Lietuvoje kuriama dar viena asmenų sekimo programėlė?

(1)

Neseniai rašėme apie tai, kad moderniosios technologijos gali būti ne tik naudingos, bet ir pavojingos, taip pat suteikti jų valdytojams papildomų galių. Tenka pripažinti, kad šis procesas įsibėgėja - Lietuvoje kuriama dar viena programėlė, skirta asmenų stebėjimui. Žadama, kad žmonėms bus palikta pasirinkimo laisvė, tačiau neseniai tas pats buvo sakoma ir apie skiepus.

„Vakaro žinių" skaitytojas pasidalino nuoroda į įdomų viešąjį pirkimą, pavadinimu „Supaprastinto atviro projekto konkurso „asmens sutaupytos energijos ir sukuriamo CO2 pėdsako matavimo sprendimas" sąlygos".

Jame vardijami nemažai klausimų ir įvairių abejonių žmonėms keliantys planai. Tarkim:

„Pirkimo objektas - Asmens sutaupytos energijos ir sukuriamo CO2 pėdsako matavimo sprendimas. Paslaugų teikėjas, bendradarbiaudamas su Agentūra, turi sukurti skaitmeninį sprendimą, kuriuo būtų matuojamas fizinio asmens energijos sutaupymas ir sukuriamas CO2 pėdsakas (anglies dvideginio ekvivalentas, traktuojamas kaip šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD), laikomos vienu iš klimato kaitą sukeliančiu veiksnių)."

Arba:

„Todėl siekiant tinkamai išmatuoti kiekvieno asmens sutaupomą energiją ir sukuriamą CO2 pėdsaką, reikalingas skaitmeninis sprendimas.

Jis turėtų leisti pamatuoti kiekvieno asmens sukuriamą CO2 pėdsaką ir sutaupytą energiją transporto, būsto ir kitose srityse, užtikrinant šios informacijos patikimumą, objektyvumą ir atsekamumą.

Sprendime būtina integruoti šiuos asmens vykdomus veiksmus ir naudojamas paslaugas, tačiau šiuo sąrašu neapsiriboti ir t.t."

Kadangi pirkimus paskelbė Energetikos ministerijos įkurta Lietuvos energetikos agentūra, buvo paprašyta šios institucijos komentaro. Energijos vartojimo efektyvumo skyriaus vadovas dr. Karolis Januševičius nurodė, kad toks projektas jau realizuojamas.

„VšĮ „Lietuvos energetikos agentūra" įgyvendina projektą „Asmens sutaupytos energijos ir sukuriamo CO2 pėdsako matavimo sprendimas", kuriam finansavimas gautas pagal Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) skelbtą kvietimą „Skaitmeninės ekonomikos inovacijų rinkos kūrimas finansuojant inovatyvius viešuosius pirkimus „GovTech" sprendimams ir skatinant žaliąsias inovacijas". Finansavimo sutartis pasirašyta 2021-07-23.

Projekto tikslas - sukurti programėlę mobiliesiems telefonams, kuri, naudodama turimus statistinius duomenis iš energetikos įmonių, taip pat pačių telefonų kaupiamus duomenis, tokius kaip nueitas žingsnių skaičius, nuvažiuotas atstumas ir pan., suteiktų galimybę kiekvienam asmeniui suskaičiuoti, kokį CO2 pėdsaką sukuria jo kasdienės veiklos, taip pat įvertinti galimus energetinius sutaupymus.

Siekiama sukurti įrankį, kuris ugdytų gyventojų sąmoningumą apie energijos vartojimą ir paskatintų asmenis mažinti sukuriamą CO2 pėdsaką, taip pat taupyti energetinius išteklius", - nurodė jis.

Visgi vadovas patikino, kad programėlė nebus brukama jėga.

„Gyventojai patys spręs, ar jie nori įsidiegti šią programėlę, taip pat patys galės nurodyti, kokius duomenis programėlė turi teisę kaupti. Programėlė, vos gavusi vartotojo sutikimą, išnaudos egzistuojančius energijos tiekėjų ir mobiliojo telefono duomenis.

Nauji papildomi duomenys nebus renkami.

Tai yra, sukūrus programėlę, duomenys apie energijos suvartojimą gyventojams bus pateikti patogesne ir aiškesne forma, - pabrėžė K.Januševičius.

- Programėlė bus kuriama ir duomenys bus naudojami laikantis Asmens duomenų apsaugos įstatyme ir Bendrajame duomenų apsaugos reglamente nustatytų reikalavimų.

Lietuvos energetikos agentūra įstatymų nustatyta tvarka rinks tik apibendrintą, nuasmenintą statistinę informaciją apie asmenų sukuriamą CO2 ir sutaupomą energiją, taip pat, gavus vartotojo sutikimą, galės būti renkami elektroninio pašto adresai, naudojami asmenų švietimui apie energijos vartojimą (naujienlaiškių siuntimas gyventojams pageidaujant).

Kita asmeninė informacija bus matoma tik pačiam vartotojui.

Kuriamas sprendimas nėra susijęs su Galimybių pasu."

Svarbu žinoti

Taigi dar viena programėlė, faktiškai skirta žmonių sekimui ir jų įpročių fiksavimui, iš tų pačių žmonių kišenės „iščiulpė" beveik 60 tūkst. eurų. Nors buvo aiškiai suformuluoti reikalavimai, programėlės projektų autoriams dar buvo skirti papildomi apdovanojimai.

Pirmosios vietos laimėtojai gavo 9800 eurų, antrosios - 6000, trečiosios - 4000. Pati programėlė atsiėjo nei daug, nei mažai - 38 600 eurų.

Beje, nors agentūros atstovas patikino, kad programėlė stebės tik tuos, kurie patys su tuo sutiks, jis pamiršo paminėti vieną niuansą. Informacija, be vartotojo nurodytų verčių, dar bus gaunama ir iš išorinių energijos tiekėjų servisų, bus naudojami ir jų kaupiami duomenys.

Kadangi apibrėžimas „išoriniai energijos tiekėjai" yra ganėtinai platus ir aiškiau neapibrėžtas, galima daryti prielaidą, kad žmonės bus stebimi net ten, kur mažiausiai tikėsis...

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder