Žygimantas Pavilionis

Pliekiasi taip, kad dėl anūko pabudo ir V. Landsbergis: užkulisiuose – kalbos apie tikrąsias keliamas sąlygas

(1)

Iš Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko posto verčiamas Žygimantas Pavilionis bando griebtis šiaudo, bet konservatoriai nepalenkiami – atgailos neužteks.

 

Organizatorių nuotr.

Ž.Pavilionis ketvirtadienį pranešė apsisprendęs nesitraukti iš Seimo komiteto vadovo pareigų. Politikas grįžo į Seimo salę, bet ten kolegų buvo sutiktas pabrėžtinai atšiauriai.

Kai kurie Seimo nariai vėliau „Lietuvos rytui“ pasakojo, jog sugniuždytas Ž.Pavilionis esą nusiteikęs įvykdyti bet kokius konservatorių reikalavimus.

Bet dešinieji Ž.Pavilioniui kelia vienintelę sąlygą – trauktis, ir kuo skubiau. Prie tokių raginimų prisidėjo ir už anūką užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį mūru stojęs konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis – jis tiesiai išrėžė, jog Ž.Pavilionis esą „šaudo į savus“.

Užkulisiuose kalbinami konservatoriai traukė pečiais stebėdamiesi, kad Ž.Pavilionis vis dar esą nesusivokia, kad jam paskelbtas nuosprendis yra galutinis.

Valdantieji jau ieško pamainos Seimo komiteto pirmininkui, tačiau pastarasis nenuleidžia rankų ir, regis, turi vilčių, kad jam dar pavyks perkalbėti frakcijos kolegas ir išsaugoti postą.

Organizatorių nuotr.

Kibo į atlapus vedliui

Konservatorių ir G.Landsbergio rūstybę Ž.Pavilionis užsitraukė ėmęs aštriai kritikuoti Vyriausybę ir valstybės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ vadovybę.

Karingam politikui užkliuvo, kad baltarusiškų trąšų tranzitas per Lietuvą bus tęsiamas nepaisant JAV įvestų ir gruodžio 8-ąją įsigaliojusių sankcijų.

Ž.Pavilionis priekaištavo, kad nors apie sankcijas šalies institucijoms buvo žinoma jau nuo vasaros, to pati paprašiusi Lietuva nepasirengė jų įgyvendinti ir esą nuvylė strateginius partnerius.

Sankcijų įsigaliojimo išvakarėse Ž.Pavilionio vadovaujamas Seimo komitetas priėmė pareiškimą, kuriame teigiama, jog Lietuva privalo nedelsdama nutraukti „Belaruskalij“ trąšų tranzitą.

„Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, dėl trąšų Ž.Pavilionis tądien rimtai kibo į atlapus ir G.Landsbergiui – įsikarščiavęs esą net pagrasino, kad partijos lyderį gali išversti iš ministro posto, kaip tai kažkada padarė su Vygaudu Ušacku.

Dėl kilusio trąšų tranzito skandalo G.Landsbergiui buvo kilusi grėsmė netekti portfelio, vis dėlto premjerė Ingrida Šimonytė nusprendė nepatenkinti nei jo, nei susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio atsistatydinimo pareiškimų.

Pasiūlė trauktis pačiam

Jau kurį laiką valdantiesiems problemų bendraujant su Prezidentūra kėlęs Ž.Pavilionio elgesys ir ypač pastarasis jo akibrokštas nemenkai supykdė konservatorių lyderį.

Šaltinių teigimu, frakcijos pasitarime G.Landsbergis iškėlė ultimatumą: jei išliks užsienio reikalų ministro poste, su Ž.Pavilioniu dirbti negalės.

Priekaištų Seimo komiteto vadovui turėjo ir I.Šimonytė. Premjerę papiktino jai nuskambėję bendražygio priekaištai dirbant Aliaksandro Lukašenkos režimui.

Netrukus po partijos vedlio ultimatumo konservatoriai Ž.Pavilioniui pasiūlė trauktis.

Tikėjosi kitokios baigties?

Į kampą speičiamas Seimo komiteto vadovas nedalyvavo balsuojant dėl biudžeto, o socialiniame tinkle paskelbė, kad pasiūlymą trauktis svarstys tik paaiškėjus premjerės sprendimui dėl užsienio reikalų ministro.

Regis, Ž.Pavilionis tikėjosi, jog G.Landsbergiui teks pasitraukti. Kai tai neįvyko, politikas kelioms dienoms pradingo – nesirodė parlamente, neatsakinėjo į skambučius. Jis neatvyko ir į trečiadienį vykusį komiteto posėdį – pirmininkauti teko valstiečiui Giedriui Surpliui.

Apie Ž.Pavilionio dingimo priežastis paklaustas G.Landsbergis tuo metu ironizavo, kad komiteto pirmininkas turėtų pasirodyti, kai užbaigs savo rekolekcijas (dvasinės pratybos, intensyvūs maldos, susikaupimo renginiai. – Red.).

Pasiryžęs taisyti klaidas

Pagaliau ketvirtadienį Ž.Pavilionis pranešė, jog iš pareigų nusprendė nesitraukti: „Aš buvau pasiruošęs atsistatydinti, nes tikėjau, kad ministrų ketinimai trauktis iš postų rimti.

Jiems pasitraukus būtų natūralu prisiimti bendrą atsakomybę.“

Bet dabar, anot politiko, jo atsistatydinimas reikštų, kad kaltas tik jis vienas, jo kaltė esą prilygtų baltarusiškų trąšų tranzito taip ir neužkardžiusių „Lietuvos geležinkelių“ vadovybės kaltei.

„Prisipažįstu, kad padariau klaidų, bet šiuo konkrečiu atveju nemanau, kad mano klaidos turi būti prilyginamos kitų klaidoms“, – aiškino Ž.Pavilionis.

Konservatorius mano, kad jei partijoje apsispręsta dirbti ir taisyti klaidas, esą ir jis norėtų prisidėti prie klaidų taisymo: „Siūlau kolegoms laikinai atidėti diskusijas dėl mano pirmininkavimo bent iki tol, kol tranzitas sustos.“

Ž.Pavilionis taip pat apgailestavo, kad yra pasakęs tai, ko nederėjo, pranešė, kad atsiima prezidento vyriausiajai patarėjai Astai Skaisgirytei keltus klausimus, ir tikino esąs pasiryžęs siekti glaudesnio bendradarbiavimo su Prezidentūra.

Opozicija kol kas nesikiša

Kai kuriems parlamentarams Ž.Pavilionis prasitarė, kad tikisi pakeisti frakcijos narių nusistatymą, bet dauguma jų bent kol kas neatrodė sukalbami.

Neoficialiai svarstoma, kad realiausia pretendentė, kuri galėtų pakeisti Ž.Pavilionį komiteto pirmininko poste, – buvusi europarlamentarė Laima Andrikienė. Tarp pretendentų minimas ir buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, taip pat Matas Maldeikis. Bet pastarasis irgi yra įsivėlęs į karus su Prezidentūra.

Be to, panašu, jog konservatoriams nebus itin lengva atlikti komiteto vadovo rokiruotę, nes tam reikia ir opozicijos atstovų balsų, o pastarieji abejoja, ar verta veltis į konservatorių konfliktą. Atviros valdančiųjų rietenos jiems naudingos, nors anksčiau opozicija Ž.Pavilionį ir pati bandė atstatydinti.

Kištis į konservatorių vidaus rietenas neskuba ir valdančiosios koalicijos partneriai.

Prisiminė praeities istorijas

Anot „Lietuvos ryto“ šaltinių, komiteto pirmininką greičiausiai iš posto bus mėginama versti tik įsitikinus, kad tai pavyks.

Jei procesas imtų strigti, konservatoriai esą pasiryžę net keisti Seimo komitetų sudėtį.

Neatmetama, kad Ž.Pavilionio atveju gali pasikartoti buvusio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio istorija, kai jis postą išsaugojo net praradęs tuomečių valdančiųjų valstiečių pasitikėjimą.

Beje, kalbėdami apie galimus scenarijus politikai prisiminė ir dar vieną atvejį, kai 2012 metais valdžioje buvusiems konservatoriams nepavyko perimti Ekonomikos komiteto. Jam vadovavęs Dainius Budrys iš tuomet valdančiajai koalicijai priklausiusios Liberalų ir centro sąjungos frakcijos perėjo į opozicijoje buvusią Socialdemokratų frakciją, bet valdantiesiems neužteko balsų jam atstatydinti.

Konservatoriai neatmeta, kad jei Ž.Pavilionis spyriosis, gali būti svarstoma galimybė jį pašalinti iš partijos. Tiesa, tikimasi, kad to vis dėlto pavyks išvengti.

Seimo komiteto vadovas kol kas nepasakė, ar trauktųsi iš partijos ir jos frakcijos, jeigu būtų pašalintas iš posto.

Organizatorių nuotr..

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder