Rusijos invazija į Ukrainą: pranešama apie užimtą Černobylio atominę elektrinę, desantininkai išsilaipino greta Kijevo

Vladimiras Putinas ankstų ketvirtadienio rytą paskelbė, kad Donbaso regione pradeda specialią karinę operaciją. Apie Rusijos invaziją pranešė ir aukšti Ukrainos pareigūnai.

 

Apie tai V.Putinas pranešė per valstybinę televiziją.

„Sieksime Ukrainos demilitarizacijos ir denacifikacijos“, – pareiškė V. Putinas ir pažadėjo patraukti „į teismą tuos, kas įvykdė daug kruvinų nusikaltimų prieš civilius, įskaitant Rusijos piliečius“.

V. Putinas taip pat kreipėsi į Ukrainos karius ir pareikalavo sudėti ginklus, o paskui patikino, jog „tie, kas įvykdys šį reikalavimą, galės netrukdomi palikti kovos veiksmų zoną ir grįžti pas šeimas“.

V.Putinas savo pranešime pabrėžė, kad Rusija „neturi plano“ okupuoti Ukrainą. Jis operaciją Donbase vadino „specialia karine operacija“, rašė BBC.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apie tai, kad Rusija pritarė įsiveržimui į Ukrainą, paskelbė dar trečiadienio vakarą.

Ukrainos vidaus reikalų ministras CNN televizijai pasakė: „Invazija prasidėjo.“

Naujienų agentūra AFP pranešė, kad Ukrainos sostinėje Kijeve ir Mariupolio uostamiestyje prieš aušrą – netrukus po V.Putino žodžių apie paskelbtą operaciją – girdėjosi sprogimai.

Naujienų agentūros AFP korespondentai abiejuose miestuose girdėjo galingų sprogimų. Netoli fronto linijos ir Rusijos sienos esančiame Mariupolyje gyventojai pranešė girdėję artilerijos ugnį rytiniuose priemiesčiuose.

Naujienų agentūra „Reuters“ pranešė, kad liudininkai skelbia apie netoli Ukrainos sienos esančiame Belgorodo regione nuaidėjusį sprogimą.

Sekite įvykius su lrytas.lt.

GYVAI: Rusijos ir Ukrainos konfliktas. 02-24

Rusijos kariuomenė: pirmoji puolimo Ukrainoje diena buvo „sėkminga“

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad jos kariuomenė įvykdė uždavinius, nustatytus įsiveržimo į Ukrainą pirmajai dienai, Maskvai pradėjus šį karą nepaisant Vakarų perspėjimų dėl gresiančių milžiniškų sankcijų.

„Visos užduotys, iškeltos šiai dienai Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų padaliniams, buvo sėkmingai įvykdytos“, – sakė Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

„Skynews“: Pietryčių Ukrainoje pranešama apie šimtus sprogimų

Ukrainos Mariupolio miestas šį vakarą smarkiai apšaudomas. „Reuters“ cituojamas diplomatinis šaltinis pranešė apie šimtus sprogimų.

Anksčiau filmuotoje medžiagoje užfiksuota, kaip uostamiesčio oro uostą apima liepsnos, o regione girdimi sprogimai.

Rusijos kariuomenė užėmė Černobylio atominės elektrinės teritoriją

Rusijos pajėgos užėmė Černobylio atominę elektrinę, ketvirtadienį pranešė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas.

„Neįmanoma sakyti, kad Černobylio atominė elektrinė yra saugi po visiškai nepagrįstos rusų atakos“, – sakė jis. „Tai viena rimčiausių grėsmių šiandieninėje Europoje“, – sakė M. Podoliakas.

„Po įnirtingų kovų Černobylio zonoje Rusijos kariai perėmė Černobylio atominės elektrinės kontrolę. Darbuotojai paimti įkaitais“, – tviteryje rašė Baltarusijos opozicijos lydėrės Sviatlanos Cichanouskajos vyriausiasis padėjėjas Franakas Viačorka.

Šią informaciją komentare UNIAN patvirtino Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas. Pirma apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Sausumos pajėgų vado patarėja Alena Ševcova.

Rusijos tankai ir šarvuočiai įvažiuoja į Ukrainą iš Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos "Trijų seserų" pasienio mazgo

Pietų Ukrainos regionas pranešė, kad žuvo 13 civilių, 9 kariai

Rusijos šarvuotos kolonos ketvirtadienį, pirmąją invazijos dieną, iš Krymo veržėsi gilyn į pietų Ukrainos Chersono regioną, per kovas ten žuvo mažiausiai 13 civilių.

Devyni Ukrainos kariai taip pat žuvo, pranešė Chersono regiono administracija, Rusijos pajėgoms užėmus perėjimo punktus iš Krymo į žemyną ir perėją per Dniepro upę.

Mūšis dėl Gyvatės salos tęsiasi: Rusija naudojo orlaivius

Mūšis dėl Ukrainos Gyvatės salos Juodojoje jūroje tęsiasi.

Ukrainos valstybinė pasienio tarnyba pranešė, kad Rusijos pajėgos pasitelkė aviaciją.

Taip pat tęsiamas salos apšaudymas iš laivų.

Ukrainos ukščiausiosios rados „Telegram“ kanalas paskelbė išsamią informaciją apie tai, kas vyksta.

Gyvatės salą apšaudė kreiserio „Moskva“ ir patruliuojančio laivo „Vasilijus Bykovas“ artilerija. Po to reidą atliko Rusijos karinis lėktuvas Su-24. Saloje neliko nė vieno išlikusio pastato.

Ukrainos jūrų pėstininkai ir pasieniečiai toliau ginasi.

JAV: „Tai tik pradinis Rusijos invazijos etapas“

JAV gynybos departamento pareigūnas pareiškė, kad šiandieninė Rusijos invazija į Ukrainą yra tik „pradinis etapas“, praneša CNN.

„Tikriausiai pamatysite, kaip tai išsivystys keliais etapais, kiek ir kaip ilgai, mes nežinome, bet tai, ką matome, yra pradiniai plataus masto invazijos etapai“, – sakė šalies gynybos ministerijos atstovas.

Pasak jo, puolimas apima tris pagrindinius puolimo maršrutus: iš pietų į šiaurę, iš šiaurės į centrą ir „šiek tiek į šiaurės vakarus nuo Kijevo“.

„Mes vis dar manome, toks yra mūsų vertinimas, kad jie turi visus ketinimus efektyviai nuversti vyriausybę ir sukurti savo valdymo metodą, kas paaiškintų šiuos ankstyvuosius žingsnius Kijevo link“, – sakė šaltinis.

CNN: Per pirmąjį Rusijos smūgį Ukrainai paleista daugiau kaip 100 raketų

Per pirmąjį Rusijos pajėgų smūgį Ukrainoje Rusijos pajėgos paleido daugiau kaip 100 įvairaus tipo raketų, CNN sakė aukštas JAV gynybos pareigūnas.

Buvo paleistos trumpojo ir vidutinio nuotolio balistinės raketos, sparnuotosios raketos, raketos „žemė-oras“ ir kitos.

Pradiniame puolime prieš Ukrainą dalyvavo mažiausiai 75 sunkieji ir vidutiniai bombonešiai, teigė pareigūnas.

Pareigūnas pažymėjo, kad iki šiol Rusijos taikiniai Ukrainoje buvo kariniai objektai, priešlėktuvinė gynyba, kareivinės, šaudmenų sandėliai, aerodromai.

Rusijos motorizuotųjų šaulių brigada pasidavė Ukrainos kariuomenei

Netoli Černigovo Ukrainos kariuomenei pasidavė visas 74-osios motorizuotosios šaulių brigados rusų žvalgybos būrys, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas.

Brigados brigadininkas Buiničevas Konstantinas Sergejevičius prisipažino, kad apie Ukrainos puolimą jie sužinojo vakar, tačiau žudyti nesiruošė.

„Niekas nemanė, kad mes eisime žudyti. Mes nesiruošėme kariauti, mes rinkome informaciją“, – sakė jis.

V. Zelenskis: Rusijos pajėgos užėmė aerodromą šalia Kijevo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pažadėjo susigrąžinti karinių oro pajėgų bazę šalia Kijevo, užimtą į šalį įsiveržusių Rusijos pajėgų.

„Priešo oro desantininkai užblokuoti Hostomelyje – mūsų pajėgoms buvo įsakyta juos sunaikinti“, – vaizdo pranešime sakė V. Zelenskis.

Anksčiau naujienų agentūros AFP reporteriai sakė matę sraigtasparnius, mažame aukštyje skrendančius iš šiaurės sostinės link. Tuo metu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas leitenantas Valerijus Zalužnas patvirtino: „Vyksta kautynės dėl Hostomelio aerodromo.“

Hostomelio aerodromas ir Antonovo oro uostas yra Kijevo šiaurės vakariniame pakraštyje. Šis taškas yra arčiausiai sostinės, kurį, kiek žinoma, pirmąją invazijos dieną yra pasiekusios Rusijos pajėgos.

Ukrainos kariuomenės Generalinis štabas informavo, kad 20 Rusijos sraigtasparnių Ka-52 ir Mi-8 išlaipino Hostomelio aerodrome karių desanta ir kad susirėmimai tęsiasi.

Tuo metu tiriamosios žurnalistikos grupė „Bellingcat“ citavo šaltinius Ukrainos vyriausybėje, sakiusius, kad iš Rusijos vakarinio Pskovo miesto Kijevo link išskrido 18 didelių karinių transporto lėktuvų Il-76.

Netoli Hostomelio bazės gyvenanti 58 metų Liudmila Klimova sakė: „Ten kyla dūmai, jis [aerodromas] buvo subombarduotas, mūsų namai yra netoliese. Nežinome, kur bėgti – čia yra mano tėvai, sesuo.“

„Rusijos kariai jau čia. Ten gyvena vienas mano draugas, ir rusai jau buvo prisiartinę prie jo motinos su kulkosvaidžiu“, – pridūrė moteris.

Netoliese gyvenantis 30-metis civilis Aleksandras Kovtonenka sakė matęs, kaip vykstant kautynėms du naikintuvai paleido raketų į Ukrainos pajėgas ant žemės.

„Po buvo šaudymas, jis tęsėsi tris valandas, – vyras sakė AFP. – Paskui atskrido dar trys naikintuvai, ir vėl prasidėjo šaudymas.“

Virš susirėmimų vietos matėsi kylantys dūmai. Socialiniuose tinkluose buvo paskelbta nuotraukų, kuriose, regis matyti sraigtasparnių atskraidintų karių puolimas. Televizija CNN parodė filmuotos medžiagos, kurioje matyti oro uoste esantys Rusijos kariai, o vienas reporteris sakė su jais pasikalbėjęs.

Anksčiau Ukrainos sienos apsaugos tarnyba patvirtino, kad Rusijos sausumos pajėgos, įskaitant tankus, įsiveržė į Kijevo sritį Ukrainos šiaurinėje dalyje, kirtę Ukrainos sieną su Baltarusija, ir pajudėjo sostinės link.

Pirmąją puolimo dieną viena pagrindinių kovos veiksmų zonų buvo prie Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio. Šarvuotosios technikos kolonos iš šio regiono buvo pasiųstos pietinio Chersono miesto link.

Chersono srities gubernatorius nurodė, kad per kautynes šiame regione žuvo 13 civilių, įskaitant du vaikus, taip pat devyni Ukrainos kariai.

Atjungtos oficialios Kremliaus interneto svetainės

Rusijos „Telegram“ kanalai praneša apie išpuolius prieš vyriausybines svetaines.

Šiuo metu neveikia Rusijos Federacijos Prezidento, Rusijos Federacijos Vyriausybės ir Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos interneto svetainės.

JAV gynybos pareigūnas: Rusija siekia sunaikinti Ukrainos vyriausybę

Puldama Ukrainą Rusija siekia sunaikinti Ukrainos valdžią ir vietoj jos pasodinti Maskvai ištikimą naują vadovybę, ketvirtadienį sakė aukštas JAV gynybos pareigūnas.

„Jų ketinimas yra iš esmės sunaikinti vyriausybę ir įdiegti savo valdymo priemones“, – sakė pareigūnas.

Kijevo meras skelbia komendanto valandą Ukrainos sostinėje

Kijevo meras Vitalijus Kličko ketvirtadienį paskelbė naktinę komendanto valandą Ukrainos sostinėje, šaliai kaunantis, kad atremtų Rusijos invaziją.

Buvęs pasaulio sunkiasvoris bokso čempionas sakė, kad komendanto valanda truks nuo 22.00 iki 7.00 valandos vietos laiku (20.00-05.00 GMT), viešasis transportas tuo laikotarpiu nustos veikti.

Metro stotys bus atviros visą laiką ir tarnaus kaip bombų slėptuvės, sakė jis.

Ukraina ruošiasi kovai: Kijevo centre važinėja ukrainečių tankaiSocialinėje žiniasklaidoje pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip karinės transporto priemonės važiuoja Ukrainos sostinės Kijevo centro gatvėmis.Vaizdo įrašą socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė žurnalistas Benas Schaackas.

    Ukrainian Tanks in central Kyiv preparing for battle pic.twitter.com/FHsy0GTt4C
    — Ben Schaack (@BuyingStrength) February 24, 2022

Černobylio atominės elektrinės zonoje prasidėjo susirėmimai

Ukrainos vidaus reikalų ministro pavaduotojas Antonas Geraščenka pareiškė, kad į Černobylio zoną iš Baltarusijos teritorijos įžengė Rusijos kariai.

Savo socialiniame tinkle „Facebook“ jis pranešė, kad į mūšį įžengė Nacionalinės gvardijos kariai.

„Užpuolikai iš Baltarusijos teritorijos persikėlė į Černobylio atominės elektrinės zoną. Nacionalinės gvardijos kariai, saugantys nesaugių branduolinių radioaktyviųjų atliekų surinkėjus, atkakliai kovoja.

Jei užpuolikų artilerija pataikys ir sugriaus / sugadins branduolinių atliekų kolektorius , radioaktyvios branduolinės dulkės gali pasklisti po Ukrainos, Baltarusijos ir ES šalių teritoriją!“ – rašė jis.

Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis patvirtino, kad Rusija bando užgrobti Černobylio atominę elektrinę ir pridūrė, kad „tai yra karo paskelbimas visai Europai“.

    Russian airstrike on civilian areas in Ukraine. A child can be heard screaming in the background. This is horrific. Ukrainians do not deserve this. https://t.co/GZz7BnLTG7
    — Jake Hanrahan (@Jake_Hanrahan) February 24, 2022

Glukhovos srityje Ukrainos kariuomenė panaudojo „Javelin“ ginkluotę ir sunaikino 15 Rusijos tankų T-72.

Kijevo apylinkėse toliau vyksta mūšis dėl aviacijos bazės

Rusijos ir Ukrainos pajėgos kaunasi dėl vienos karinės oro bazės kontrolės į šiaurės vakarus nuo Kijevo, ketvirtadienį pranešė aukšto rango ukrainiečių kariškis, tame rajone skraidant dešimtims atakos sraigtasparnių.

„Vyksta kautynės dėl Hostomelio aerodromo“, sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas leitenantas Valerijus Zalužnas.

Anksčiau naujienų agentūros AFP reporteriai sakė matę sraigtasparnius, mažame aukštyje skrendančius iš šiaurės sostinės link

Juodojoje jūroje esanti Ukrainos gyvačių sala atakuojama iš Rusijos laivų

Apie tai savo oficialioje paskyroje pranešė Ukrainos valstybės sienos tarnyba.

Pažymima, kad ten laikosi ir pasieniečiai, ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Ukrainos valstybės sienos tarnybos duomenimis, salą atakuoja du Rusijos Federacijos laivai: „Moskva“ ir „Vasilijus Bykovas“.

Rusijos kariai užėmė Gostomelio oro uostą.

Netoli Kijevo sudužus Ukrainos kariniam transporto lėktuvui, žuvo 5 iš 14 jame buvusių žmonių.

Kijevo srityje skraido Rusijos karo lėktuvaiVaizdo įraše matyti kaip virš Kijevo srityje esančio Hostomelio miestelio praskrenda Rusijos karo lėktuvai Su-25.

 Kijeve ir Charkive paskelbtas oro pavojus

Kijevo valdžia ketvirtadienį pranešė, kad mieste paskelbtas atakų iš oro pavojus, o iš Charkovo pranešama apie prasidėjusį bombardavimą, Rusijai tęsiant didelio masto karinį puolimą prieš kaimyninę šalį.

„Kijeve paskelbtas oro pavojus! Prašome visus skubiai vykti į civilinės gynybos slėptuves!“ – sakoma Ukrainos sostinės administracijos pranešime.

Tuo metu susirašinėjimo „Telegram“ kanalas „Charkiv 1654“ pranešė, kad šiaurės rytiniame Charkivo mieste apie 16 val. prasidėjo bombardavimas, pranešė naujienų agentūra „Unian“.

„Unian“ pranešime sakoma, kad aukų tarp civilių nėra. Charkivo meras Ihoris Terechovas prašė žmones likti slėptuvėse.

Donecko srities mieste Volnovachoje į nelaisvę paimti 14 Ukrainos karių, praneša atvirų šaltinių žvalgyba Ukrainoje

Rusija perspėja gyventojus nedalyvauti protestuose prieš karą su Ukraina

Rusijos tarnybos ketvirtadienį perspėjo karo su Ukraina priešininkus nesirinkti į protestus, prezidentui Vladimirui Putinui pradėjus didelio masto įsiveržimą į kaimyninę šalį.

Tyrimų komitetas savo pranešime perspėjo Rusijos žmones teisiniais padariniais už dalyvavimą neteisėtuose protestuose, susijusiuose su „įtempta politine padėtimi“.

Pasak Ukrainos kariuomenės, iš Baltarusijos teritorijos buvo paleistos keturios raketos, praneša „Sky News“.

Pasak jų, raketos buvo paleistos pietvakarių kryptimi.

Baltarusija yra Rusijos sąjungininkė ir keliomis dienomis prieš invaziją dalyvavo bendrose karinėse pratybose su Rusijos pajėgomis.

Patvirtinta informacija: Rusijos pajėgos užgrobė Gostomelio aerodromą.

Aerodromas yra vos per15 kilometrų nuo Kijevo. Šaltiniai kariuomenėje agentūrai UNIAN pranešė, kad Gostomelyje gali būti išlaipinti rusų kariai, kurių užduotis – įsiveržti į Kijevą ir pulti vyriausybinių įstaigų kvartalą.

Kijevo srityje nukrito Ukrainos karinis transporto lėktuvas, žuvo penki žmonės

Ukrainos kariniam transporto lėktuvui An-26 ketvirtadienį nukritus ir užsiliepsnojus Kijevo srityje žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerija. Naujienų agentūra „Unian“ citavo ministerijos pranešimą, kad lėktuvas nukrito Obuchivo rajone ir kad jame buvo 14 žmonių. Pranešime nenurodoma, ar lėktuvas buvo numuštas per anksčiau ketvirtadienį prasidėjusį didelio masto Rusijos puolimą.

„Unian“ paskelbtoje nuotraukoje matyti sudužusio lėktuvo uodega su karinių oro pajėgų atpažinimo ženklais.

„Tarp Žukivčių ir Triplojės kaimų Obuchivo rajone nukrito Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinis lėktuvas (jame buvo 14 žmonių), – sakoma Ministerijos pranešime. – Jis užsiliepsnojo, todėl žuvo penki žmonės.“

Rusijos kariai įsiveržė į Kijevo regioną per BaltarusijąRusijos pajėgos ketvirtadienį prasiveržė į Kijevo regiono šiaurinę dalį, apšaudžiusios vyriausybės pozicijas raketomis „Grad“, pranešė Ukrainos pasieniečiai.Vienas naujienų agentūros AFP reporteris Ukrainos sostinės šiaurinėje dalyje taip pat matė kelis miesto link žemai skriejančius sraigtasparnius, pasirodžius pranešimams, kad puolamas vietos aerodromas.Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos vyriausiasis patarėjas Franakas Viačorka tviteryje rašė: „Rusijos kariai nuo Baltarusijos sienos įsiveržė į Ukrainos Kijevo regioną. Kariai į teritoriją įžengė per prieš kelias valandas uždarytą „Vilčos“ kontrolės punktą“.

Kremlius įsitikinęs, kad rusai „palaikys“ karinę operaciją Ukrainoje

Kremlius ketvirtadienį pareiškė tikįs, kad rusai „palaikys“ Maskvos karinę operaciją Ukrainoje, ir sakė, jog misijos trukmė priklausys nuo „rezultatų“ ir tęsis, kiek bus būtina. 

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad „solidi dauguma“ rusų palaiko Maskvos sprendimą pripažinti Rytų Ukrainos separatistinių Donecko „liaudies respublikos“ ir Luhansko „liaudies respublikos“ nepriklausomybę.   

„Dėl to galima spėti, kad parama [karinei operacijai prieš Ukrainą] bus ne mažesnė“, – sakė jis. 

D. Peskovas nenurodė, kiek gali tęstis karinė operacija. Anot jo, tai spręs prezidentas Vladimiras Putinas atsižvelgdamas į „rezultatus“. 

Odesos srityje per Rusijos raketų ataką žuvo 18 žmonių

Per ataką žuvo 18 žmonių, 10 iš jų – moterys, pranešė vietos valdžios institucijos.

Po raketų smūgio kariniam daliniui Lipecke, Podolsko rajone, Odesos srityje, žuvo 18 žmonių. Iš jų 8 buvo vyrai ir 10 moterų.

Iš po griuvėsių buvo išgelbėti šeši žmonės, deja, vienas iš jų mirė ligoninėje. Odesos srities valstybinė administracija pranešė, kad šiuo metu vyksta griuvėsių valymo darbai.

Kol kas tai daugiausiai aukų pareikalavęs atskiras šios dienos smūgis, apie kurį praneša Ukrainos pareigūnai. Anksčiau jie skelbė, kad visoje šalyje nuo invazijos pradžios žuvo apie 50 žmonių, įskaitant maždaug 10 civilių.

Minėta karinė bazė yra už maždaug 100 km į šiaurę nuo Odesos, regione netoli Ukrainos sienos su Moldova.

Kijevo priemiestyje sprogus bombai žuvo šeši žmonės, 12 sužeista

Kijevo rytiniame priemiestyje Brovaruose ketvirtadienį sprogus bombai žuvo šeši žmonės, dar 12 buvo sužeisti, naujienų agentūra „Unian“ citavo miesto merą Ihorį Sapožko.

Incidentas įvyko Rusijai anksčiau ketvirtadienį pradėjus didelio masto puolimą prieš Ukrainą, naudodama aviaciją, raketas ir sausumos pajėgas.

Brovarų meras pridūrė savo „Facebook“ žinutėje pridūrė, kad miesto ligoninės dirba sustiprintu režimu.

Jis taip pat perspėjo gyventojus perspėti policiją apie pastebėtus įtartinus asmenis arba rastus įtartinus daiktus.

Ukrainos prezidento patarėjas: Ukraina sulaukė „antrosios raketinių smūgių bangos“

Ukrainos kariuomenė praneša, kad atrėmė Rusijos puolimą ties Mariupoliu

Miestą visiškai kontroliuoja ukrainiečiai.

Pranešama apie okupantų nuostolius: 6 lėktuvai, 2 sraigtasparniai ir „dešimtys karinės technikos vienetų“.

Ukrainos užsienio reikalų ministras D. Kulebos pareiškimas.„Ne, tai ne Rusijos invazija tik į Ukrainos rytus, o plataus masto puolimas iš kelių krypčių. Ne, Ukrainos gynyba nesugriuvo. Ukrainos kariuomenė pradėjo kovą. Ukraina stovi abiem kojomis ant žemės ir toliau ginasi.“

Skirtingi šaltiniai praneša apie nugriaudėjusį galingą sprogimą Kijevo centre

.Prezidentūroje surengtame brifinge kalbėjęs Oleksijus Arestovičius sakė, kad kol kas žuvusių Ukrainos gynėjų skaičius vertinamas keliomis dešimtimis, tačiau tai daug mažiau, nei tikėjosi priešas.

"Žinau, kad šiuo metu yra daugiau kaip 40 žuvusiųjų ir kelios dešimtys sužeistųjų", - sakė O.Arestovičius, patikslindamas, kad daugiausia nuostolių patirta dėl raketų smūgių.

Ukraina yra pasirengusi evakuoti miesto gyventojus palei demarkacijos liniją

Vasario 24 d. planuojami šie evakuacijos skrydžiai:

Luhansko sritis: po pietų iš Svatovo, Rubižnės ir Lisičansko išvyks du evakuaciniai traukiniai.

Donecko sritis: du traukiniai išvyks iš Kramatorsko, du – iš Mariupolio, vienas – iš Kostiantynivkos.

Odesos sritis: iš Odesos bus išsiųstas vienas evakuacinis skrydis.

Saugumo sumetimais tikslus išvykimo ir paskirties laikas neskelbiamas.

Dviejuose Ukrainos miestuose iškeltos Rusijos vėliavos

Pietų Ukrainos mieste Odesoje buvo iškelta Rusijos vėliava, neaišku, ar tai padarė kariai, ar kažkas ją iškėlė savo iniciatyva, praneša atvirųjų šaltinių žvalgyba Ukrainoje.Kiek anksčiau Rusijos kariai iškelė Rusijos vėliavą prie visuomeninio pastato Charkove, Ukrainoje.

Pasak Ukrainos sienų apsaugos tarnybos, atakuojanti rusų technika - be atpažinimo ženklų.

Pranešama, kad ties Chersono srities gyvenvietėmis vyksta mūšiai.

Ukrainos Umanės mieste sprogus sviediniui esama žuvusių ir sužeistų

Ukrainos centrinėje dalyje esančiame Umanės mieste ketvirtadienį sprogus „sviediniui“ žuvo mažiausiai vienas žmogus ir dar keli buvo sužeisti, naujienų agentūra „Unian“ citavo vietos pareigūnus.

Incidentas įvyko Rusijai anksčiau ketvirtadienį pradėjus didelio masto puolimą prieš Ukrainą, naudodama aviaciją, raketas ir sausumos pajėgas.

Čerkasų srities administracijos Oleksandras Skičko per susirašinėjimo platformą „Telegram“ nurodė, kad „sviedinys“ sprogo Umanės centre.

„Umanė: į miesto centrinę dalį pataikė sviedinys. Vienas žuvęs tarp civilių gyventojų, dar penki – ligoninėje“, – sakoma pranešime.

O. Skičko pridūrė, kad Umanės rajone paskelbta gyventojų evakuacija iš ten esančios karinės bazės apylinkių.

Žiniasklaida: Ukraina prašo Turkijos uždaryti Bosforą ir Dardanelus rusų laivams

Kijevas kreipėsi į Ankarą su prašymu uždaryti rusų laivams Bosforo ir Dardanelų sąsiaurius, o rusų lėktuvams – Turkijos oro erdvę, pranešė Londone leidžiamas interneto leidinys „Middle East Eye“.

„Raginame Turkiją uždaryti savo oro erdvę rusų lėktuvams, taip pat uždaryti Dardanelų ir Bosforo sąsiaurius rusų laivams“, – sakė leidinio cituojamas Ukrainos ambasadorius Turkijoje Vasylis Bodnaras.

„Raginame Turkiją, savo strateginę partnerę, palaikyti mus“, – sakė ambasadorius.

Turkų žurnalistas Ragipas Soylu pranešė, kad V. Bodnaras taip pat paprašė Ankaros įvesti sankcijas rusų kompanijoms.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksti ketvirtadienį po netikėto pareiškimo per televiziją pradėjo oro ir sausumos puolimą Ukrainoje, teigdamas, kad nori sustabdyti neva Kijevo vyriausybės vykdomą „genocidą“ prokremliškų separatistų kontroliuojamose Rytų Ukrainos teritorijose.

„Reuters“: liudininkai praneša apie pavojaus sirenas Lenkijos pasienio mieste Medykoje.

Ukrainos kariuomenė praneša apie aukas

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pranešė „sunaikinusios“ 4 rusų tankus Charkovo srityje.

Kariuomenė taip pat skelbia, kad nukovė apie 50 Rusijos karių ir numušė 6 lėktuvus Rytų Ukrainoje.

Jos teigimu, Chersono srityje žuvo 3 Ukrainos pasieniečiai

Kijevas: Rusijos sausumos pajėgos įžengė į Ukrainą

Rusijos sausumos pajėgos ketvirtadienį keliomis kryptimis įžengė į Ukrainą, pranešė ukrainiečių valstybės sienos apsaugos tarnyba praėjus kelioms valandoms po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie pradedamą didelio masto puolimą.

Rusijos tankai ir kita sunkioji technika kirto sieną keliuose šiauriniuose regionuose, taip pat Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje pietuose, nurodė tarnyba.

Ji informavo, kad vienas pasienietis žuvo nuo artilerijos ugnies prie Krymo sienos. Tai yra pirma oficialiai patvirtinta kario žūtis per Rusijos invaziją.

Ukraina patyrė didžiulių žmogiškųjų nuostolių per aštuntus metus vykstantį konfliktą su Rusijos remiamais separatistais šalies rytuose, tačiau žmonių aukų prie pietinės sienos su Krymu kelerius pastaruosius metus nebūta.

Po virtinės skubiai inicijuotų pokalbių telefonu su pasaulio lyderiais, įskaitant JAV prezidentą Joe Bideną. Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis sušaukė pasitarimą su ginkluotųjų pajėgų vadovybe, informavo jo biuras.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos dalyvauja sunkiame mūšyje“, – sakė prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas.

„Turime praradimų“, – nurodė jis, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

„Keliose vietovėse Rusijos ginkluotosios pajėgos buvo atremtos“, – pridūrė M. Podoliakas.

Ukrainiečių pareigūnai sakė, kad pirmiausia Rusija atakuoja karinę infrastruktūrą ir nuo šiaurinės sienos jau pasistūmėjo 5 km gilyn į Ukrainos teritoriją.

Donecko separatistų lyderis: mūšiai ilgai nesitęs

Rusijos daliniams įžengus į Rytų Ukrainą, apsišaukėliškos Donecko „respublikos“ vadovas paskelbė, kad mūšiai ilgai netruks. Denisas Pušilinas ketvirtadienio rytą Rusijos valstybinei televizijai sakė: „Išsilaisvinimas bus gana greitas“. Karinė operacija esą vyksta visu pajėgumu.

„Galiu pasakyti, kad tai greitai baigsis“, - tęsė D. Pušilinas. Miestai ir kaimai regione „netolimoje ateityje bus išlaisvinti“.

A. Lukašenka: Baltarusijos pajėgos įsiveržime į Ukrainą nedalyvauja

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pranešė, kad jo šalies kariuomenė nedalyvauja Rusijos puolime prieš Ukrainą, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Mūsų ginkluotosios pajėgos šioje operacijoje nedalyvauja“, – sakė A. Lukašenka, artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas.

Maskva pastarosiomis savaitėmis Baltarusijos teritorijoje sutelkė dešimtis tūkstančių karių, dalyvavusių bendrose pratybose.

Pranešama, kad Odesos srityje per apšaudymą pabūklais žuvo šeši žmonės, septyni buvo sužeisti. Dar 19 laikomi dingusiais be žinios.

Mariupolyje žuvo vienas žmogus, du buvo sužeisti

.Brovaruose, Kijevo srityje, žuvo vienas žmogus, penki buvo sužeisti.

Vienas žmogus (17 metų paauglys) mirė Chersono srityje.

Dienraštis „Mignews“ praneša, Luhansko srities miestas Sčastje, ryte užimtas rusų pajėgų, buvo vėl atsiimtas.

Ukrainiečių kariai ties Sčastje miestu sunaikino rusų šarvuotosios technikos koloną.

Pagal išankstinę informaciją sunaikinti du rusų tankai ir sunkvežimių su kareiviais grupė.

Ukrainos VRM: žuvo septyni ukrainiečių kariai

Per Rusijos oro antskrydžius, Ukrainos duomenimis, žuvo mažiausiai 7 kareiviai ir 15 buvo sužeisti. Be to, dar 19 kareivių laikomi dingusiais, ketvirtadienio rytą Kijeve pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Pietų Ukrainoje sunaikintas tiltas per Inhuleco upę.

Donbaso separatistai teigia numušę du Ukrainos šturmo lėktuvus

Apsišaukėliškos Rytų Ukrainos separatistų „Luhansko liaudies respublikos“ (LLR) milicija paskelbė Smilės ir Stepovės kaimų rajone Donbase numušusi du Ukrainos šturmo lėktuvus Su-24.

„Netoli Smilės ir Stepivės kaimų numušti du Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Su-24“, – sakoma LLR „liaudies milicijos“ spaudos tarnybos pranešime.

Rusija sustabdė laivybą Azovo jūroje

Rusija laikinai sustabdė laivybą Azovo jūroje, anksti ketvirtadienį pradėjusi didelio masto puolimą prieš Ukrainą, naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė vienas informuotas šaltinis.

„Interfax“ nurodė kol kas neturinti oficialių tarnybų patvirtinimų apie padėtį šioje svarbioje akvatorijoje tarp Maskvos aneksuoto Krymo pusiasalio ir Rusijos žemyninės dalies.

Ukrainos vyriausybė pradėjo dirbti karo padėties režimu 

Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis ketvirtadienį paskelbė, kad šalies ministrų kabinetas ir kitos valdžios struktūros Kijeve dirba karo padėties režimu.

„Prezidentas paskelbė karo padėtį. Ministrų kabinetas ir kitos valdžios institucijos Kijeve dirba karo padėties režimu“, – savo „Telegram“ kanalu pranešė premjeras.

D. Šmyhalis taip pat pabrėžė, kad dabar svarbu išlikti ramiems.

Anksčiau ketvirtadienį ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis dėl Rusijos pradėto puolimo paskelbė visoje Ukrainos teritorijoje karo padėtį.

A. Lukašenka susitiks su Baltarusijos kariuomenės vadais

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį sušaukė susitikimą su kariuomenės vadais, ketvirtadienį pranešė Minskas, jo artimam sąjungininkui Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pradėjus didelio masto karinį puolimą prieš Ukrainą.

„Lukašenka skubiai sušaukia pasitarimą su kariškiais“, – sakoma prezidentūros spaudos tarnybos pranešime ir nurodoma, kad susitikimas įvyks maždaug 10 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku.

Apie 5 val. vietos laiku, maždaug valanda prieš Rusijai pradedant puolimą, V. Putinas informavo A. Lukašenką apie padėtį prie sienos su Ukraina.

Dešimtys tūkstančių Rusijos karių pastarosiomis savaitėmis buvo sutelkti Baltarusijoje, kur vyko abiejų šalių bendri manevrai. Šios pajėgos turėjo būti išvestos praeitą savaitgalį, bet Minskas pareiškė, kad pradedamas tolesnis pratybų etapas – esą dėl „išaugusio karinio aktyvumo“ prie bendrų šių valstybių sienų su Ukraina.

Baltarusijoje dislokuoti Rusijos daliniai taip pat dalyvauja anksti ketvirtadienį prasidėjusiame puolime prieš Ukrainą.

V. Zelenskis: Kijevas su sąjungininkėmis buria „antiputinišką koaliciją“]

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad šalies sąjungininkės buria „koaliciją“ prieš Rusijos vadovą Vladimirą Putiną, ir paragino pasaulį imtis priemonių Maskvos puolimui sustabdyti.

„Buriame antiputinišką koaliciją“, – parašė V. Zelenskis socialiniame tinkle „Twitter“ po derybų su JAV, Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Lenkijos lyderiais.

„Pasaulis privalo priversti Rusiją laikytis taikos“, – pridūrė jis.

Rusija teigia sunaikinusi Ukrainos oro bazes ir oro gynybą

Praėjus kelioms valandoms po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo karinį puolimą prieš kaimyninę valstybę, Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį pranešė neutralizavusi Ukrainos karines oro bazes ir jos oro gynybos sistemas.

„Ukrainos kariuomenės oro bazių karinė infrastruktūra nustojo veikti“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime, kurį perdavė naujienų agentūros. Priduriama, kad Kijevo oro gynybos sistemos buvo „eliminuotos“.

Baltijos šalys smerkia Rusijos veiksmus ir ragina atsieti ją nuo SWIFT

Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai griežtai smerkia Rusijos veiksmus Ukrainoje ir ragina įvesti agresoriui griežtas sankcijas, įskaitant atjungimą nuo SWIFT sistemos.

„Mes, Estijos, Latvijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrai, griežčiausiai kaip įmanoma smerkiame plataus masto Rusijos agresiją prieš nepriklausomą, taikią ir demokratišką Ukrainą“, – teigiama pareiškime.

Pasak ministrų, Rusijos veiksmai yra nepriimtini ir šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę bei normas, tai yra nusikaltimas prieš Ukrainos žmones.

„Visi mes tarptautinėje bendruomenėje turime griežtai pasmerkti šiuos veiksmus ir įvesti Rusijai griežčiausias sankcijas, įskaitant atsiejimą nuo SWIFT, politinę izoliaciją“, – teigia ministrai.

Jų teigimu, reikia skubiai teikti Ukrainai ginklus ir amuniciją bei kitą karinę pagalbą, kaip ir ekonominę, humanitarinę pagalbą.

Šį pareiškimą Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paskelbė feisbuke.

Atsiejus Rusiją nuo tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT, dauguma finansinių operacijų su šia šalimi taptų neįmanomos.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksti ryte ketvirtadienį paskelbė karinę operaciją Ukrainoje Maskvos remiamiems separatistams šalies rytuose ginti savo kaimynei „demilitarizuoti ir denacifikuoti“.

Vakarų šalys jau anksčiau šią savaitę paskelbė pirmąjį sankcijų Rusijai paketą.

Ukrainos armija praneša apie sunaikintus du rusų tankus ir kelis sunkvežimius Ščastijos mieste, netoli Donecko.

Ukrainos pasieniečiai: šalis puolama prie sienų su Rusija ir Baltarusija

Ukraina Rusijos artilerijos ugnį ir sausumos invaziją patiria prie šiaurinių ir pietinių sienų, o ukrainiečių pajėgos atsako ugnimi, ketvirtadienį paskelbė sienos apsaugos tarnyba.

Pranešime sakoma, kad Rusijos pajėgas remia Baltarusija ir kad puolimas buvo pradėtas iš Rusijos okupuoto Krymo Ukrainos pietuose.

„Atakos prieš sienos [apsaugos] junginius, sienos [apsaugos] padalinius ir patikrinimo postus vykdomos naudojant artileriją, sunkiąją įrangą ir mažo kalibro ginklus, – nurodė pasieniečiai. – Taip pat užfiksuota priešo sabotažo ir žvalgymo grupių veikla.“

Informacija pasirodė Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos pareigūnui pranešus, kad krito vyriausybės kontroliuotas Ščastios miestelis ties rytine fronto linija prie separatistų kontroliuojamų Rytų Ukrainos teritorijų.

Berlynas reiškia solidarumą su Ukraina 

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos karinė operacija Ukrainoje yra „šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas“ visai Europai „tamsią dieną“.  

„Vokietija griežčiausiai smerkia šį prezidento [Vladimiro] Putino beprincipį aktą. Solidarizuojamės su Ukraina ir jos žmonėmis“, – nurodė kancleris išplatintame pranešime. 

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui prajusią naktį paskelbus karinę operaciją Ukrainoje jos separatistams ginti ir provakarietiškai savo kaimynei „demilitarizuoti ir denacifikuoti“, įvairiose Ukrainos vietovėse girdisi sprogimai.

G.Landsbergio žinutėG.Landsbergis dėl uždarytos oro erdvės negalėjo išskristi į Kijevą.

Ukraina praneša apie bombarduotus oro uostusUkrainos centrinė karinė vadovybė pranešė, kad Rusija bombardavo kelis oro uostus, įskaitant Kijevo Boryspilio, Nikolajevo, Kramatorsko, Chersono. Vaizdo įraše dega Charkovo karinis oro uostas.

Skelbia, kad numušė rusų naikintuvą

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė Rusijos orlaivį Rytų Ukrainoje, teigia Ukrainos kariuomenė.

Puolimas vyko visomis įmanomomis kryptimis

Ukraina pranešė, kad Rusijos puolimas vyko iškart keliais frontais – per Rusiją, Baltarusiją ir Krymą. 

V.Zelenskio žodžiai įvedus karo padėtį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį ryte paskelbė visoje šalies teritorijoje karo padėtį.

„Šiandien ryte [Rusijos] prezidentas [Vladimiras] Putinas paskelbė apie specialią karinę operaciją Donbase. Rusija sudavė smūgių mūsų karinei infrastruktūrai, mūsų pasieniečiams. Daugelyje Ukrainos miestų girdėjosi sprogimai. Įvedame karo padėtį visoje valstybės teritorijoje“, – paskelbė V. Zelenskis.

Vaizdo pareiškime, kurį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė po V. Putino pareiškimo apie karinės operacijos Ukrainoje pradžią, V. Zelenskis paragino piliečius nepanikuoti ir pažadėjo pergalę.

„Iš jūsų reikia ramybės. Pagal galimybes likite namuose. Mes dirbame. Dirba visas Ukrainos saugumo ir gynybos sektorius. Be panikos, mes pasirengę viskam ir visus nugalėsime“, – sakė V. Zelenskis.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

Pajėgos veržėsi ir per Baltarusiją

CNN pranešė, kad gyvai transliuojamame vaizde iš Ukrainos-Baltarusijos pasienio užfiksavo karinių transporto priemonių judėjimą. Pranešama, kad iš Baltarusijos pusės pajudėjusios pajėgos kirto Ukrainos sieną.

Gaudė sirenos

CNN gavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos atsiųstą nuotrauką, kurioje užfiksuotas sprogimas Kijeve. CNN pranešė, kad Kijeve kurį laiką gaudė pavojaus sirenos.

Rusija tikina, kad taikosi tik į karinius objektus

Ketvirtadienį Rusijos kariuomenė išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad ji nesitaiko į Ukrainos miestus, nors vietoje dirbančios CNN komandos praneša apie sprogimus visoje šalyje.

„Rusijos ginkluotosios pajėgos nevykdo jokių raketų ar artilerijos smūgių Ukrainos miestams. Didelio tikslumo ginklai naikina karinę infrastruktūrą: Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinius aerodromus, aviaciją, priešlėktuvinės gynybos objektus, – rašoma pareiškime. – Civiliams gyventojams pavojus negresia“, – priduriama.

Vietoje dirbančios CNN grupės pranešė apie sprogimus visoje Ukrainoje – net ir už Donbaso regiono ribų, kur V. Putinas ketvirtadienį anksti ryte paskelbė apie „specialią karinę operaciją“.

Ukraina ragina Rusiją ir JT „sustabdyti karą“

Ukrainos ambasadorius Jungtinėse Tautose paragino Rusijos pirmininkaujamą Saugumo Tarybą „padaryti visa, kas įmanoma, kad būtų sustabdytas karas“ jo šalyje.

„Šių institucijų pareiga yra sustabdyti karą“, – pabrėžė Serhijus Kyslycia vėlai trečiadienį vietos laiku įvykusiame 15 narių

Tarybos posėdyje, prasidėjusiame netrukus po Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimo apie pradedamą karinę operaciją Ukrainoje.

S. Kyslycia paragino Rusijos, šiuo metu rotacijos tvarka pirmininkaujančios Tarybai, ambasadorių JT Vasilijų Nebenzią „paskambinti Putinui, paskambinti [užsienio reikalų ministrui Sergejui] Lavrovui ir sustabdyti“ agresiją.

V.Putinas pagrasino „norintiems įsikišti“

Savo kalboje Vladimiras Putinas pagrasino tiems „kas bandys mums trukdyti“.

Dabar keletas svarbių, labai svarbių žodžių tiems, kurie gali panorėti kištis į vykstančius įvykius iš išorės, – kalbėjo V. Putinas. – Kas bandys kištis į mūsų reikalus, o juo labiau kelti grėsmę mūsų šaliai, mūsų žmonėms, turi žinoti, kad Rusijos atsakas bus neatidėliotinas ir sukels jums tokias pasekmes, kokių dar niekada savo istorijoje nesate patyrę. Esame pasirengę bet kokiai įvykių raidai. Visi būtini sprendimai šiuo klausimu jau priimti. Tikiuosi, kad būsiu išgirstas.“

Plačiau apie tai skaitykite čia.

G.Nausėda kreipėsi į Lietuvos žmones

Prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Lietuvos žmones dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje.

„Šiandien mes tapome nusikalstamų Rusijos veiksmų prieš Ukrainą liudininkais. Negalime likti abejingi šiai neišprovokuotai karinei agresijai, kuri stumia į pavojų milijonus nekaltų žmonių ir griauna tarptautinės tvarkos pamatus.

Šią nerimo valandą mano ir, tikiu, kiekvieno iš Jūsų mintys yra su broliška ukrainiečių tauta. Siautėjančio blogio akivaizdoje privalome būti vieningi, solidarūs ir pasirengę duoti atkirtį“, – sako prezidentas.

„Ukraina neliks nei viena, nei vieniša. Ji gali ir toliau kliautis visokeriopa Lietuvos parama. Agresijos Ukrainoje akivaizdoje didiname ir savo kovinį pasirengimą. Kaip tai užtikrinti, spręs mano sušaukta Valstybės gynimo taryba.

Sustabdyti Rusiją gali tik vieninga ir griežta demokratinių Vakarų reakcija. Todėl jau pradėjau aktyvias konsultacijas dėl tolesnių veiksmų su NATO sąjungininkais ir Europos Sąjungos partneriais. Veiksmai turės apimti tiek aktyvią paramą Ukrainai, tiek ir sunkias sankcijas Rusijai.

Nuo to, kaip reaguosime artimiausiomis valandomis ir dienomis, gali priklausyti visos Europos ateitis. Todėl kviečiu Lietuvos žmones laikytis rimties, o valstybės institucijas – būti ypač budrias ir užtikrinti aukščiausią parengtį. Nors tiesioginės grėsmės

Lietuvos valstybės stabilumui nėra, privalome tinkamai vertinti susiklosčiusią situaciją ir veikti atsakingai bei solidariai.

Niekada anksčiau nebuvome tokie stiprūs ir taip gerai pasirengę kartu su sąjungininkais atremti išorės iššūkius.

Atėjo metas parodyti, kas mes esame – ir ko mes esame verti“, – pabrėžia šalies vadovas.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

V.Zelenskis pakalbėjo su J.Bidenu

Trumpame kreipimesi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad pasikalbėjo su JAV prezidentu Jobe Bidenu. Pasak jo, JAV „jau pradėjo tiekti tarptautinį palaikymą“.

V.Zelenskis ukrainiečių prašė išlikti ramiems ir būti namuose.

„Nepanikuokite, mes esame stiprūs ir esame pasiruošę viskam. Mes nugalėsime visus“, – sakė V.Zelenskis.

Įvesta nepaprastoji padėtis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Ukrainoje paskelbė nepaprastąją padėtį.

Pranešė apie nusileidusias rusų pajėgas

Ukrainos vidaus reikalų ministras Antonas Geraščenka pranešė, kad Rusijos pajėgos nusileido Odesoje ir jau žygiuoja per sieną Charkivo mieste.

A.Geraščenka pridūrė, kad netoli Kijevo esančiame Vasilkovskio aerodrome buvo surengta ataka raketomis.

J. Bidenas: „pasaulis patrauks Rusiją atsakomybėn“ už Ukrainos užpuolimą

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį Vašingtono laiku pareiškė, kad „pasaulis patrauks Rusiją atsakomybėn“ už Ukrainos užpuolimą, ir perspėjo, kad šie veiksmai nulems „katastrofišką gyvybių praradimą“. 

Pareiškime, išplatintame netrukus po rusų prezidento Vladimiro Putino pranešimo apie karinių operacijų Ukrainoje pradžią, J. Bidenas nurodė, kad ketvirtadienį kreipsis į JAV visuomenę ir informuos apie pasekmes Rusijai.

Rusijos ataką prieš Ukrainą J. Bidenas pavadino „neišprovokuota ir nepateisinama“.

Civiliams lėktuvams „rizika – didžiulė“

Europos aviacijos agentūros įspėjo vengti Ukrainos oro zonos – teigiama, kad šios šalies oro erdvėje esantys civiliai lėktuvai rizikuoja būti numušti.

Europos sąjungos aviacijos saugumo agentūra pranešė: „Oro operatoriams pranešta, kad dabar tai – aktyvaus konflikto zona.“

Teigiama, kad civiliams lėktuvams Ukrainos oro erdvėje ir šalia valstybės sienų šiuo metu – „didelė rizika“.

NATO vadovas smerkia „neapgalvotą ir neišprovokuotą“ Rusijos puolimą Ukrainoje

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pasmerkė „neapgalvotą ir neišprovokuotą“ Rusijos puolimą Ukrainoje ir perspėjo, kad dėl to kyla pavojus nesuskaičiuojamai daugybei žmonių gyvybių.

„Griežtai smerkiu neapgalvotą ir neišprovokuotą Rusijos puolimą prieš Ukrainą, sukeliantį pavojų nesuskaičiuojamos daugybės civilių gyvybėms. Rusija, nepaisydama mūsų pasikartojančių įspėjimų ir nenuilstamų pastangų imtis diplomatinių veiksmų, vėl pasirinko agresijos prieš suverenią ir nepriklausomą šalį kelią“, – pareiškime nurodė J. Stoltenbergas.

„NATO sąjungininkės susitiks spręsti Rusijos agresyvių veiksmų padarinių. Šiuo siaubingu metu esame kartu su Ukrainos žmonėmis. NATO padarys viską, ko reikia, kad apsaugotų ir apgintų visas sąjungininkes“, – pabrėžė Aljanso vadovas.

„Puolama kariuomenės bazė ir oro uostas“

BBC žurnalistas Kijeve Paulas Adamsas pranešė, kad Ukrainos sostinėje gerai girdėjo sprogimus.

„Pirmuosius sprogimus Kijeve išgirdome šiek tiek po 5 valandos ryto. Jų buvo 4 ar 5, girdėjosi tolumoje. Netrukus pasigirdo ir kiti – paskutinysis garsas buvo arčiau, tačiau ne Kijevo centre.

Pasigirdo pranešimai, kad puolamas oro uostas. Netrukus Ukrainos valdžios atstovas, dirbantis su užsienio žiniasklaida, pranešė, kad puolama kariuomenės būstinė ir oro uosto takai.

Pasigirdo pranešimai, kad sprogimai girdisi ir kituose miestuose, ypač – Rytuose, arčiau prorusiškų pajėgų kontroliuojamose teritorijose.“

D.Kuleba: „V. Putinas pradėjo pilno masto invaziją“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba paskelbė, kad „V.Putinas ką tik pradėjo pilno masto invaziją į Ukrainą.“ Jis pabrėžė, kad Ukraina „ginsis“ ir kad „pasaulis gali ir privalo sustabdyti Putiną“.

D.Kuleba pasaulį ragino veiksmų imtis „dabar“.
 

 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder