2005 m. Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija, siekdamos atkreipti dėmesį į kasdien eismo įvykiuose patiriamas aukas, priėmė rezoliuciją, kuria kreiptasi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais lapkričio trečiasis sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti, nurodoma Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pranešime. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, ši diena minima kasmet.
Ji skiriama atminti milijonus žuvusiųjų bei nukentėjusiųjų pasaulio keliuose, užjausti jų artimuosius, šeimas, draugus ir bendruomenes.
Tai diena, kai galime išreikšti dėkingumą įvykio metu pagalbą teikiančioms tarnyboms, prisiminti kainą, kurią sumoka nukentėjusios šeimos, bendruomenės ir valstybės, ieškoti ir siekti, kad būtų įgyvendintos patikimos prevencinės priemonės, kurios padėtų išvengti mirčių ir sužalojimų keliuose. Šiais metais ypač norima atkreipti dėmesį į eismo greičio mažinimo keliuose reikšmę.
Ši priemonė ypač veiksminga, siekiant išvengti daugelio mirčių ir sunkių sužalojimų, pirmiausia pėsčiųjų ir kitų pažeidžiamiausių eismo dalyvių: vaikų, pagyvenusių ar žmonių su negalia.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl eismo įvykių keliuose pasaulyje kasmet žūsta apie 1,35 mln. žmonių.
Daugiau nei 90 proc. mirtinų eismo įvykių įvyksta žemo ir vidutinio ekonominio išsivystymo šalyse ir šie įvykiai yra pagrindinė 5–29 metų amžiaus vaikų ir jaunų žmonių mirties priežastis. PSO Europos regione kasmet dėl kelių eismo įvykių prarandama daugiau nei 800 tūkst. gyvybių. Kasdien šiame regione žūsta vidutiniškai 221 žmogus, tūkstančiai sužalojami ar tampa neįgaliais.
Didžiausią žuvusių eismo dalyvių dalį (per 40 proc.) sudaro pėstieji (25 proc.), dviratininkai (5 proc.) ir motociklininkai (11 proc.).
Netekčių keliuose neišvengiama ir Lietuvoje, 2020 metais keliuose žuvo 176, sužeisti 3193 žmonės. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šiais metais per dešimt mėnesių Lietuvoje įvyko 2465 eismo įvykiai, kuriuose sužeisti 2827, žuvo 122 žmonės.
Pagrindinė visų eismo įvykių, kurių metu žuvo žmonės šių metų sausio–spalio mėnesiais, priežastis – nepasirinktas saugus važiavimo greitis arba viršytas leistinas greitis. Ir ši priežastis lemia 54 proc. visų eismo įvykių, kurių metu žuvo žmonės.
Pagrindiniai Pasaulinės dienos žuvusiesiems keliuose atminti siekiai – atminti, paremti ir veikti. Šie, 2021 metai, taip pat žymi ir naujojo Saugaus eismo keliuose veiksmų dešimtmečio 2021–2030 m. pradžią.
Taigi minima Pasaulinė diena žuvusiesiems keliuose atminti turi labai svarbų vaidmenį – išryškinti priežastis, dėl kurių reikia imtis veiksmų per ateinantį dešimtmetį, kad būtų pasiektas pagrindinis veiksmų plano tikslas – 50 proc. sumažinti mirčių ir sužalojimų keliuose skaičių iki 2030 metų, sakoma Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pranešime
Rašyti komentarą