežastys: gal tai atėjo iš buvusios draugystės ar santuokos, gal ankstesniuose santykiuose žmogus jau išgyveno neištikimybę.

Priminkite sau ir savo artimui, kad santykiuose svarbu vienas kitam suteikti stabilumo ir pasitikėjimo vienas kitu bei pagarbos.

Kalbėkite atvirai, klauskite, kas neramina partnerį dėl neištikimybės, kodėl jis nervinasi, ar turi pagrindo pavydėti? Jei sunku susitvarkyti dviese, turite kartu lankytis pas psichoterapeutą, kuris ieškos ilgalaikio pavydo priežasčių judviejų santykiuose ar asmenybėse.

Keiskitės vietomis su partneriu, jeigu jis jūsų pavydi: tai jūs skambinkite ir užpildykite tą erdvę taip, kad jam neliktų abejonių ir jis pavargtų nuo informacijos apie tai, kur jūs esate, ką veikiate, su kuo dabar esate. Kaip rašė Onore de Balzakas, pavydus vyras abejoja ne savo žmona, bet pačiu savimi.

Jeigu pavydite Jūs

Pabandykite susitvarkyti su savo jausmais pats (pati). Nepagrįstas pavydas – tiesus kelias neištikimybei. Kuo daugiau mes apribojame partnerio laisvę, tuo daugiau jis nori iš šios nelaisvės ištrūkti ir dėl to gali būti neištikimas.

Kad išsiaiškintumėte dėl neištikimybės, reikia kiek palaukti, kol laikas kiek sumažins jūsų širdies skausmą. Tik nereikia valandų valandas galvoti apie savo vyro ar savo moters neištikimybę. Užsiimkite darbais, veikla, o gal ilsėkitės. Pavydo randai užgyja tik po tam tikro laiko.

Teigiamos pavydo pusės

Pavydas yra naudingas, kol jis šildo santykius. Jis turi truputį kutenti nervus, bet neatnešti kančių, kurios verčia susimąstyti.

Sakoma: jei norite išlaikyti vyrą, padarykite taip, kad jis jūsų šiek tiek pavydėtų; jei norite jį prarasti, padarykite taip, kad jis pradėtų jūsų pavydėti daugiau ir nesveikai.

Pavydas yra vienas iš variklių. Jį naudojant teisingai galima sustiprinti savo santykius su partneriu. Svarbu prisiminti, kad mūsų asmeniniai jausmai ir kitų žmonių jausmai pakankamai inertiški.

Jiems reikia laiko įsisiūbuoti ir laiko juos sustabdyti. Todėl tarpusavio santykiuose žaisdami su naudingu pavydu pernelyg neužsižaiskite...

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder