„LibertaTEM“ - sielą gydantis psichologinis meninis patyrimas

Šokio teatras „Judesio erdvė“ pristato išskirtinę premjerą - pirmą Lietuvoje psichologinį spektaklį, kuriame žiūrovai turės galimybę prisiliesti prie sielą gydančio patyrimo. Bendras Lietuvos, Ukrainos ir Portugalijos kūrėjų projektas, kuriame susijungia gyvai atliekama muzika ir šiuolaikinis šokis, vadinasi „LibertaTEM“.

 

"Tai svarbiausias mano gyvenimo projektas. Jo premjera jau turėjo įvykti, tačiau buvo nukelta dėl pandemijos. Spektaklis ypatingas tuo, kad jame paliečiami labai nepatogūs, tačiau kiekvienam žmogui anksčiau ar vėliau iškylantys klausimai: ar kančia - yra bausmė, o gal - impulsas ieškoti laisvės? Kas mus labiausiai stabdo gyvenimo kelyje, o kas veda į priekį? Kiek vertės prarastų gyvenimas, jeigu jame nebeliktų kančios ir mirties?

„LibertaTEM“ - tai iššūkis visuomenėje įsisenėjusiems mąstymo modeliams, kurie skatina neigti visas nemalonias patirtis, jų vengti„, - sako projekto idėjos autorė, režisierė ir choreografė, šokio teatro “Judesio erdvė" įkūrėja Laura Geraščenko.

Pasak L. Geraščenko, spektaklio pagrindu tapo garsaus norvegų psichiatro Finno Skarderudo knyga „Nerimas: klajonės po modernųjį Aš“ bei autentiškos pačios choreografės istorijos, kurias ji aprašė savo dienoraštyje.

Spektaklis pasakoja jaunos moters gyvenimo istoriją, atskleidžia santykio su tėvais svarbą tolesniems ryšiams kurti.

"Tai istorija apie mane, - sako L. Geraščenko, - ir apie daugelį iš mūsų, kas esam patyrę įvairių psichologinių traumų vaikystėje, kurios galėjo nulemti asmenybės skilimą.

„Tai istorija apie mane ir apie daugelį iš mūsų, kas esam patyrę įvairių psichologinių traumų vaikystėje, kurios galėjo nulemti asmenybės skilimą“, - pristato spektaklį L. Geraščenko.

Vaikystėje patirta prievarta suskaldė mano asmenybę ir dabar noriu apsinuoginti, papasakoti, kaip man sekėsi gyventi su sužalota savo dalimi", - atsiveria L. Geraščenko.

Menininkė mano, kad apie tai būtina kalbėti, nes tam tikras nesveikas, traumuojantis santykių modelis pernešamas iš kartos į kartą. „Tai sustabdyti galima tik garsiai kalbant, neslepiant, neužsimerkiant prieš tai, kas vyksta.

Tik taip galima pradėti gyti - o gijimas būtinas, nes kol gyvename sužaloti, mes žalojame kitus ir taip sukasi traumuojantis prievartos mechanizmas“, - įsitikinusi L. Geraščenko.

Pašnekovės nuomone, menas - stiprus įrankis, galintis įkvėpti, suteikti impulsą veikti, perteikti tam tikras idėjas, raginimus.

„Šio spektaklio esmė yra kvietimas nebijoti kalbėti, iškelti į šviesą savo sielos žaizdas, jas priimti ir užgydyti. “LibertaTEM" teigia, kad kančia - ta ne skriauda, o dovana - nemaloni, tačiau auginanti, gryninanti, plečianti. Juk ir mes į šį pasaulį ateiname per skausmą.

Pasaulyje vis vyksta kažkas baisaus, nepriimtino: ligos, stichinės nelaimės, karai. Tik kiekvieno mūsų požiūris nulemia, ar visa tai mus ugdo, taurina, ar žaloja ir smukdo.

Tiesa, vienam žmogui pereiti per kančios dykumą - labai sudėtinga. Kai jėgos išsenka ir nusilpstame, galime pasitikėti dieviška pagalba, galime pasveikti, nugalėti tamsą tiek savyje, tiek aplinkui. Šviesa visada laimi.

Net pačiame tamsiausiame kambaryje užtenka paspausti vieną mažą jungiklį ir tamsa pasitrauks", - dalijosi spektaklio mintimis choreografė.

 

Informacija.

Spektaklyje „LibertaTEM“ Laura Geraščenko įkūnys pagrindinę veikėją Emiliją. Daktaro vaidmenį spektaklyje kuria žinomas režisierius Marius Tumšys.

Personažų vidinį balsą įgarsins nuo karo Ukrainoje pabėgusi ir Klaipėdoje gyvenanti profesionali dainininkė Ivanna Podolska. Muziką kūriniui parašė pirmą kartą į Lietuvą iš Portugalijos atvykęs kompozitorius Rui Filipe, kūręs muziką ir „Eurovizijos“ laimėtojui Salvadorui Sobraliui.

Scenoje taip pat šoks šokio teatro „Judesio erdvė“ šokėja Urtė Bulavaitė. Į spektaklio apipavidalinimą įsijungė ir kompozitorius Kristijonas Lučinskas, scenografė Angelina Gailiūnė bei šviesų dailininkas Mantvydas Poškus.

Spektaklo „LibertaTEM“ premjera - balandžio 5 d. Klaipėdos dramos teatre, balandžio 6 d. - Panevėžio muzikiniame teatre, balandžio 7 d. - Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder