Pasipiktino Influencerės paviešintomis medūzų „laidotuvėmis“: sukritikavo net Aplinkos ministerija

Ar svarbi į krantą išmestos medūzos gyvybė? Klausimas gal neįprastas, tačiau vienai pliaže poilsiavusiai „influencerei“ paviešinus vaizdus, kaip vaikai žaislaIs traiško šiuos natūraliai gaištančius duobagyvius, o tada surengia jiems laidotuves, kilo milžiniška pasipiktinimo banga.

Ar galima taip elgtis net su negyvomis medūzomis, ginčytis pradėjo ne tik apie gamtą nieko nenutuokiantys internautai, bet ir gyvūnų globėjai, ekologai, gamtininkai, net Aplinkos ministerijos darbuotojai.

Vaikai pliaže žaidžia su medūzomis: „O kas čia yra pas tave? – Medūza. Sutraiškyta. Ir ji ką tik iš jūros.“

Tada sutraiškytus duobagyvius užkasa, taip surengdami jiems neva laidotuves: „Laidotuvės medūzos. Ate, medūza. – Dar kryželį gali nupiešti. – Va taip ir va taip? – Nu taip, nes taigi laidotuvės.“

Visą tai filmuojančiai ir komentuojančiai mamai mažylės turi prašymą: „Kai nufilmuosiu ką tu nori, jog padaryčiau? – Kad parodytum. – O kam parodyti? – Nu visiems. – O kam visiems? – Na bet kam.“

Ir mama, būdama vadinamoji influencerė, parodo visiems, įkėlusi nufilmuotus vaizdus į socialinius tinklus. O vėliau, matyt, pasigaili – pasipila pikti žmonių komentarai, kad taip su gyvais padarais elgtis negalima. Atsiranda grasinančių, kad moteris gaus baudą už žiaurų elgesį su gyvūnais:

„O kam tą gyvūniuką ten čiupinėti? Jei jis krante, tai viskas gerai, gal išplauks. Tai tikrai nėra ko lįsti.“

„Pavojinga. – O tėtis kaip galvoja? – Manau, taip pat, kaip žmona.“

„Su medūzom? Ne. – Kodėl? – Man jos pačios pavojingiausios, fu, tikrai neleisčiau.“

„Jei tempia į sausumą, tai kankinimas. Bet jei kibirėlyje pamatė, vėl paleido, tai ne, nemanau, kad kankinimas. Vaikai turi pažinti gamtą.“

Į tokius vaikų žaidimus sureaguoja ir gyvūnų globėjai.

„Tai yra tai, ko mes mokome vaiką. Jei tai buvo gyvas gyvūnas, mes mokome labai žiauraus elgesio. Ar mes mokytume ir radę negyvą paukščiuką, šuniuką irgi tą lavoną kaip nors trinti, traiškyti, kaip nors su juo žaisti. Ar vis tik mes mokome pagarbos gyvenimui, pagarbos gyvybei, pagarbos tai pačiai mirčiai“, – kalba „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ gyvūnų elgsenos specialistė Ugnė Nedzinskaitė.

O apie gamtą suprantantys daugiau nei gyvūnų mylėtojai internete – ekologai – aiškina, kad yra kaip tik atvirkščiai – taip žaisdami vaikai mokosi pažinti pasaulį.

„Nereikia ir perlenkimų į kitą pusę. Kada vaikui nebeleisim iš kokių vabalų sparnų negyvų, nukritusių karkvabalių, ten kokius rūmus ar pilis statyti ir panaudoti. Tai užmuštume kūrybingumą ir turėtume mažiau gamtininkų. Nes jei aš papasakočiau visas patirtis, kurias vaikystėje išgyvena daugybė gamtininkų, biologų, tai turbūt tiems gyvūnų globėjams plaukai pasišiauštų“, – sako Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis.

O anot Aplinkos ministerijos atstovų, nors medūzos nėra saugomi gyvūnai ir už jų naikinimą negresia jokia atsakomybė, tačiau taip elgtis negalima.

„Reikia gerbti gyvybę ir tokia yra Aplinkos ministerijos pozicija. Jei reikia reguliuoti gyvūnų skaičių, tai tą darom apgalvotai ir su pagarba gyvybei, bet ne paprastai trinam ir žaidžiam smėlyje. Nors medūzos yra duobagyviai ir gana primityvūs gyvūnai iš žmogaus požiūrio taško, bet kiekviena gyvybė turi savo vertę ir turi teisę egzistuoti“, – tikina Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius.

Anot gamtininkų, į krantą išmestos medūzos jau negyvos ar netrukus nugaiš pačios, tad joms vaikai jau niekaip nepakenkė, nebent padėjo greičiau baigti kančias.

„Nes jos išmetamos yra į krantą ir žūva. Nes prieš bangas jos bejėgės yra, jos neturi tiek jėgos plaukti. Jų tokie judesiai, kur ramiau vandenyje, o jei tik banga pagauna, išmeta į krantą ir jau nebegyvos“, – aiškina gamtininkas Gediminas Gražulevičius.

Tačiau gyvūnų globėjai pateikia ir dar vieną argumentą – žaidimai net su negyvomis medūzomis gali pridaryti bėdos, pavyzdžiui, sukelti alergijų.

„Kadangi yra skirtingos versijos – ar tai buvo gyvas gyvūnas, ar jau nebegyvas, aš vertinu neigiamai. Visų pirma, dėl paties vaiko saugumo. Tai yra, jie gali platinti ir tam tikrus susirgimus, jie gali būti pavojingi, nuodingi, kelti alergiją, čia kitas dalykas. Ir vaikams nereikėtų leisti žaisti su gyvūnais ar rastų gyvūnų kūnais“, – tvirtina U. Nedzinskaitė.

Tai, kad medūzos gali būti pavojingos jas liečiantiems, iš dalies patvirtina ir gamtininkai.

„Priklauso dar koks žmogus yra. Vienas gali būti alergiškas šitiems dalykams, kitas ne. Kitas gali imti į rankas, kitą gali nudilginti“, – teigia G. Gražulevičius.

Ir vis dėlto, anot ekologų, medūzos yra tokia gyvūnijos rūšis, kuri buvo viena pirmųjų mūsų planetoje. Išgyvenusi tiek gamtos kataklizmų ir žmonių kaimynystę, ištvers ne tik vaikų žaidimus.

„Įvykus branduoliniam karui, katastrofai, klimatinei katastrofai, kas beįvyktų, medūzos turbūt bus vienos iš paskutinių Žemės gyventojų, kurios išjungs šviesą“, – sako E. Paplauskis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder