Morgana Danielė

Narkotikų platintojai jau trina rankomis (3)

Trūksta tik vieno balsavimo, kad Seimas pritartų Laisvės partijos siūlymui netaikyti baudžiamosios atsakomybės asmeniui, kuris laikė ir gamino nedidelius narkotikų ir psichotropinių medžiagų kiekius savo reikmėms.

Nors įstatymo pataisa dar nepriimta, Laisvės partijai prijaučiantis „Kanapių kultūros dienų" vienas iš organizatorių Nerijus Vitkauskas tiesioginiame eteryje paatviravo, kad dešimt metų rūko „žolę" bent tris kartus per mėnesį. Suprask - žino, kur jos gauti.

Policija tokių pareiškimų negirdi ar jau gyvena pagal Laisvės partijos tvarką?

Nors N.Vitkauskas paatviravo apie narkotikų vartojimą praėjusį penktadienį, policija juo dar nesusidomėjo, nes savaitgalį savo „Facebook" paskyroje N.Vitkauskas, priklausantis Žaliojo žiedo draugijai, jau samprotavo apie gamtą bei energetikos išteklius.

O kas pasikeistų, jei Seimas narkotikų ir psichotropinių medžiagų dekriminalizavimui pritartų?

Gąsdins ne kalėjimu, o baudomis

Jei Seimas šią pataisą palaimintų, iš Baudžiamojo kodekso būtų išbrauktas nuo 2017 m. galiojantis straipsnis, kad tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno nedidelius kiekius narkotikų ar psichotropinių medžiagų, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, yra baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės apribojimu.

Priklausomybės ligų gydymo centruose, dispanseriuose.

Tačiau valdantiesiems atrodo, kad narkomanai Lietuvoje pernelyg suvaržyti. Esą duokime jiems daugiau laisvės.

Tad priėmus įstatymo pataisas, narkomaną, vartojantį narkotikus, drausmintų ne BK, bet daug švelnesnis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK). Pirmą kartą su maža narkotikų doze įkliuvęs, sumokėtų 50-250 Eur baudą.

Antrą kartą - 200-350 Eur baudą.

Tik neaišku, ar dozei vos susigraibantys narkomanai tikrai turėtų pinigų baudoms. Iš tiesų finansiškai būtų nubausta narkomano šeima.

Tiesa, įkliuvus antrą kartą, narkomanui būtų sudarytos sąlygos savo priklausomybę gydyti. Taip kaip ir dabar. Nes ir dabar nė vienas teisėjas neskiria įkalinimo už vieną „žolės" suktinę.

„Čemodanais" ir dabar neplatina

Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas" vadovas Marijus Balčiūnas yra įsitikinęs, kad narkotikų dekriminalizacija tikrai nesumažins kvaišalų vartotojų skaičiaus:

„Tikrai nepadės, tik atsiras daugiau narkomanų. Platintojai galės prie savęs laikyti nedidelį narkotikų kiekį ir aiškinti, kad pats vartoja. Bus sunku susigaudyti ir įrodyti, kad žmogus yra platintojas. „Čemodanais" narkotikų juk nenešioja.

Sako, kad Lietuva yra atsilikusi, nes neįteisina „žolės" rūkymo? Kuo čia dėtas atsilikimas? 90 proc. narkomanų pradeda vartoti narkotikus nuo nekaltos „žolytės".

Narkotikai yra didžiulis blogis, kaip galima skatinti jų vartojimą? Blogai, kad tokias įstatymų pataisas siūlo žmonės, kurie patys vaikų neturi. Ir bus sugriautas gyvenimas ne jų, bet kitų žmonių vaikams.

Lietuvoje narkomanų skaičius ir taip didėja, daugėja. Tai neigimo liga, bet ją reikia kontroliuoti. Nei kas už vieną dozę narkomaną į įkalinimo įstaigas sodino, nei ką. Tai tik politikų manipuliacija visuomenei. Teisėjai nenori jų uždaryti, nes nėra prasmės. Čia išpūstas reikalas.

Čia kai kas kitas po siūlymu dekriminalizuoti narkotikus slypi. Galbūt kas sau naudos gauna.

Reikia daryti priverstinį gydymą, narkomanus priversti eiti į reabilitacijos centrus, užbaigti juose gydymo kursą ir integruotis į visuomenę. O įstatymo palengvinimas tik pablogins situaciją.

Parodys žmonėms, kad narkotikai neva nėra didelis blogis."

„Atsilikėlė Lietuva"

Tačiau viena iš narkotikų dekriminalizavimo iniciatorių, Seimo Laisvės frakcijos narė, Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė pati viešai paatviravo, pabandžiusi narkotikų dar paauglystėje. Būdama 13 metų.

M.Danielė tikino, kad ir Jungtinės Tautos kalba, jog narkotikų kriminalizavimas nustumia žmones į paraštes. Esą vien iš baimės, jog bus laikomi kriminaliniais nusikaltėliais, narkomanai palieka savo perdozavusius draugus mirti grioviuose, sniege, miške. Užuot ieškoję jiems medikų pagalbos.

„Ir aš netekau daugybės draugų. Dirbau su priklausomais žmonėmis visame pasaulyje. Mes juos vaikomės, esame juos pavertę tautos priešais.

Tie žmonės yra gynybinėje pozicijoje. Tai karas prieš žmones. Žmonės ateina gydytis, kai paslaugos yra draugiškos", - viešai dėstė M.Danielė.

Politikė prisipažino, jau išaugusi iš to amžiaus, kai vartojo narkotikus, bet būta visko. Tiesa, anot M.Danielės, vizituodama Kanadoje, irgi pabandė.

Esą šimtai milijonų europiečių yra bandę narkotikų, ir ne tik kanapių. Kas antras paauglys Lietuvoje žino, kur gauti kanapių.

Anot M.Danielės, bent jau kanapių legalizavimas Lietuvoje tikrai įvyks ir tai tik laiko klausimas. Bet ar tuo reikėtų džiaugtis?

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, 2019 m. 76 proc. mirčių dėl perdozavimo teko apsinuodijusiems opiatais. Kanapes nuolat vartojo 22.2 mln. ES gyventojų nuo 15 m. iki 64 m. Kokainu nuolat kvaišinosi 3,5 mln., o amfetaminais - 2 mln.

Draudžiamų narkotikų nors kartą gyvenime buvo pavartoję 83 mln. arba 28,9 proc. suaugusių ES gyventojų.

Kanapių nors kartą gyvenime vartojo 45 proc. prancūzų ir tik 4 proc. maltiečių. Įsivaizduokime šią nuo kvaišalų apkvaitusią minią, vairuojančią automobilius, dirbančią statybose, triūsiančią fabrikuose prie konvejerių.

Ar tokie apkvaišėliai tikrai nepavojingi aplinkiniams ir patys sau?

Beje, po televizijos laidos, kurioje Seimo narė M.Danielė prisipažino kartais užsienyje kažko pavartojanti, o pilietis N.Vitkauskas - ir Lietuvoje perkantis ir vartojantis, politikai piktinosi savo socialiniuose tinkluose, bet... atėjus pirmadieniui nė venas net nepasiūlė panelės iš Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkių atšaukti, o antrojo policijai neįskundė.

Tačiau policija ir pati turi akis ir ausis, tad gal neraginama sureaguos į viešą prisipažinimą?

Komentuoja buvęs policijos generalinio komisaro pavaduotojas, Seimo narys Algirdas STONČAITIS:

Galiu narkotikų klausimu būti tam tikras ekspertas, nes teisėsaugoje kadaise buvau vienas iš vadovų, vadovavusių kovai su narkotikais.

 

Archyvų nuotr.

Mano vertinimu, narkotikai veda prie nelaimių, ašarų ir mirčių. Aišku, reikia kurti narkomanų pagalbos sistemą, nes narkomanijoje pirmas žingsnis veda ir prie paskutinio žingsnio.

Apie narkomaniją reikia diskutuoti, matau prasmę, kai diskutuojama, ar verta bausti už pirmą suktinę; yra čia teisybės, galiu apie tai diskutuoti.

Bet turime siekti, kad visiems narkomanams būtų prieinamas gydymas ar kokia kita profilaktinė priemonė, skatinanti juos nevartoti narkotikų.

Iš pradžių diskutavome tik apie „žolę", apie jos nedidelį kiekį, o paskui diskutavome, ko aš, pavyzdžiui, net įsivaizduoti negaliu. Įsidiskutavome ir iki sunkiųjų narkotikų gamybos.

Nuo pradinės idėjos - nebausti už vieną suktinę, už vieną „ekstazio" tabletę, ką aš visiškai suprantu, priėjome iki gamybos visų narkotinių priemonių, jei gamina ne platinti, bet savo reikmėms. Man ranka nekyla ir nekils balsuoti už tokias įstatymo pataisas.

Tai mūsų žmonės, labai nelaimingi žmonės, jiems reikia ištiesti medicininės pagalbos ranką. Nesu medikas, bet žinau, kad gydant narkomaniją yra 80-90 proc. atkritimo, recidyvo rizika. Bet jei 10-20 proc. neatkris, bus teigiamas rezultatas.

Reikia sudaryti sąlygas, kad visi, kas pareikš norą gydytis, turėtų galimybę gydytis reabilitacijos centruose.

Dabar visi tokios galimybės neturi.

Kaip kalbėjo vienas politikas, kas galėtų paneigti, kad toks narkotikų dekriminalizavimas, koks siūlomas, pravers narkotikų platintojams.

Jie žino visas „plonybes" ir kilogramais narkotikų nesinešioja. Dar neaišku, kas tas mažas narkotikų kiekis.

Sveikatos apsaugos ministerija dar nenustatė. Svarbiausia - bus leidžiama narkotikų gamyba, persiuntimas, atsisiuntimas - štai kur visa bėda.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder