Pareigūnai prie Seimo prieš protestuotojus panaudojo ašarines dujas

(13)

Prieš Seimo rūmus užblokavusius protestuotojus policija antradienio vakarą panaudojo ašarines dujas.

Prie parlamento rūmų atvykę vadinamosios riaušių policijos pareigūnai ėmė po vieną išvesti aršiausius mitinguotojus, paleido ašarinių dujų srovę, pradėjo stumti juos nuo įėjimų į Seimą. 

Prieš kelis mitinguotojus panaudota jėga.

Pareigūnai su skydais taip pat atkirto žmones nuo vidinio Seimo kiemo vartų, kuriuos mitinguotojai buvo užblokavę. Taip sudaryta galimybė parlamentarams išvažiuoti iš stovėjimo aikštelės.

Žmonės savo ruožtu šaukia „Gėda“.

Prie Seimo yra atvykę trys greitosios medicinos pagalbos ekipažai, keletas žmonių nukentėjo. BNS žurnalistams fiksavo mažiausiai pora asmenų subintuotomis galvomis, kitiems nukentėjusiesiems plaunamos akys, veidas, nes jiems kliuvo ašarinių dujų.

Keli tūkstančiai žmonių antradienį buvo susirinkę prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo.

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina prie Seimo esančius mitinguotojus sudaryti sąlygas civilizuotai parlamentarams išeiti iš Seimo

„Demokratija nėra anarchija. Taip, piliečiai gali protestuoti ir reikšti savo nuomonę. Taip, politikai neturėtų kabinti piliečiams etikečių, o argumentuoti ir aiškinti savo sprendimus, net jei tai atima daug laiko, energijos, o kartais net gali atrodyti beviltiška. Tačiau demokratija nėra anarchija. Žodžio laisvė nėra laisvė įžeidinėti, o protesto laisvė nėra smurto laisvė“, – feisbuke antradienio vakarą parašė valstybės vadovas.

Prezidento teigimu, Lietuvai susiduriant su didžiuliais iššūkiais, pyktis, susiskaldymas yra tai, kas silpnina valstybę labai atsakingu metu.

„Nepateisinu Seimo užblokavimo. Kviečiu sudaryti sąlygas civilizuotai išeiti iš Seimo“, – rašė G. Nausėda.

Prie Seimo antradienį mitinguojanti minia užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo.

Protestuotojai blokavo išėjimus tiek iš trečiųjų, tiek antrųjų Seimo rūmų. Išeinančius parlamentarus jie apspinta, šaukia „Gėda“, nušvilpia, priekaištauja dėl jų išsakomos pozicijos. Į Seimo narį konservatorių Sergėjų Jovaišą buvo mesta vėliava.

Mitingo dalyviams užtvėrus išvažiavimą iš vidinio kiemo, jo negali palikti parlamentarai su automobiliais. 

Dalis parlamentarų bandė derėtis su minia, kad būtų išleisti, tačiau nesėkmingai.

Keli tūkstančiai žmonių antradienį buvo susirinkę prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Dėl Vyriausybės planuojamų ribojimų imuniteto koronavirusui neturintiems ar nesitestuojantiems žmonėms antradienį prie Seimo protestuojantys žmonės blokavo Seimo kiemo vartus.

Keli šimtai žmonių užtvėrė išvažiavimą iš vidinio parlamento kiemo, kur Seimo nariai stato savo automobilius.

Protestuotojai šaukia „Gėda“, „Seimą lauk“. 

Keli tūkstančiai žmonių antradienio rytą buvo susirinkę prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems COVID-19 ribojimams.

Kaip BNS informavo Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja, į renginį susirinko apie 4,5 tūkst. žmonių.

„Kiek pareigūnai mato, tai 4,5–5 tūkst. žmonių. Šiai minutei incidentų nefiksuota. Lyg greitoji pagalba buvo iškviesta, kažkam bloga pasidarė“, – dieną teigė policijos atstovė.

Nešini tautinėmis, savivaldybių vėliavomis ir plakatais, tokiais kaip „STOP diskriminacijai“, „Šiknon galimybių pasą“, mitingo dalyviai skandavo „Gėda, gėda“, juos lydėjo Seimui ir Vyriausybei adresuoti šūksniai „Eikit lauk“.

Dalis dalyvių laikė plakatus, ant kurių buvo užrašyta „Stop fašizmui“, o šalia užrašo – Adolfo Hitlerio ir Laisvės partijos vadovės Aušrinės Armonaitės nuotraukos bei sumontuotas nacistine apranga vilkinčios premjerės Ingridos Šimonytės atvaizdas.

Vėliau mitinguotojai Prezidentūroje įteikė rezoliuciją „nedelsiant atšaukti priverstinį testavimą, skiepijimasi, galimybių paso ir kitus apribojimus nepaskiepytiems ir nepersirgusiems COVID-19 žmonėms, sudarant vienodas sąlygas visiems dirbti ir naudotis privačiomis, viešosiomis paslaugomis; atšaukti valstybėje ekstremalią, netgi ketinamą sukarinti situaciją dėl virusinės sezoninės ligos“.

Taip pat mitinguotojai prašo prezidentą Gitaną Nausėdą paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus, o Vyriausybei pareikšti prezidentui apie savo atsistatydinimą, pranešė naujienų portalas delfi.lt.

Vakcinavimą vadina eksperimentu

„Reikia saugoti valstybę, Konstituciją, apginti savo teises, laisvą pasirinkimą, kad nebūtų varžomos mūsų teisės, nesvarbu, ar žmogus nori skiepyti, ar nenori. Galų gale – vakcinavimasis yra dalyvavimas eksperimente“, – BNS sakė protesto dalyvis, 49-erių ūkininkas Ričardas Lekavičius.

„Jei mes deklaruojame, kad esame demokratinė valstybė, tai demokratija turi galioti nuolat, o ne tik rinkimų periodu“, – pridūrė jis.

Grožio paslaugų srityje dirbanti Diana Verikienė tvirtino, kad „skiepytis turi būti laisva teisė rinktis“.

„Atėjau, nes nesutinku, kad valdžia į tautą nežiūri. Turiu omeny vakcinavimą ir žmonių skirstymą – turės ar neturės galimybių pasą. Tai yra neteisinga“, – kalbėjo 51-erių moteris.

Vyriausybė trečiadienį planuoja svarstyti nutarimo projektą, pagal kurį numatoma, kad galimybių paso neturintys asmenys nuo rugsėjo vidurio galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jiems užsivertų renginiai, viešojo maitinimo įstaigos, ligoninės ir kitos paslaugos.

Kaltina karinio perversmo planais

Mitingo dalyviai prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įrengė kartuves, virš jų užrašyta „Vieta Lietuvos išdavikams“. Šalia jų – scena, ant jos mušamas būgnas ir sakomos protesto organizatorių kalbos.

Viena iš akcijos organizatorių, mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė susirinkusiems žmonėms teigė, kad planuojami koronaviruso pandemijos ribojimai segreguoja piliečius, o„valstybingumas yra dideliame pavojuje“.

Ji tokius ribojimus lygino su nacistine Vokietija.

„Naudojamas valstybinis šantažas. Ir ne tik psichologinė, bet ketinama naudoti fizinę ir karinę prievartą“, – kalbėjo A. G. Astrauskaitė.

Ji taip pat pareiškė, kad migrantų krize tik naudojamasi siekiant išplėsti kariuomenės įgaliojimus.

Mitingo organizatorė kalbėjo apie Seimo antradienį neeilinėje sesijoje planuojamą priimti įstatymą, suteiksiantį kariuomenei daugiau teisių ekstremaliosios situacijos metu.

„Tai reiškia, kad šitie kariniai įstatymai bus naudojami prieš lietuvių tautą. Tai reiškia karinį perversmą šalyje“, – tvirtino A. G. Astrauskaitė.

Politikų vertinimai skiriasi

Kiek vėliau ant scenos užlipęs parlamentaras Dainius Kepenis perskaitė opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kreipimąsi į valdančiuosius.

„Raginame atsisakyti žmonių gąsdinimo strategijos ir, užuot naudojus skaldančią bei į dvi Lietuvas – pasiskiepijusią ir nepasiskiepijusią – visuomenę dalijančią retoriką, nedelsiant vykdyti adekvačią mokslu ir pozityvia motyvacija grįstą vakcinacijos viešinimo kampaniją“, – kalbėjo politikas.

Renginyje pasirodė ir Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas. Jis valdančiuosius vadino populistais, o paskiepytus žmones lygino su narkomanais.

„Šiandien sveikas žmogus Lietuvoje tampa nusikaltėliu, jis neturi teisės vaikščioti laisvai gatvėje. (...) Pasirodo, kartą pasiskiepyti neužtenka, praeina pusė metų ir varo gauti trečią dozę. Suprantat, jie visi tapo narkomanais“, – kalbėjo Europos Parlamento narys.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen parlamente žurnalistams sakė, kad protestuotojų šūkiai „yra prasilenkiantys su realybe“, todėl juos komentuoti sudėtinga.

Savo ruožtu premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad Vyriausybė turi saugoti daugiau kaip pusės pasiskiepijusių Lietuvos gyventojų interesus.

„Tai tie žmonės taip pat yra tauta ir taip pat turi savo nuomonę apie tai, kokie yra jų interesai ir kaip tie interesai privalo būti apsaugoti. Todėl Vyriausybė prievarta nieko neskiepys – aš dar kartą noriu tai pabrėžti – bet prabanga priimti sprendimą nesiskiepyti tiems žmonėms, kurie tai daro ne dėl medicininių priežasčių, tiesiog kainuos jų kišenei“, – sakė politikė.

Protesto dalyviai scenoje sakė įvairias kalbas, o minia žmonių juos palydėjo palaikančiais šūksniais, vėliau uždegti įspėjamieji ir dūminiai deglai.

Akcijos metu dangumi praskrido lėktuvas su užrašu: „Ar jau pasiskiepijai?“ Jį pamatę žmonės ėmė baubti.

Mitingo prie Seimo organizatoriai protesto išvakarėse prašyme savivaldybei padidino dalyvių skaičių nuo 1 iki 5 tūkstančių.

Socialiniame tinkle „Facebook“ nurodoma, kad akciją organizuoja mokytoja A. G. Astrauskaitė ir viešoji įstaiga „Patriotiški Lietuviai“. Tai ne pirma šios moters rengiama akcija prieš valdžios sprendimus, susijusius su COVID-19 pandemijos valdymu.

Renginio išvakarėse ji ragino žmones ruošti „plakatus, būgnus, švilpynes, jau ir aliuminius puodus, jų dangčius, mažas balėjas, samčius triukšmui, net improvizuotas Egėjo arklidžių šakes mėšlui išmėžti“.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder