Senovės romėnų moneta istorikams atskleidė imperatorių

Senovės romėnų moneta istorikams atskleidė imperatorių, kuris buvo laikomas išgalvotu

Prieš 300 metų rasta senovinė auksinė moneta buvo laikoma klastote, o ant jos pavaizduotas imperatorius Sponsianas I buvo išgalvotas personažas. Tačiau dabar tyrėjai nustatė, kad abu šie paminklai yra tikri, o iš istorijos išbrauktas Romos imperatorius tikrai egzistavo.

Senovės romėnų moneta istorikams atskleidė imperatorių

Moneta buvo rasta Transilvanijoje, kadaise buvusiame tolimame Romos imperijos užkampyje.

Ji dulkėjo muziejaus spintoje, nes XIX a. ekspertai nusprendė, kad moneta yra padirbta, praneša BBC.

Tačiau dabar mokslininkai įsitikinę, kad mikroskopu ištirti įbrėžimai įrodo, jog ši moneta iš tiesų buvo apyvartoje prieš 2000 metų.

Tyrimui vadovavęs Londono universitetinio koledžo profesorius Paulas Pearsonas teigė, kad šis atradimas jį pribloškė.

"Radome naują imperatorių. Ekspertai manė, kad ši asmenybė yra išgalvota, ir jį nurašė. Tačiau mes manome, kad jis buvo tikras ir vaidino svarbų vaidmenį istorijoje", - aiškino Pearsonas.

Ši moneta buvo 1713 m. aptikto nedidelio lobio dalis. Iki XIX a. vidurio buvo manoma, kad tai tikra romėnų moneta.

Tačiau tuometiniai ekspertai įtarė, kad tai gali būti padirbinėtojų darbas, nes jis buvo grubiai pagamintas.

Pagrindinis to meto monetų ekspertas iš Prancūzijos nacionalinės bibliotekos Henris Koenas (Henry Cohen) šiai monetai (o po jos - ir Sponsiniano imperatoriui) suteikė blogą vardą.

1863 m. jis išanalizavo monetą savo katalogui ir padarė išvadą, kad tai ne tik šiuolaikinė klastotė, bet ir "kvaila klastotė", blogai pagaminta.

Kiti specialistai jam pritarė, ir iki šiol Sponsianas nėra minimas moksliniuose kataloguose.

Tačiau profesorius Pearsonas, ieškodamas knygų apie Romos imperijos istoriją, pamatęs monetos nuotrauką, pastebėjo įbrėžimus ant monetos paviršiaus, kurie, jo manymu, galėjo rodyti, kad moneta vis dėlto buvo apyvartoje.

Jis susisiekė su Glazgo universiteto Hunterian muziejumi, kuriame buvo saugoma minėta moneta kartu su trimis kitomis iš originalaus Transilvanijos lobio, ir paprašė leidimo dirbti kartu su kitais tyrėjais.

Visos keturios monetos buvo ištirtos galingu mikroskopu ir patvirtinta, kad jų įbrėžimai ir įskilimai atitinka pinigų, kurie paprastai kabo piniginėse, raštus.

Cheminė analizė, pasak Hunterio muziejaus monetų saugotojo Jespero Erikssono (Jesper Eriksson), parodė, kad monetos buvo užkastos dirvožemyje prieš šimtus metų.

Organizatorių nuotr.

Dabar tyrėjai turi atsakyti į klausimą, kas buvo Sponsianas.

Mokslininkai mano, kad jis buvo karo vadas, kuris buvo priverstas pasiskelbti imperatoriumi Dakijoje - atokiausioje ir sunkiausiai ginamoje Romos imperijos provincijoje, užėmusioje dalį dabartinės Rumunijos.

Archeologiniais tyrimais nustatyta, kad Dakija buvo atkirsta nuo likusios Romos imperijos dalies apie 260 m. po Kr.

Siautė maro pandemija, Romos imperijoje vyko pilietinis karas ir imperija griuvo.

Pasak Jespero Erikssono, apsuptas priešų ir atskirtas nuo Romos, Sponsianas tikriausiai per chaosą ir pilietinį karą perėmė aukščiausią vadovavimą, saugodamas kariuomenę ir civilius Dakijos gyventojus, kol 271-275 m. buvo atkurta tvarka ir provincija evakuota.

"Mūsų aiškinimu, jis buvo atsakingas už kariuomenės ir civilių gyventojų kontrolės palaikymą, nes jie buvo apsupti ir visiškai atkirsti.

Norėdami sukurti veikiančią provincijos ekonomiką, jie nusprendė kaldinti savo monetas", - aiškina Erikssonas.

Ši teorija paaiškina, kodėl monetos nepanašios į romėnų monetas.

"Jie galėjo nežinoti, kas yra tikrasis imperatorius, nes vyko pilietinis karas. Tačiau jiems reikėjo aukščiausiojo karvedžio, nes Roma neturėjo realios valdžios.

Jis ėmėsi vadovauti tuo metu, kai to reikėjo", - pritarė profesorius Pearsonas.

Nustatę, kad monetos yra autentiškos ir kad jie aptiko, jų manymu, iki šiol išgalvotą istorinę asmenybę, mokslininkai apie tai pranešė Brukentalio muziejaus Sibiu mieste (Transilvanija), kuriame taip pat saugoma Sponso moneta, tyrėjams.

Tai buvo Habsburgų monarchijos laikų Transilvanijos gubernatoriaus barono Samuelio von Bruckenthalio palikimo dalis.

Baronas prieš mirtį tyrinėjo monetą ir, pasak legendos, ant jos užrašė raštelį su žodžiu "autentiška" - tai buvo paskutinis jo gyvenimo veiksmas.

Bruckenthalio muziejaus ekspertai, kaip ir visi kiti ekspertai, anksčiau jo monetą priskyrė istorinei klastotei. Tačiau pamatę britų mokslininkų atliktą tyrimą jie pakeitė savo nuomonę.

Pasak Nacionalinio Brukentalio muziejaus laikinai einančio direktoriaus pareigas Alexandru Constantin Chitută, radinys yra ypač svarbus Transilvanijos ir Rumunijos istorijai.

"Transilvanijos ir Rumunijos istorijai, o ypač Europos istorijai apskritai. Jei mokslininkų bendruomenė pripažins šiuos atradimus, tai reiškia, kad į mūsų istoriją bus įtraukta dar viena svarbi asmenybė", - sakė Citutze.

Organizatorių nuotr.

Archeologų radiniai

Visame pasaulyje archeologų randami radiniai kartais šokiruoja savo svarba.

Pavyzdžiui, rugsėjo mėnesį Meksikos vyriausybė paskelbė apie atrastą "įspūdingą" archeologinę vietovę - senovinį miestą.

Ekspertai teigia, kad tai majų miestas.

Kasinėjimų vietoje aptikta daugiau kaip 300 pastatų, kai kurie iš jų - daugiau kaip 8 m aukščio.

Naujoji archeologinė vietovė buvo pavadinta Paamul II.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder