Marsas

Po Marso paviršiumi – mokslininkus apstulbinęs radinys: ieškojo vandens ir aptiko daugiau, nei tikėjosi

Vandens ledas gali glūdėti vienoje iš dramatiškiausių Raudonosios planetos vietovių, vos kelių pėdų – t.y, kiek daugiau ne pusės metro – gylyje. Anot mokslininkų, centrinėje Valles Marineris dalyje pilna vandens.

 

Organizatorių nuotr.

Marsas © NASA/JPL-Caltech/UCL

Tai rodo naujas tyrimas, paremtas duomenimis, kuriuos surinko Trace Gas Orbiter (TGO) – ExoMars misijos, kurią atlieka Europos kosmoso agentūra (ESA) ir Rusijos kosmoso agentūra, Roscosmos, dalis. ExoMars misijoje yra 2016 metais paleistas TGO, ir Rosalind Franklin marsaeigis, kuris turėtų būti pasiųstas į Marsą kitais metais.

Be kitos įrangos, TGO sumontuotas ir FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector), galintis aptikti vandenilį, vieną iš dviejų vandens sudedamųjų dalių.

Nauja FREND duomenų analizė rodo didelį vandenilio lygį Candor Chaos vietovėje, esančioje greta didelės kanjonų sistemos Valles Marineris širdies.

„Išsiaiškinome, kad centrinėje Valles Marineris dalyje pilna vandens — daug daugiau, nei tikėjomės, – ESA pranešime teigia Alexey Malakhovas, RMA Kosmoso tyrimų instituto (KMI) vyr. mokslininkas ir naujo straipsnio bendraautorius.

Tai labai primena Žemės amžinojo įšalo sritis, kur dėl nuolatinės žemos temperatūros vandens ledas nuolat būna po sausos dirvos sluoksniu.“

Valles Marineris yra didžiausias kanjonas Saulės sistemoje — 10 kartų ilgesnis ir penkis kartus gilesnis už Didįjį kanjoną Žemėje — ir vienas įspūdingiausių Marso peizažo bruožų, besitęsiantis išilgai pusiaujo.

Anksčiau mokslininkai Marso vandens ledo ieškojo pusiaujo regione, galėdami tirti paviršiaus dulkes, ir vandens atitinkamai, rado labai mažai. Naujuoju tyrimu mokslininkai vandens gali ieškoti ir kur kas giliau.

„Su TGO galime tirti iki 1 metro gylio ir matyti, kas iš tiesų dedasi po dulkėtu Marso paviršiumi — ir, svarbiausia, aptikti vandeningas „oazes“, kurių ankstesniais instrumentais nustatyti negalėjome“, – sakė Igoris Mitrofanovas, kitas RMA KTI mokslininkas, naujo tyrimo vyr. autorius ir FREND instrumento tyrimo vadovas.

Organizatorių nuotr.

Marsas © NASA/JPL-Caltech/UCLA

Tyrėjai sakė, kad jeigu visas jų aptiktas vandenilis yra iš vandens ledo, tuomet šis vertingas išteklius šiame regione gali sudaryti iki 40 proc. greta paviršiaus esančios medžiagos.

Tačiau FREND gali aptikti ir mineraluose esantį vandenį, nors mokslininkai mano, kad tai mažiau tikėtina, nei ledas.

„Šis atradimas yra nuostabus pirmasis žingsnis, bet reikia daugiau stebėjimų, kad žinotume užtikrintai, kokia tai vandens forma“, – sakė Håkan Svedhem, buvęs ESA projekto mokslininkas, dirbęs su ExoMars Trace Gas Orbiter ir naujojo tyrimo bendraautorius.

„Koks bebūtų galutinis rezultatas, atradimas demonstruoja neprilygstamas TGO instrumentų galimybes „pažvelgti“ po Marso paviršiumi — ir atskleidžia didelį, ne pernelyg gilų, lengvai panaudojamą vandens rezervuarą šiame Marso regione.“

Naujasis tyrimas pagrįstas duomenimis, kuriuos FREND rinko nuo 2018-05 iki 2021-02.

Organizatorių nuotr.

Marsas © NASA/JPL-Caltech/UCLA

„Žinojimas, kaip ir kiek Marse vandens yra dabar yra būtinas suprasti, kas nutiko Marso vandeniui, kurio buvo tiek daug, ir padeda ieškoti gyvenimui tinkamų vietų, galimų gyvybės pėdsakų ir organinių medžiagų iš ankstyvųjų Marso dienų“, – sako , ESA ExoMars Trace Gas Orbiter projekto mokslininkas Colinas Wilsonas.

Organizatorių nuotr.

Šaltinis: https://www.space.com/mars-water-below-valles-marineris-canyon

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder