Vaikai kreidelėmis piešė mėlynos ir geltonos spalvų širdeles
Ukrainai jau antrą savaitę priešinantis Rusijai šios sukeltame kare, iš užpultos demokratinės šalies bėga šimtai tūkstančių gyventojų.
Turbūt didžiausia pagalba jiems dabar – padėti susirasti prieglobstį, kuris gali būti ir laikinas ar namais tapti, kas žino, galbūt ir keleriems metams.
Antradienio vakarą viena ukrainiečių šeima atvyko į Rietavą, o trečiadienį pirmuosius pabėgėlius priglaudė ir Plungė.
Kaip „Žemaičiui“ pasakojo Rietavo meras Antanas Černeckis, ukrainiečiai Rietave turi giminių, pas kuriuos ir praleido pirmąją naktį.
O trečiadienį jie jau buvo apgyvendinti buvusiame Rietavo kolegijos bendrabutyje.
Pasak Savivaldybės vadovo, kol kas nėra žinių, kad Rietavo kryptį būtų pasirinkę ir daugiau nuo karo bėgančių ukrainiečių, tačiau miestas turi galimybių jų priimti kur kas daugiau. Meras mano, kad tokios pagalbos prireiks.
„Šiuo metu bendrabutyje turime 70 paruoštų vietų, bet, jei reikės, galim ir iki šimto ištempti. Suguldysim, kiek reikia.“
Anot mero, pabėgėliams vietos atsirastų ne tik minėtame bendrabutyje – yra tam tinkančių namų, kambarių buvusio žirgyno pastate.
„Turim tų vietų. Salėse ar klasėse glaustis turbūt nereikės. Tiek daug nebus. Norime žmones civilizuotai apgyvendinti, kad galėtų ilgesnį laiką pabūti, kad gerai jaustųsi“, – sakė A. Černeckis.
Iš karo baisumo taip, kaip stovi, automobiliu pabėgusi ukrainiečių šeima – tėvai ir trys vaikai – po patirto išgąsčio šiek tiek jau atitoko.
Ketvirtadienį juos žadėta vežti į Migracijos departamento Telšių skyrių, padėti susitvarkyti dokumentus, kad atvykusieji galėtų gyventi Lietuvoje, galėtų gauti pašalpą ir visą reikalingą pagalbą.
Dviem keturmečiams vaikams bus užtikrinta integracija į Rietavo lopšelį-darželį, vyresnėlio (8 m.) ugdymu pasirūpins Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija.
Rietavo savivaldybė buvo paskelbusi, kad gyventojų prašo aukoti patalynę, antklodes, pledus, pagalves, rankšluosčius, buitinę techniką.
Į vietoj Užgavėnių surengtą palaikymo akciją susirinko minia žmonių, o tos pačios dienos vakarą Rietavas priglaudė pirmąją ukrainiečių šeimą
Meras pasidžiaugė, kad žmonės visko prinešė kalną, ir pabrėžė, jog renkami tik nurodyti daiktai.
Kad neatsitiktų taip, jog paskui nebebus kur suneštų aukojamų daiktų dėti.
Mero paklausėme, o kokia situacija Rietave dėl slėptuvių? Žinoma, panikuoti nereikia, bet atsarga tokio karo pašonėje gėdos nedaro. A. Černeckis sakė, jog specialių slėptuvių karo atveju mieste nėra, bet po namais ir daugiabučiais yra rūsiai, daug vietos po buvusios kolegijos pastatais, tad tų saugių vietų netrūksta.
Reikia tikėtis, kad jų ir neprireiks. Su ta viltimi vietoj Užgavėnių rietaviškiai antradienį miestiečius pakvietė į palaikymo akciją Ukrainai ir iš kiemo varė ne žiemą, ne Morę degino, o karo šmėklą, savo mintimis apie karą, surašytose ant popierėlių, kurstydami laužą.
Renginio metu susirinkusieji pakviesti susitelkti bei mintimis, žodžiais ir darbais palaikyti Ukrainos šalį ir ten gyvenančius žmones.
Be pasisakiusių Savivaldybės ir kitų įstaigų atstovų, savo išgyvenimais ir skausmu pasidalijo Rietavo atvirajame jaunimo centre ilgiau kaip metus savanoriaujanti Viktorija Burlak iš Lvivo miesto Ukrainoje.
Ji visiems dėkojo už pagalbą ir palaikymą jos šaliai sunkiu metu.
Renginio metu nepamiršti ir nuo karo nukentėję gyvūnai – jiems rinktas pašaras ir aukos.
Po susitelkimo akcijos Rietavo šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje aukotos Mišios už Ukrainą ir taiką pasaulyje.
Susitelkimo akcijos metu savo mintimis ir išgyvenimais dalijosi Rietave savanoriaujanti ukrainietė Viktorija Burlak
Vlado GAUDIEŠIAUS nuotraukos