Mizgirių gintaro muziejuje - meniškas požiūris į Baltijos auksą

(2)

Vos prieš metus Nidoje atidaryto Mizgirių gintaro muziejaus ekspozicija šiemet atnaujinta ir dar patobulinta. Greta retų gintaro pavyzdžių ir meno kūrinių iš gintaro kolekcijos, gintaro kambario ir interaktyvių priemonių šiemet ekspoziciją papildė ekranuose pateikiamas virtualus animuotas poetinis pasakojimas apie Kuršių nerijos susidarymą. Šį sezoną tikimasi žiūrovams pristatyti ir animuotą legendą apie Jūratę ir Kastytį.

Privatus Virginijos ir Kazimiero Mizgirių šeimos muziejus įrengtas Nidos centre, Naglių gatvėje, šimtamečiame name, kuriame kadaise veikė Karaliaučiaus srities jaunimo namai.

Kurdami muziejų Mizgiriai paliko autentiškas detales - ties sijomis išsaugojo istorinius jaunimo įrašus su pamokymais: „Jei darote meilę, darykite tai lėtai“; „Jei geriate alų - geriau gerkite namuose, ne knaipėje“; „Jei neturi ką pasakyti - geriau patylėk“.

Įgyvendino svajones

Vos įžengus į muziejaus salę nušvinta panoraminiai ekranai, o juose - virtualus pasakojimas apie prieš maždaug 40-50 mln. metų augusį gintarmedžių mišką ir gintaro susidarymą, įvairias jo formas, spalvas, savybes, inkliuzus, gavybos būdus ir gintarą kultūroje. Pasakojimą ekranuose perteikia pats K. Mizgiris, siužetuose taip pat naudojamos ir jo sukurtos Kuršių nerijos fotografijos.

Konceptualumu ir originalumu Mizgirių gintaro muziejus skiriasi nuo klasikinio tipo muziejų, kuriuos šeima jau anksčiau bvuvo įkūrusi Nidoje ir Vilniuje, taip pat skiriasi ir nuo Palangoje esančio Gintaro muziejaus.

"Čia mes įgyvendinome savo didžiausias svajones ir lūkesčius. Esame jau garbaus amžiaus ir suvokėme, kad brangią gintaro kolekciją, kurią kaupėme visą gyvenimą, turime pagarbiai sutvarkyti patys. Negalime vaikams primesti tokio iššūkio.

Kai sugalvojome kurti muziejų, ir patys nesitikėjome, kad tai taps iššūkiu. Įsivaizdavome, kad šiais laikais spragtelėjai pirštu - ir atsiras specialistų, kurie padės.

Kreipėmės į amerikiečių firmą, kuri dirba išskirtinai su muziejais. Dirbome pusantrų metų, projektas kainavo „didelius pinigus“, tačiau jų parengtas projektas neatitiko lūkesčių. Jis buvo toks dizaineriškas, šviesus, priminė Palangos gintaro muziejų.

Toks „teisingas“ muziejus, o mes įsivaizdavome kitaip. Būdami patys menininkai, norėjome meniško muziejaus, kuriame būtų ir vaizdas, garsas, jausmas. Būtent šis žodis „meniškas“ vis kliuvo projektuotojams.

Gintarmedžių miškas ir upė

Galop, kai atrodė, kad nieko nebeišeis iš bendradarbiavimo, amerikiečiai atsiuntė kolegą į Lietuvą ir bendromis jėgomis sukūrėme šio muziejaus koncepciją", - pasakojo V. Mizgirienė.

Pagrindinė muziejaus koncepcija, pasak Mizgirių, yra gintarmedžių miškas ir upė.

Tekanti upė - muziejaus koncepcijos kryptis - gintaro kelias iš gamtos į kultūrą", - pristatė ekspozicijos idėją V. Mizgirienė. Ekspozicijoje - išskirtiniai įvairių spalvų, dydžių ir formų gintarai, gintarai su inkliuzais, kuriuos galima atidžiai apžiūrėti per didinamuosius stiklus.

Didžiausias gintaras

Mizgirių gintaro muziejuje galima apžiūrėti ir patį didžiausią Lietuvoje Baltijos jūros išmestą gintarą, kuris sveria 3 kg 820 g ir yra didesnis net už Palangoje eksponuojamą Saulės akmenį.

„Saulės akmuo yra iškastas iš mėlynosios žemės, o šis gintaras yra jūrinis. Tokio dydžio gintarus jūra išmeta tik kas 600 metų. Tai labai retas radinys. Šis gintaro luitas buvo atrastas Danijoje. Jį atradęs žmogus pardavė ir nusipirko namą. Aukciono keliu gintaras iškeliavo į Kuveitą. Per gamtos apsaugos ministeriją mes sužinojome, kad toks gintaras yra parduodamas Kuveite. Tai, kad jis sugrįžo į Baltijos pajūrį, yra Dievo dovana“, - įsitikinęs K. Mizgiris.

Pažymėtina, kad Mizgirių gintaro muziejuje gintarą galima tyrinėti visais pojūčiais. Galima jį ne tik apžiūrėti, bet liesti, pasverti, užuosti, koks yra smilkomo gintaro kvapas, ir net paragauti gintarinio gėrimo iš gintaro stiklinaitės.

Slaptas kambarys

Antrajame muziejaus aukšte pristatomi talentingų juvelyrikos meistrų pagaminti meno dirbiniai. Tai unikali kolekcija, kurią Mizgirių šeima sukaupė 1998-2009 m. organizuodami profesionalaus meno panaudojant gintarą konkursus. Šioje kolekcijoje ir juvelyrika, ir mažosios plastikos kūriniai, modernios skulptūros.

Ne mažiau įdomiai ir intriguojančiai Mizgiriai muziejuje pateikia tautodailininkų sukurtus dirbinius iš gintaro. Jie eksponuojami slaptame Gintaro kambaryje. Į jį patekęs žiūrovas iš pradžių nieko nemato, ir tik pažvelgus tam tikra kryptimi ir sureagavus davikliams prieš akis išnyra vitrina, pilna įvairiausių gintarinių dirbinių. Šiame kambaryje stovi gintaru papuošti baldai, telefonas ir dar daug kitų įdomybių.

Sukurti savo dirbinį

Muziejaus ekspoziciją puikiai papildo gintaro apdirbimo dirbtuvė, kurioje lankytojai gali pamatyti ir patys išbandyti dar akmens amžiuje naudotus titnaginius įrankius gintarui apdirbti, taip pat su šiuolaikinėmis staklėmis pamėginti nušlifuoti gintaro gabaliukus, juos gręžti, verti, pasigaminti nesudėtingų papuošalų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder