Poilsis užsienyje: pasiūlymų daugėja, kainos auga

Dvejus metus išvažiuojamojo turizmo rinką kausčiusi COVID-19 pandemija pasitraukia, praėjo ir pirmas šokas po karo Ukrainoje pradžios. Vasaros kelionių atostogų bumas jau prasideda, o pats įkarštis - nuo birželio vidurio, kuomet mokyklose prasidės atostogos.

Lietuvos išvažiuojamojo turizmo sektorius jau džiaugiasi pirmaisiais šio sezono rezultatais ir siūlo tradiciškai populiarius maršrutus. Balandį pradėti organizuoti tiesioginiai skrydžiai iš Lietuvos į Turkiją, gegužę į - Graikiją, Portugaliją, Tunisą, Bulgariją.

Pasak kelionių agentūros „Grūda“ Klaipėdos filialo direktorės Natalijos Pilibavičienės, dėl karo Ukrainoje šių metų turizmo sezonas taip pat prasidėjo štiliumi. Viskas buvo beveik sustoję.

„Situacija pasikeitė po Velykų, prasidėjo kelionių pirkimas, pradėjo kilti ir kainos“, - sako N. Pilibavičienė.

Anot jos, didžiausią įtaką turizmo suaktyvėjimui turėjo tai, kad beveik nebeliko ribojimų dėl COVID-19 pandemijos. „Nuo praėjusių metų vasaros stebime taip pat ir augančius keliautojų srautus.atost

O šiais metais kovą ir balandį pirmą kartą viršijome priešpandeminių, 2019-ųjų, metų tais pačiais mėnesiais aptarnautų keliautojų skaičius. Planuojame, kad antras šių metų ketvirtis savo apimtimis bus artimas 2019 metams“, - sako „Novaturo“ komunikacijos vadovė Dovilė Zapkutė.

Anot jos, vasaros populiariausių kelionių penketukas: Turkija, Graikijos salos, Madeira, Juodkalnija, Bulgarija. Turkija savo populiarumo nepraranda dėl puikaus klimato, plataus viešbučių pasirinkimo bei itin gero kainos ir kokybės santykio, tad šios šalies kurortai sulauks didžiausio atostogautojų dėmesio.

Turkija - populiariausia

Nors vykstant į Turkiją dar reikia turėti ES COVID-19 sertifikatą, būti persirgus arba pasidaryti 48 valandas galiojantį antigeno testą, tačiau tai populiariausia poilsinio turizmo kryptis lietuviams.

Dėl „viskas įskaičiuota“ sistemos su daugybe pramogų ir užsiėmimų vaikams Turkija puikiai tinka visos šeimos atostogoms, kur kiekvienas, net ir pats mažiausias, nebus pamirštas.

Viešbučiuose tėvai vaikus galės patikėti profesionaliam personalui ar animatoriams, kurie pasirūpins edukaciniais užsiėmimais ir vaikų saugumu vandens pramogų zonose, kol tėvai mėgausis kokybišku poilsiu SPA ar užsiims ekstremaliu vandens sportu.ats

Šiuo metu kelionės į Turkiją žmogui jau kainuoja maždaug nuo 500 eurų savaitei.

Nors sezono pradžioje buvo neblogų pasiūlymų ir už maždaug 350 eurų.

„Tokių pasiūlymų, kad šeima su dviem vaikais galėtų pailsėti už 1 500 eurų, jau nebėra, dabar savaitės poilsis gerame viešbutyje Turkijoje jiems vidutiniškai kainuoja 2 400-2 600 eurų“, - skaičius pateikia N. Pilibavičienė.

Anot jos, būtent 700-800 eurų yra ta suma, kurią viešbučiui ir kelionei į užsienio kurortą skiria vidutinis lietuvis.

Dabartinė situacija pakeitė ir žmonių įpročius. Žmonės tapo atsargesni. Kelionės planuojamas ne taip iš anksto. Seka pasaulio įvykius, kurie paskutiniu metu sunkiai prognozuojami.

Ta patį, kad pasikeitė lietuvių atostogų planavimo įpročiai, pastebi ir vietinio turizmo atstovai. Tačiau Lietuvoje tam įtakos turi ir oro sąlygos, o štai populiariausios poilsinio turizmo šalys užsienyje pasižymi gana stabiliais ir palankiais oriais.

„Pastebime šiek tiek pasikeitusius keliautojų atostogų planavimo įpročius. Iki pandemijos žmonės atostogas dažniausiai planuodavo prieš pusmetį, pandemijos metu vyravo paskutinės minutės pirkimai“, - sako D. Zapkutė.

Anot jos, šiuo metu pastebime vėl sugrįžtančią išankstinio planavimo tendenciją. Tiesa, kelionės planuojamos bei perkamos artimesnio išvykimo laikotarpiu nei prieš pandemiją, maždaug apie 5-6 savaites iki išvykimo.ato

Kitas svarbus aspektas - nauja keliavimo realybė pandemijos sąlygomis iškėlė saugumo faktorių į pirmą vietą. Tai reiškia, kad anksčiau mieliau savarankiškai atostogas planavę žmonės dabar daugiau linkę kelionių planus patikėti kelionių agentams.

Oro vežėjai gali keisti skrydžio laikus, viešbučiai - apgyvendinimo sąlygas ir savarankiškai keliaujantys žmonės turi įsivertinti šias aplinkybes, o kelionių organizatoriai prisiima visą atsakomybę už keliautojus ir jų kelionių planus.

Iš anksto perkantiems keliones agentūrose siūloma įsigyti ir papildomą draudimą, kuris gali sumažinti galimus nuostolius tiek pasikeitus žmogaus asmeniniams planams, tiek situacijai pasikeitus dėl nuo paties keliautojo nepriklausančių įvykių: karų, pandemijų ir pan.

Kainos auga

Šiuo metu poilsio kainos užsienyje auga, vis mažiau yra paskutinės minutės pasiūlymų mažesnėmis kainomis. Prognozuojama, kad po birželio 10 dienos, kai prasidės vaikų atostogos, kelionių pasirinkimas dar sumažės.

Pasak D. Zapkutės, lyginant su praėjusiais metais, šiemet kelionių kainos ūgtelėjo. Daugiausiai tam įtakos turėjo išaugusios naftos kainos, kurios gan drastiškai pakoregavo ir aviacinio kuro kainas. Tokie kuro kainų šuoliai turi tiesioginės įtakos turizmo industrijai, nes transportavimo dalis paslaugos kainoje vidutiniškai sudaro apie 30 procentų.ato

„Mūsų keliautojai visose atostogų kryptyse gali rasti įvairių kainų pasiūlymų. Viskas priklauso nuo žmonių lūkesčių ir norų. Pavyzdžiui, savaitės trukmės atostogos 5 žvaigždučių viešbutyje Turkijos kurortuose žmogui gali kainuoti apie 350 eurų, ir apie 900 ir daugiau eurų“, - sako D. Zapkutė.

Ji patvirtina, kad vidutinė savaitės trukmės atostogų kaina (skrydis, pervežimas iš / į oro uostą, nakvynė viešbutyje bei pasirinktas maitinimo tipas) vasaros sezonu siekia apie 700 eurų asmeniui.

Vertina optimistiškai

Tarp paskutinės minutės pasiūlymų šiuo metu mažiausios kainos yra Bulgarijos kurortuose - su pusryčiais ir vakariene nuo 340 eurų savaitės poilsiui. Graikijoje savaitės poilsis su pusryčiais kainuoja nuo 500 eurų. Maljorkoje - jau nuo 700 eurų.

Viršutinių kainų ribų renkantis individualius pasiūlymus paprastai nėra, tačiau ir gana standartinis poilsis geruose penkių žvaigždučių viešbučiuose Turkijoje ar Graikijoje asmeniui savaitei su paskutinės minutės pasiūlymu kainuoja per 3 000 eurų.

„Be Turkijos, šiuo metu yra gerų pasiūlymų į Graikijos salas, pernai buvo populiari Juodkalnija, kaip alternatyva Turkijai yra Egiptas, tačiau ten geriausias sezonas - nuo spalio iki gegužės mėnesio“, - sako N. Pilibavičienė.

Ji pastebi, kad situacija išvažiuojamojo turizmo sektoriuje šiemet yra daug geresnė nei per praėjusius dvejus metus. Jau galima kalbėti, kad pradedame artėti į priešpandeminį lygį. Vien į Turkiją iš Lietuvos kasdien kyla mažiausiai trys skirtingų turizmo turų operatorių lėktuvai.

„Tačiau rezultatus, kaip ir viščiukus, skaičiuosime rudenį“, - sako beveik tris dešimtmečius turizmo sektoriuje dirbanti Natalija.

Anot jos, be poilsinių, populiarios ir pažintinės kelionės į Lietuvai artimesnes valstybes - pradedant nuo Estijos, Lenkijos, iki Čekijos ir Slovakijos ir atokesnius Europos kampelius.atos

„Ypač populiari kelionė į Norvegiją, nesibijo žmonės autobusu leistis ir į ilgesnes keliones į Ispaniją ar net tą pačią Turkiją“, - sako „Grūdos“ atstovė.

Anot jos, trumpoms savaitgalio kelionėms lėktuvu lietuviai dažniausiai renkasi Paryžių, Romą, Barseloną.

Yra pasirinkimo

Kelionių organizatorius „Novaturas“ kaip vieną šio sezono naujienų pristato vakarinėje Turkijos pakrantėje esantį Bodrumą, pasižymintį europietišku charakteriu. Jis ribojasi su krištolo skaidrumo Egėjo jūros pakrante ir yra vos už 20 minučių kelio nuo artimiausios Graikijos Koso salos.

Į vasaros atostogų pasiūlą po pertraukos grįžta ir Tunisas, laikomas vienu didžiausių SPA paslaugų centru aplink Viduržemio jūrą bei garsėjantis jūros terapijos procedūromis.

Dauguma Tuniso jūros terapijos centrų įsikūrę ant jūros kranto. Keliautojų čia laukia ne tik malonus bei atpalaiduojantis poilsis, bet ir kvapais bei išraiškingais skoniais garsėjantys turgūs, balto smėlio paplūdimiai ir gurmaniška virtuvė.

Šią vasarą keliautojų laukia ir trečioji „Novaturo“ naujiena - į vasaros pardavimų pasiūlymus po ilgo laiko grįžo Ispanijai priklausanti Maljorkos sala, į kurią skrydžiai jau prasidėjo.

Graikija garsėja ne tik savo svetingumu - tai puiki kryptis ir gastronomijos mėgėjams. Jeigu atostogos jums pirmiausia asocijuojasi su maistu, savo skonio receptorius galėsite pamaloninti ragaudami tradicines salotas su fetos sūriu ir ką tik išspaustu alyvuogių aliejumi, arba pasimėgauti gatvėse gaminamomis gyromis su agurkų padažu tzatziki.

Nuo gegužės mėnesio tiesioginiais „Novaturo“ skrydžiais galima pasiekti dar dvi Graikijos salas - Rodą bei Korfu.

Naktinis gyvenimas

Ispaniškoji Maljorka populiari ir tarp Europos jaunimo, o mėgstama ne tik dėl nuostabios gamtos bei gero klimato, bet ir dėl įvairiaspalvio naktinio gyvenimo. Keliaujant tiesiog būtina atsipalaiduoti ir patirti nuotykių.

Didieji naktiniai klubai ir specializuoti restoranai daugiausiai susitelkę salos sostinėje Palmoje, tačiau jų yra ir turistinėse zonose (Plaja de Palmoje, El Arenalyje, Palmanovoje ir kitur), kur įsikūrę viešbučiai.

Verta aplankyti ir kitą legendinę Balearų salą - Ibisą, garsėjančia ne tik naktiniu gyvenimu, bet ir kvapą gniaužiančia gamta, vietinėmis istorijomis bei tradicijomis.

Neatrasti Balkanai

Nuo birželio tiesioginiai skrydžiai iš Lietuvos vykdomi ir į prie Juodosios jūros įsikūrusį Bulgarijos uostamiestį Burgasą bei į tikrą Juodkalnijos ir Viduržemio regiono perlą - Tivatą.

Gamtai neabejingi keliautojai dažnai atostogoms renkasi Juodkalniją. Sakoma, jog Holivudo žvaigždės, norėdamos pasislėpti nuo gerbėjų, atostogauja būtent Juodkalnijoje.

Bulgarija garsėja plačiais smėlio paplūdimiais, kurių dalis turi Mėlynosios vėliavos sertifikatą. Viena pagrindinių pramogų Bulgarijoje - natūraliai susidariusios purvo vonios, puikiai tinkančios sveikatinimosi kelionių tipui.

Tiek Bulgarija, tiek Juodkalnija - vis dar neatrastos kryptys lietuviams, tad čia rekomenduojama keliauti tiems, kurie nemėgsta per didelio šurmulio ir trokšta ramybės bei išskirtinio poilsio.

Laukia rekordų

"Jau dabar matome, kad ši vasara keliautojų skaičiumi ne tik pasieks, bet ir pralenks priešpandeminių metų lygį. Išvykstamasis turizmas sparčiai atsigauna", - sako "Baltic Clipper“ turizmo ir rinkodaros direktorė Vilija Skaudžiuvienė.

Anot jos, dar likusių Lietuvių pamėgtų poilsio šalių, kaip Turkija, Egiptas, Italija ar tokios Azijos šalys, kaip Tailandas, Indonezija, Vietnamas, JAE, yra nepanaikinę kai kurių reikalavimų. Prieš atvykstant gali tekti įrodyti vakcinaciją, persigimą arba turėti neseniai atliktą COVID testą.

"Prieš kelionę visada pasitikrinkite keliau.urm.lt, kokie reikalavimai vis dar yra taikomi planuojamoje lankyti šalyje", - pataria V. Skaudžiuvinė.

Pasak jos, tokios kryptys kaip Graikija ir jos salos, Bulgarija, Tunisas jau pradėjo sezoną. Šios kryptys populiarios ne tik lietuvių tarpe, tačiau ir vakarų Europos gyventojų, tad vietos sparčiai tirpta ne tik lėktuvuose, skrendančiuose iš Lietuvos, tačiau ir viešbučiuose. Tiesiogiai skrydžiai į Juodkalniją ir Albaniją pradės birželio mėn.

Populiarėja „darbostogos“

Kelionių organizatoriai pastebi, kad laikas kelionėse ilgėja, žmonės vis labiau yra linkę į kokybišką ir lėtesnį poilsį.

„Ilgesni skrydžiai keliautojų neatbaido, tik tolimose kryptyse žmonės praleidžia dar daugiau laiko, mažiausiai dvi savaites", - sako „Baltic Clipper" atstovė.

Anot V. Skaudžiuvienės, jau prieš pandemiją buvo pastebėta tendencija, kad žmonės keliauja didelėmis grupėmis: draugų kompanijomis arba didelėmis šeimomis, kai kartu poilsiauti važiuoja broliai ir seserys su savo šeimomis kartu keliauja ir jų tėvai. Pandemijos akivaizdoje keliavimas grupėmis buvo sumažėjęs dėl rizikų valdymo, skirtingų persirgimo/vakcinacijų situacijų, tačiau mažėjant reikalavimams ir ribojimams keliavimas didelėmis grupėmis sugrįžta.

„Smarkiai išaugo susidomėjimas „darbostogomis“  - kai turistai derina darbą ir su galimybe ilsėtis, todėl matome tendenciją, kad ilgėja vidutinė kelionės trukmė.

Nori atsigriebti

Tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė sako, kelis metus neatostogavę užsienyje, lietuviai nori atsigriebti ir aktyviai planuoja keliones

"Sezonas bus tikrai intensyvus, tikimės panašaus Lietuvos keliautojų srauto kaip 2019 m. Užsakymų statistika rodo, kad jau rezervuota daugiau nei 60 proc. vasaros kelionių", - sako I. Aukštuolytė.

Anot jos, keliautojai atostogas planuoja kaip prieš pandemiją – daugėja išankstinių kelionių, mažėja paskutinės minutės užsakymų.

Šiuo metu nerimauti dėl vykstančių ar suplanuotų kelionių tikrai neverta. Keliautojai skraidinami tik tomis kryptimis, kur poilsiauti yra saugu, o skrydžius vykdantys partneriai griežtai vadovaujasi visais saugumo reikalavimais ir skrisdami aplenkia nesaugias oro erdves.

Pasak I. Aukštuolytės, vasaros atostogoms Lietuvos keliautojai dažniausiai renkasi Turkijos kurortus Antaliją, Alaniją, Bodrumą, Marmarį, kuriuose išlieka puikus kainos ir kokybės santykis.

Taip pat populiarumu nenusileidžia Graikija su savo salomis Kreta bei Rodu, žemyninėje dalyje esančiu Peloponesas ir naujiena – Korfu sala.

Nors kelionių kainos auga, tačiau paprastai piką jos pasiekia liepos, rugsėjo mėnesiais.

Gegužės pabaigoje „Tez Tour“ paskelbė savaitės trukmės išpardavimų akcija, kurios metu keliones galima įsigyti pigiau. Pavyzdžiui, kelionės į Turkiją kainuoja nuo 199 eur.

Augs konkurencija

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, iki pandemijos į užsienį atostogauti kasmet išvykdavo apie 900 000 mūsų šalies gyventojų. Tačiau COVID-19 sukelti ribojimai šį skaičių sumažino daugiau nei tris kartus.

Situacijos vaisiais pasinaudojo vietinis turizmo sektorius, ypač Baltijos pajūris. Buvo skaičiuojama, kad poilsiui užsienyje lietuviai 2018-2019 metais išleisdavo daugiau nei po 1 milijardą eurų per metus. Per pandemiją didžioji dalis šių pinigų liko Lietuvoje.

Panašu, kad šiemet vietinis turizmo sektorius vėl pajus didesnę konkurenciją, nes pasiilgę kelionių mūsų šalies gyventojai jau turi geras galimybes rinktis poilsį užsienyje.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder