Agnė Bilotaitė

Niūrios VRM vidaus paslaptys: neapsiplunksnavę patarėjai, stagnacija ir išeinantys specialistai

(2)

Agnės Bilotaitės vadovaujama Vidaus reikalų ministerija (VRM) pastaraisiais metais dėl savo vaidmens sprendžiant Baltarusijos sukeltą migrantų krizę ir valdant Covid-19 nulemtų karantinų įgyvendinimą buvo viena svarbiausių ir daugiausiai dėmesio sulaukiančių ministerijų šalyje. Atrodo, tokiems rimtiems darbams ir specialistų reikia labai rimtų ir patyrusių.

Tačiau iš pačios VRM eina žinios apie keistą darbuotojų kaitą, patarėjus, vargiai turinčius patirties.

Per metų laikotarpį Alfa.lt sulaukė ne vieno laiško iš VRM, kuriame rašoma apie keistą padėtį šioje ministerijoje. Atrodo, kad su pabėgėlių krize, karantinų ribojimų įgyvendinimu ir kitomis rimtomis užduotimis tiesiogiai dirbanti ministerija turėtų turėti profesionalią ir stabilią aukštą kompetenciją turinčių darbuotojų komandą. Tačiau šaltiniai iš šios ministerijos rašo apie patarėjus, kuriais tampa vos mokslus baigę žmonės, nuolat įdarbinamus naujus asmenis, apie kuriuos sunku pasakyti – ar išties jų ministerijoje reikia, ar tiesiog reikėjo įdarbinti.

Pirmųjų žinių apie darbuotojų kaitą, kuri senesniems VRM darbuotojams ėmė kelti klausimų, portalas sulaukė dar 2021 m. gegužę.

Jau tuomet gauta signalų apie žemai VRM iškeltą kartelę – kaip paaiškėjo, šioje ministerijoje konkurencingą algą gaunančiais patarėjais ir analitikais tampa 21–22 metų jaunuoliai, dar nespėję sukaupti nei gyvenimiškos, nei profesinės patirties, leidžiančios patarti, aukštą pareigybę tuomet gavo ir buvusio VRM viceministro Tautvydo Tamulevičiaus sutuoktinė, anot šaltinių, prieš tai buvusi vaiko priežiūros atostogose.

Tąkart ėmus domėtis paaiškėjo, kad dalis naujai įdarbintų jaunuolių buvo priimti be konkurso, o patirties reikalavimai, norint dirbti patarėjais, nėra keliami.

VRM pateikiamais duomenimis, 2020 m. patarėjo, dirbančio pagal darbo sutartį, vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) buvo 2036 eurai. Patarėjo, dirbančio valstybės tarnyboje, vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) buvo 2336 eurai, o pagal darbo sutartį dirbančio vadybos ir organizavimo analitiko vidutinis darbo užmokestis (vėlgi neatskaičius mokesčių) 2020-aisiais buvo 1753 eurai.

Vėliau portalas sulaukė ir daugiau informacijos apie į ministeriją priimamus jaunus žmones, tampančius patarėjais.

Tuo tarpu gruodį Alfa.lt pasiekė naujo pobūdžio informacija – apie VRM priimamus naujus darbuotojus, kurie esą dygsta kaip grybai po lietaus – kas savaitę po 2-3 naujus darbuotojus. „Kam jų tiek reikia, nelabai aišku“, – teigė informacijos šaltinis.

Pasak situaciją komentavusio asmens, nuo liepos taip VRM galėjo atsirasti bent 20 naujų darbuotojų.

Tiesa, pastarieji bent jau turi darbinės patirties. „Kai priimamas naujas (darbuotojas), jie ,,paslepia“ dokumentus sistemoje, kad tik mažuma darbuotojų matytų. Bet, aišku, kai ateina dirbti, tai sužino visi. Nemažai perkelta tarnybinio kaitumo būdu, tai reiškia, patirties turi“, – rašė portalo šaltinis.

Patarėjų ministerija

Portalo rekvizitai.lt duomenimis, 2021 metais VRM darbuotojų skaičius su nežymiais svyravimais augo, padidėdamas nuo dešimties iki keliolikos darbuotojų. Iš tų pačių svyravimų matyti, kad ateidavo ne tik nauji darbuotojai, bet ir išeidavo jau dirbantys.

Tiesa, teisybės dėlei reikia paminėti, kad 2017 m. pradžioje rekvizitai.lt duomenimis dirbo dar daugiau darbuotojų – maždaug 232–235 asmenys.

Organizatorių nuotr.

Darbuotojų kaita VRM. Alfa.lt

„Neskaičiuojant politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų, iki 2021 m. gruodžio 27 d. į pareigas Vidaus reikalų ministerijoje priimti 29 asmenys, atleistas 21 asmuo. 2021-12-27 yra užimta 190 pareigybių (neskaičiuojant politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių ir ministro pareigybės)“, – portalui nurodė VRM strateginės komunikacijos skyrius.

Alfa.lt pasiteiravo, kiek naujų darbuotojų 2021 metais buvo priimti dirbti patarėjais, tačiau iš VRM gavo gan miglotą atsakymą – vienas asmuo priimtas į vyriausiojo patarėjo pareigas, kiti asmenys priimti į kitas (įvairias) pareigas, tarp kurių suplakti ir paprasti patarėjai, ir specialistai, ir kitos pareigybės.

Peržvelgus VRM svetainėje pateikiamus darbuotojų kontaktus ir pareigybes kyla mintis, kad šią ministeriją galima vadinti patarėjų ministerija; kai kuriuose VRM skyriuose ir grupėse galima rasti vos vieną vadovą ir keletą patarėjų, tačiau nė vieno specialisto.

Pavyzdžiui, Strateginių sprendimų paramos grupėje yra penki asmenys – vadovas, vyriausioji patarėja, vyresnysis patarėjas ir du patarėjai.

Tarptautinio bendradarbiavimo grupėje – šeši asmenys: vadovė ir penki įvairaus rango patarėjai. Viešojo saugumo politikos grupėje – vienas vadovas ir 12 įvairaus rango patarėjų.

Viešojo administravimo ir savivaldos politikos grupėje jau galima rasti tris specialistes, tačiau vadovės funkcijas čia atlieka patarėja, taip pat dirba dar septyni patarėjai. Valstybės tarnybos politikos grupėje šiuo metu apskritai dirba penki asmenys, visi jie – patarėjai.

Migracijos politikos grupėje – vadovė ir septyni patarėjai, Regioninės politikos grupėje – vadovė, viena specialistė ir keturi patarėjai.

„Situacija kiek primena anksčiau internete sklandžiusį paveiksliuką, kuriame vienas kasa duobę, keturi ar penki stebi darbą. VRM grupėse keturi ar penki gali patarti, vienas dirba“, – sakė vienas iš portalo šaltinių.

Situacija kiek keičiasi VRM skyriuose, susijusiuose su užduotimis, kurioms atlikti jau reikia tam tikros kvalifikacijos.

Administratorių, archyvarų, dokumentų tvarkytojų, kalbos tvarkytojų, analitikų galima rasti Informacijos ir dokumentų valdymo skyriuje, buhalterių – Buhalterinės apskaitos skyriuje, o Centralizuotame vidaus audito skyriuje gausu auditorių.

Matau, kad to neliko, ano neliko. Paskui sutinki kitoje ministerijoje tą patį žmogų.

Pasiteiravus VRM, kokie reikalavimai taikomi patarėjams ir kokie esminiai skirtumai tarp patarėjų bei specialistų, gautas gan biurokratinis, tačiau mažai ką pasakantis atsakymas. „Bendrieji reikalavimai asmeniui, priimamam į valstybės tarnautojo pareigas, nustatyti Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme“, – rašė VRM Strateginės komunikacijos skyrius.

Vieną įdomų dalyką visgi pastebėti iš VRM pateiktos informacijos pavyko – pagal tą patį valstybės tarnybos įstatymą, patarėjo pareigybė yra aukštesnėje grupėje, nei vyriausiojo specialisto pareigybė, nors patarėjai į VRM priimami ir be konkurso.

Šešėlinė ministrė: žali darbuotojai lemia stagnaciją

Su VRM šeimininke – ministre A. Bilotaite – metų laikotarpyje portalas dėl vidinių ministerijos reikalų ir situacijos bandė susisiekti bent kelis kartus. Tačiau veltui – nors A. Bilotaitė ir turi priskirtą tarnybinį telefoną, juo nuolat žiniasklaidoje dėl pabėgėlių krizės ir kitų reikalų matoma politikė neatsiliepia.

Lietuva turi ir bent vieną šešėlinę vidaus reikalų ministrę – šešėlinėje valstiečių vyriausybėje šios pareigos skirtos Seimo narei Guodai Burokienei. Ši politikė portalui teigė sekanti padėtį VRM, žinanti, kad darbuotojų kaita šioje ministerijoje – didelė.

„Matau, kad žmonės ateina visiškai žali, užtai viskas stringa šioje ministerijoje. Tas, kas buvo pradėta prieš porą metų, matome, kad visiškai toje pačioje stadijoje – niekas nepajudėjo. Dabar jie užsiiminėja gaisrų gesinimais, bet toliau savo nosies nemato.

Situacija yra žiauri. 2020 m. per Kalėdas mes turėjome parlamentinę kontrolę (Valstybės valdymo ir savivaldybių) komitete dėl regioninės politikos įgyvendinimo. 2021 m. gale turėjome lygiai tą pačią parlamentinę kontrolę ir sužinojome, kad esame lygiai toje pačioje vietoje. Negražiai pasakysiu – tik raštais rašinėjasi ir tuo pasibaigia.

Jau reikia daryti realius darbus, bet regioninės tarybos nežino, kaip daryti – nėra paprasčiausios strategijos. Tas biurokratinis judesys vyksta, bet kai nueinama iki realaus dalyko, to judesio nebelieka“, – sakė G. Burokienė.

Pasak Seimo narės, VRM ministrė A. Bilotaitė didelio uolumo irgi nerodo – Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdžiuose ši politikė pasirodė tik kartą, kai teko prisistatyti, ir daugiau posėdžiuose nedalyvavo. „Visą laiką stumiamas arba viceministras, arba ateina tarnautojai, kurie politiškai neatsakingi.

Tu juos gali, liaudiškai kalbant, tarkuot kiek nori, bet jiems pasakyta taip daryti, ir ne kitaip, ir jie taip daro“, – sakė G. Burokienė.

Tuo tarpu patarėjai, kurie galėtų prisiimti atsakomybę, išlipa sausi. „Patarėjai atsiveda tarnautojus, kurie daugiau žino“, – sakė Seimo narė.

Anot G. Burokienės, tokia situacija, kada kai kuriose VRM grupėse yra vos vienas vedėjas ir visa eilė patarėjų, yra „naujosios „LEAN“ vadybos“ pavyzdys. Tuo tarpu ne patarėjai, o specialistai, ypač – geri specialistai – iš ministerijos, anot Seimo narės, išeina.

„Ne vienerius metus bendrauju su ministerijos žmonėmis, matau, kad to neliko, ano neliko.

Paskui sutinki kitoje ministerijoje tą patį žmogų. Bet tai ne tik VRM yra, tas yra ir kitose ministerijose.

Tarp eilučių pasako (kodėl išeina iš VRM) – kad ten neįmanoma dirbti. O kaip ten neįmanoma... Jei tai yra valstybės tarnautojas, jis neneš šiukšlių iš namų“, – sakė G. Burokienė.

Organizatorių nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder