– Po ilgos pertraukos turėjote turistų antplūdį Palangoje. Ar policija fiksavo nusižengimų, vakarėlių?
– Šį savaitgalį dirbome vasaros režimu. Buvo sustiprintos policijos pajėgos kaip ir vasarą. Tačiau tikrai noriu pasidžiaugti. Nors Palangoje sulaukėme daug svečių, buvo pilnos miesto gatvės ir pajūris, visgi kažkokių įvykių praktiškai neturėjome, jokių protokolų ir pažeidimų dėl karantino sąlygų nebuvo, nes į kurortą buvo atvykę tikrai labai kultūringi žmonės, kurie laikėsi karantino sąlygų.
Tai dažniausiai buvo šeimos su vaikais, o jie tikrai puikiai žino, kaip reikia save saugoti, dėl to jokių incidentų nebuvo.
Restoranų ir viešbučių asociacija teigia, kad visi 15 viešbučių buvo praktiškai užimti. Šį savaitgalį atsidaro dar daugiau viešbučių, kurie nedirbo iki šiol. Šiuo metu situacija yra valdoma.
– Kaip veikia viešbučiai? Ar vyksta, pavyzdžiui, švediški pusryčiai?
– Viešbučiai buvo visiškai užimti, beveik 100 proc. Maistas yra tiekiamas į kambarį, dažniausiai kaip pusryčiai. Taip pat žmonės gali užsisakyti maisto iš veikiančių restoranų, kurie saugiai patiekia į viešbučio kambarį.
– Ar būtumėte už tai, kad visi, kurie yra pasiskiepiję arba turi imunitetą, dabar galėtų lankytis kavinėse ir restoranuose?
– Pirmiausia reikia kelti klausimą, ar mes turime pakankamai vakcinų. Būtų labai nesąžininga vienus paskiepyti, o kitų neskiepyti tik dėl vakcinų trūkumo. Jeigu Lietuva būtų užtikrinusi jų pakankamai, tada visi norintys galėtų pasiskiepyti ir būtų masinė vakcinacija.
Palangoje situacija tikrai nebloga. Mes jau esame paskiepiję 20 proc. savo miesto gyventojų, įskaitant tai, kad pas mus yra labai daug medicininių įstaigų, kurios buvo prioritetinės, t. y. sanatorijos, poilsio centrai, medicinos įmonės, ligoninė ir t. t.
Mums nelieka jokių vakcinų likučių, žmonės nori skiepytis, supranta, kad reikia grįžti į realų gyvenimą.
„Taip pat aš galvoju, kad, jeigu vasara bus tokia kaip praėjusi, tikrai neverta Palangai ir jos verslams skųstis. Praėjusi vasara buvo gausi, o ši prognozuojama tokia pati.
– Palanga žiemą įpratusi miegoti žiemos miegu, verslai veikia minimaliai. Bet ar jus pasiekė parama verslams?
– Daugelį metų taip nebėra, kad žiemą Palanga snaudžia, sezoniškumas yra praktiškai išnykęs. Iki pandemijos savaitgaliais Palanga būdavo pilna lankytojų, nes labai daug žmonių yra čia įsigiję antrąjį būstą. Jie naudojasi įvairiomis paslaugomis: restoranais, koncertų sale, baseinu ir t. t.
Be abejo, mes esame pajūrio kurortas, dėl to srautas vasarą, kai yra galimybė degintis, yra vienoks, o likusiais mėnesiais – kitoks.
Savaitgaliais visad daugiau žmonių nei paprastomis dienomis.
Verslai, be abejo, nukentėjo nuo pandemijos. Tačiau iš mūsų viešbučių ir restoranų negirdėjau, kad būtų skundžiamasi dėl išmokų negavimo. Mes Palangos miesto taryboje esame priėmę nemažai sprendimų.
Pavyzdžiui, verslai (viešbučiai, restoranai), kurie dėl pandemijos negali veikti, tuo laikotarpiu yra atleisti nuo turto ir žemės mokesčių. Taip pat visai neseniai Taryba priėmė sprendimą, kad lauko kavinės, kurios turi terasas, galės nemokamai pasistatyti staliukus ir aptarnauti žmones.
Taip pat aš galvoju, kad, jeigu vasara bus tokia kaip praėjusi, tikrai neverta Palangai ir jos verslams skųstis.
Praėjusi vasara buvo gausi, o ši prognozuojama tokia pati. Matyt, skiepijimas eis gera linkme, daugiau žmonių bus paskiepyta, ir Palanga vasarą tikrai turėtų sulaukti itin daug svečių.
– Visos vyriausybės kalba apie tai, kad mažinsime socialinę atskirtį, bet turime situaciją, kad į pajūrį ir kitus kurortus galėjo važiuoti tik tie, kurie ten turi nekilnojamojo turto. O tie, kurie tą patį butą norėjo išsinuomoti, negalėjo važiuoti. Jūsų manymu, ar čia viskas gerai?
– Vyriausybės pozicija buvo tokia, kad reikia deklaruoti gyvenamąją vietą, tai yra praktiškai Palangos gyventojai. Taip pat galėjo važiuoti ir turintys nekilnojamojo turto, tačiau ilgalaikė nuoma buvo uždrausta.
Nuoma buvo galima darbo ar gydymo tikslais, o kitais atvejais ji buvo neprieinama, judėjimas buvo sustabdytas.
„Visus pagrindinius renginius esame nukėlę į liepos mėnesį, bet viskas priklauso nuo to, kokia bus epidemiologinė situacija.
– Bet, žiūrint į socialinę atskirtį ir socialinį teisingumą, tai nebuvo visiškai teisingi sprendimai?
– Dabar niekas nežinome, kokie tie sprendimai turėjo būti. Tokia situacija yra visame pasaulyje, ir, matyt, Vyriausybė rėmėsi kitų valstybių pavyzdžiais. Ispanijos ir Italijos kurortuose buvo lygiai tokia pati situacija – tik registruoti ir nuosavybę turintys asmenys galėjo važiuoti į kurortus.
Kitaip nebūtume suvaldę pandemijos. Įsivaizduokit, jeigu gruodžio mėnesį, prieš didžiąsias šventes, nebūtų buvę apribojimų, tai, matyt, šiandien Palangoje būtų daug blogesnė situacija.
– Koks apskritai jūsų požiūris į Ingridos Šimonytės Vyriausybės sprendimus valdant koronavirusą?
– Lengvų sprendimų niekur nėra. Gali būti bet kokia Vyriausybė, bet, matant dabartinę situaciją, kai dar yra naujų viruso atmainų, lengvų sprendimų nėra. Kitos Vyriausybės darė klaidų, ir dabartinė daro klaidų.
Čia teisingo atsakymo nėra. Džiugina tai, kad vakcinavimo procesas nestringa.
Kiek Lietuva gauna vakcinų, tiek ir paskiepijama. Tik dvi savivaldybės išsiskiria vakcinavimo prasme, o visos kitos eina į priekį. Manau, čia yra išsigelbėjimas, kad vasarą turėtume gerą situaciją valstybėje.
– Kaip jūs ruošiatės artėjančiam sezonui? Ar planuojate renginius?
– Visus pagrindinius renginius esame nukėlę į liepos mėnesį, bet viskas priklauso nuo to, kokia bus epidemiologinė situacija. Pasiruošimas vyksta toks pat, kaip ir prieš praėjusią vasarą.
Kalbėjome su generaliniu policijos komisaru, policijos pajėgos bus tokios pat, kaip visada, bet galbūt daugiau pareigūnų bus paplūdimyje, kad galėtų užtikrinti saugumo laikymąsi.Iš esmės miesto infrastruktūra yra sutvarkyta, viskas blizga ir mes laukiame svečių. Duok Dieve, kad kuo greičiau baigtųsi pandemija ir mes visi vėl galėtume atvažiuoti prie jūros, nesukdami sau galvos dėl pandemijos.
Rašyti komentarą