Mėgstate „pakvailioti“ automobiliu ant ledo ar sniego? Galite netekti teisių ir 550 eurų

Mėgstate „pakvailioti“ automobiliu ant ledo ar sniego? Galite netekti teisių ir 550 eurų

Kol vieniems vairuotojams apšalusi ir snieguota kelio danga džiaugsmo nekelia, kiti susigalvoja pramogų, tokių kaip „saulučių“ paišymas ar slydimas šonu prasisukant automobilio ratams.
 

Policininkai įspėja, kad už tokį elgesį galima ne tik susilaukti baudų ar vairavimo teisės atėmimo, bet gali būti konfiskuojama ir pati transporto priemonė.

Ne tik automobilių, bet ir keturračių bei motociklų vairuotojus įspėja ir aplinkosaugininkai, mat baudų galima susilaukti važinėjant miškuose, ant žolės, draustiniuose ar ant užšalusio vandens telkinio.

Tokiais atvejais gresia ne tik baudos – reikia atlyginti ir padarytą žalą. Vis tik visais atvejais galima baudų išvengti ir gauti tik įspėjimą.

Pričiupti ir nubausti gali net socialinių tinklų pagalba

Lietuvos kelių policijos tarnyba nurodo, kad chuliganiški ir pavojingi vairuotojų veiksmai, tarp jų – ir šonaslydis, taip pat įvardijamas kaip „driftinimas“, demonstruoja nepagarbą kitiems eismo dalyviams ir kelia realų pavojų tiek savo, tiek visų eismo dalyvių gyvybei ir sveikatai.

Tarnyba primena, kad nelegalios transporto priemonių lenktynės, pavojingas vairavimas, lenkimas draudžiamose vietose, vienu metu padaryti pažeidimai, keliantys grėsmę eismo saugumui, užtraukia baudą nuo 170 iki 230 eurų.

Tokiais atvejais taip pat privalomas teisės vairuoti atėmimas nuo 3 iki 6 mėn.

Chuliganiškas vairavimas, t. y. pavojų eismo saugumui arba savo ar kitų žmonių saugumui keliantis Kelių eismo taisyklių pažeidimas dėl chuliganiškų paskatų užtraukia baudą nuo 450 iki 550 eurų, teisė vairuoti atimama nuo 1 iki 2 metų.

Jeigu šie pažeidimai padaryti pakartotinai arba padaryti neblaivaus asmens, gali būti skiriamas ir transporto priemonės konfiskavimas.

Pasak pašnekovų, tam tikrais atvejais, gavus pranešimų ar naudingos informacijos, Lietuvos kelių policijos tarnyba planuoja specialiąsias policines priemones.

T. y. nežymėtais tarnybiniais automobiliais vykdo reidus naktimis, kitas viešojo ir neviešojo patruliavimo priemones, taip pat netikėtus reidus, stebi socialinius tinklus ir žinomas chuliganiško vairavimo „mėgėjų“ susirinkimo vietas.

Per 2 savaites nubausta 200 vairuotojų

Pavyzdžiui, 2023 m. spalio 2–19 dienomis pareigūnai surengė tikslinius reidus ir operatyviai nustatė pažeidėjus Vilniuje.

Anot kelių policijos pareigūnų, net 200 asmenų nepavyko išvengti atsakomybės neteisėtai organizuotose transporto priemonių lenktynėse.

Pažeidėjai neteko teisės vairuoti transporto priemonių nuo 3 mėnesių iki 1 metų ir mokėjo paskirtas baudas.

Anot pašnekovų, per reidus nustatytos transporto priemonės, kurios neatitiko techninių reikalavimų, todėl buvo panaikintas jų techninės apžiūros galiojimas.

Pas tris vairuotojus taip pat buvo rasta, kaip įtariama, narkotinių medžiagų. Pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.

O vienas „lenktynėse“ dalyvavęs vairuotojas buvo neblaivus.

Aplinkosaugininkų reidai

Nors chuliganišką vairavimą fiksuoja ir pažeidimus nustato policijos pareigūnai, kai kuriais atvejais tą gali daryti ir Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, atliekantys aplinkosaugos pažeidimų kontrolę.

Jie fiksuoja tokius pažeidimus, kaip važinėjimas transporto priemonėmis ant užšalusių vandens telkinių, žoline danga ar miško paklote.

Aplinkos apsaugos departamentas nurodė, kad tikslinių, tokio pobūdžio reidų aplinkosaugininkai nevykdo.

Jie vykdo reidus tikrindami žvejus, žvejojančius ant vandens telkinių ledo. Taip pat atlieka medžiotojų kontrolę medžioklės plotuose ir miškų kontrolę.

Vis tik, jei per reidus aplinkosaugininkai pastebi asmenis, važinėjančius vandens telkinių ledu, miško paklote ar žoline danga, šie atvejai fiksuojami ir vairuotojams taikoma administracinė atsakomybė.

Administracinė atsakomybė taikoma ir kitais atvejais, pavyzdžiui, jei nustatomi pažeidimai sniego motociklų vairuotojams.

Tenka mokėti ne tik baudas, bet ir atlyginti žalą

Aplinkos apsaugos departamento atstovai įvardijo, kad 2023 m. vasario mėnesį buvo užfiksuoti 4 nusižengimai dėl neteisėto važiavimo per žolinę dangą motorine transporto priemone.

2023 m. kovo mėnesį vienas asmuo motorine transporto priemone važinėjo telkinio ledu. 

2023 m. lapkričio mėnesį buvo fiksuoti 6 nusižengimai dėl neteisėto važiavimo per miško paklotę motorine transporto priemone.

Iš įdomesnių atvejų pašnekovai įvardijo 2022 m. vasarį gautą pranešimą, pagal kurį Molėtų rajone nustatė asmenį, važinėjusį keturračiu ant Galuonų ežero. Jam grėsė bauda iki 560 eurų.

2021 m. sausį per aplinkosaugininkų reidą įkliuvo vienas krosinio motociklo ir vienas – keturračio vairuotojas, kurie važinėjo Tapelių kraštovaizdžio draustinyje ir buvo be valstybinių numerių. 

Keturračio motociklas taip pat neturėjo draudimo ir techninės apžiūros pažymėjimo.

Pašnekovai primena, kad neteisėtas važiavimas per žolinę dangą, miško paklotę ar vandens telkinių ledu motorinėmis transporto priemonėmis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 140 eurų.

Jei dėl tokio važiavimo žolinė danga ar miško paklotė buvo sužalota ar sunaikinta, asmenis gresia bauda nuo 140 iki 300 eurų, taip pat skaičiuojama aplinkai padaryta žala.

„Visais anksčiau minėtais atvejais buvo skirti tik įspėjimai, nes asmenys nusižengimus padarė pirmą kartą – anksčiau nebausti.

Padarytos žalos minėtais atvejais nenustatyta, nes nebuvo sužalota ar sunaikinta žolinė danga ar miško paklotė“, – komentavo Aplinkos apsaugos departamentas.

Dažniausi atvejai ir kam taikomos išimtys

Komunikacijos ir aplinkai saugaus elgesio skatinimo departamento Komunikacijos skyriaus teigimu, dažniausiai tokie pažeidimai nustatomi ant užšalusių vandens telkinių ledo, taip pat sunkiai pravažiuojamuose gamtos kampeliuose, kur yra daugiau įkalnių ir nuokalnių.

Anot pašnekovų, pasitaiko ir tokių vairuotojų, kurie nusprendžia pasivažinėti kraštovaizdžio draustiniuose, pažintiniais takais ar kitose saugomose teritorijose, kur tai daryti draudžiama.  

„Pažeidėjai nusižengia vairuodami ne tik automobilius, bet ir, pavyzdžiui, keturračius, krosinius motociklus, sniego motociklus. Kelių eismo taisyklėse nustatyta, kad važiuoti motorinėms transporto priemonėms galima tik keliais.

Tai reiškia, kad tiek automobilių, tiek keturračių ir krosinių motociklų vairuotojams draudžiama važinėti bekele, natūralia miško paklote ir užšalusiu vandens telkinio ledu“, – dėstė Aplinkos apsaugos departamento atstovai.

Jie pridūrė, kad tam tikros išimtys važinėtis ledu taikomos sniego motociklams, kurie priskiriami savaeigių mašinų kategorijai.

Sniego motociklais draudžiama stovėti ar važiuoti užšalusių telkinių ledu, išskyrus atvejus, kai:

vykdomi žmonių paieškos ir gelbėjimo darbai, ekstremaliųjų įvykių ir (ar) avarijų padarinių likvidavimo darbai, valstybės sienos ir (ar) krašto apsauga, viešosios tvarkos užtikrinimas, aplinkos apsaugos valstybinė kontrolė ir valstybinė saugomų teritorijų kontrolė, kariniai ir (ar) priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų mokymai ir (ar) pratybos, saugomų teritorijų gamtotvarkos, paviršinių vandens telkinių tvarkymo darbai ir būklės tyrimai, inžinerinės infrastruktūros eksploatavimo darbai, kertamos nendrės;

organizuojami ir vyksta sporto renginiai ir (arba) sporto pratybos; 

organizuojama ir vykdoma verslinė žvejyba naudojant motorines transporto priemones, traktorius ir savaeiges mašinas, būtinas tokiai žvejybai organizuoti ir vykdyti;

organizuojama ir vykdoma mėgėjų žvejyba naudojant ne kelių transporto priemones žvejų ir įrangos gabenimui į žvejybos vietą ir iš jos.

Departamentas pridūrė, kad, be viso to, kiekviena savivaldybė yra pasirengusi Saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisykles, kurios numato savas išimtis.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder