Mokytojai entuziastai skiepija susidomėjimą astrofizika
(2)15-oji tarptautinė astronomijos ir astrofizikos olimpiada rugpjūčio 14-22 dienomis vyko Kutaisyje (Sakartvelas).
Buvo planuota, kad olimpiada vyks Kyjive, Ukrainoje, bet dėl vykstančio karo organizacinius darbus perėmė kartvelai.
Olimpiadoje, kurios pagrindinis tikslas - skatinti domėjimąsi astronomija ir astrofizika, ugdyti mokslinių ieškojimų poreikį, dalyvavo 48 šalių atstovai.
Lietuvos komanda buvo viena jauniausių.
Olimpiadoje Lietuvai atstovavo Klaipėdos licėjaus III gimnazinės klasės mokiniai Jokūbas Viršilas ir Tomas Žadvydas bei I gimnazinės klasės mokinys Emilijus Latakas (mokytojas Marius Žadvydas), Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos I klasės mokinys Pijus Tydmanas (Šiaulių techninės kūrybos centro astrofizikų būrelis, mokytojas Vacys Jankus) ir Vilniaus jėzuitų gimnazijos II klasės mokinys Vėjas Kasperavičius (LMNŠC astronomijos būrelis, mokytoja Aurelija Visockienė).
Delegacijai vadovavo doc. dr. Jokūbas Sūdžius ir dr. Vidas Dobrovolskas (Vilniaus universitetas).
Tris moksleivius olimpiadai paruošęs Klaipėdos licėjaus fizikos mokytojas Marius Žadvydas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad Lietuvoje jau daugiau nei 10 metų vykstančios astronomijos olimpiados išsiskiria iš kitų.
Jų metu ne tik sprendžiamos teorinės užduotys, bet būna ir praktinių dangaus stebėjimo uždavinių.
"Vaikai tokiose olimpiadose dalyvauja noriai, nes tai yra smagu - dangus, kosmosas, žvaigždės, gal kažkiek atrodo romantiška.
Paprastai mokiniams tai vienos smagiausių olimpiadų, kai jie stebi naktinį dangų.
Kurie tai pabando, dažnai užsikrečia ir dalyvauja daug metų", - sakė mokytojas.
Šių metų olimpiadoje tuo metu, kai turėjo vykti dangaus stebėjimo užduotys, lyg tyčia užslinko debesys.
Organizatoriai buvo pasiruošę planą B - ant aukšto pastato buvo iškabinti didžiuliai plakatai su žvaigždynais, kuriuos dalyviai stebėjo iš toli.
Šiais metais Lietuvos komandai nepavyko pelnyti medalių, tačiau moksleiviai parsivežė daugiau patirties ir žinių.
Pašnekovo teigimu, Europos, tarptautinėse ir pasaulio gamtos mokslų olimpiadose dalyvaujantys Klaipėdos moksleiviai tikslingai mokosi ir dirba ne vienerius metus, siekia rezultatų.
Daugelis jų vėliau renkasi studijas, susijusias su gamtos mokslais, o dalis gabių klaipėdiečių mokslus kremta geriausiuose pasaulio universitetuose.
Norėtųsi daugiau dėmesio
M. Žadvydas neslėpė, kad, norint sudominti moksleivius astronomija, reikia mokytojų pastangų.
"Ko galbūt Lietuvoje šiek tiek pasigendame ir situacija truputį kelia nerimą, kad vaikai į respublikines olimpiadas atvažiuoja iš tų pačių miestų ir miestelių, net kaimų, kur yra mokytojai entuziastai.
Liūdina, kad kitur, kur nėra tokių mokytojų, vaikams yra prastesnės sąlygos pažinti, domėtis ir dalyvauti tokiose olimpiadose", - mintimis dalijosi M. Žadvydas.
Mokytojo nuomone, trūksta ir visuomenės dėmesio jaunimo mokslo pasiekimams.
"Kai mūsų moksleiviai laimi prizines vietas ar pelno medalius įvairių mokslų olimpiadose ar konkursuose, jų, grįžusių į oro uostą, niekas nepasitinka su ąžuolo vainikais.
Manau, kad toks dėmesys, kokio sulaukia sportininkai, paskatintų daugiau mokinių atsisukti į mokslą.
Mus džiugina sportininkų pasirodymai ir jie tikrai verti to dėmesio, bet būtų gerai, kad tokio pat dėmesio būtų verti ir visi tie, kurie atstovauja Lietuvai fizikos, matematikos, geografijos, chemijos, biologijos ir kitose olimpiadose.
Būna liūdnas vaizdas, kai mokiniai pasiekia puikių rezultatų, bet įvertinami tik kokiu nors ženkliuku ar žemėlapiu.
Tačiau švietime dažniausiai taip yra - viskas laikosi ant entuziastų", - nuomonę išsakė astronomija Klaipėdos licėjaus moksleivius siekiantis sudominti mokytojas.
M. Žadvydo nuomone, astronomija yra ir visada bus įdomi, nes daug kam kyla klausimai, kur mes esame, kur keliaujame, kaip sutverta visata, kas bus toliau.
Rašyti komentarą