Siūlo sprendimus įsisenėjusiai vienišų senjorų probelmai

Sparčiai senstančioje visuomenėje vienišumas ir vienatvė tampa visuotiniu reiškiniu ir vis didesne problema. Bene skaudžiausiai vienišumas smogia senjorams – Tarptautinio tyrimo duomenimis, Lietuvos senjorai yra kone vienišiausi Europoje. 

Priežasčių, kodėl senjorai jaučiasi vieniši – apstu. Galime patirti emocinę vienatvę, kai jaučiama tuštuma ir stinga empatijos aplinkoje, tačiau dažnai vyresnio amžiaus žmonės patys atsiriboja nuo visuomenės dėl sveikatos ir socialinių ryšių pokyčių, kurie gali atsirasti dėl senėjimo, klausos, regos ir atminties praradimo, negalios, judėjimo problemų arba šeimos, draugų netekimo“, – sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) psichologas Eimantas Sakalauskas.Siekiant mažinti senjorų vienišumą Lietuvoje, LRK visus vienišais besijaučiančius senjorus kviečia prisijungti prie programos „Šilti apsilankymai” ir tapti didelės bendruomenės dalimi. 

Justino Auškelio nuotr.

Net ir Kalėdas švenčia vieni

Anot psichologo E. Sakalausko, šaltuoju laikotarpiu įprastai vienišais besijaučiančių senjorų – padaugėja: „Kadangi baigiasi sezonas, kai senjorai pluša soduose, daržuose ir daugiau laiko leidžia lauke, dažnu atveju vyresnio amžiaus žmonės užsidaro namuose ir tada neišvengiamai pradeda intensyviau jausti vienatvę.“

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programos „Šilti apsilankymai“ vadovė Rasa Stankevičienė pasakoja pastebinti, kad dažnu atveju net ir laukiamiausios metų šventės vienišiems senjorams tampa nebemielos ir jie renkasi Kalėdų nešvęsti. 

Nuo pat spalio pabaigos jaučiame senjorų vienišumo jausmo sustiprėjimą, niūros nuotaikos aplanko dažniau, kuomet prasideda Vėlinės, artimųjų ilgesys, vienatvė tampa vis dažnesni svečiai senjorų namuose, o artėjančios šventės tik paaštrina vienišumo jausmą. 

Didelė dalis prie programos prisijungiančių senjorų ypač vieniši jaučiasi gražiausių metų švenčių laikotarpiu, kai įprastai šeimos susiburia ir dalinasi dėmesiu vienas kitam, bendravimu. 

Dažniausiai mūsų lankomi senjorai šventes, deja, sutikdavo vieni, tačiau prisijungus prie LRK bendruomenės turi galimybę paminėti jas nebe vienumoje. Kartu su savanoriais arba grupėse senjorai pina vainikus, kepa sausainius ir kuria šventinę nuotaiką kartu. 

Labai aiškiai matome, kaip smarkiai slegia vienatvė. Todėl norime paskatinti senjorus prisijungti prie programos ir leistis į draugystę su savanoriais, kurie lanko senjorus namuose arba prisijungti prie mūsų organizuojamų Senjorų klubų, kuriuose vyresnio amžiaus žmonės nuolatos dalyvauja įvairiose edukacijose, mokymuose, kuriuose daug naudingos informacijos, aktualios senjorams. 

Taip pat ir pramoginiuose renginiuose bei susitikimai, bendros šventės bei smagūs stalo žaidimų užsiėmimai, Bingo vakarai“, – kviečia R. Stankevičienė.

Ji pasakoja, kad savanoriai apsilankymų pas senjorus metu dažniausiai laiką skiria pokalbiams. 

„Daugiausiai mūsų senjorai nori būti išklausyti, pasidalinti savo istorijomis, įspūdžiais ar pastebėjimais, o ir patys savanoriai užpildo trūkumą senelių ar tėvų ir dažnai vieni kitiems atstoja šeimas.  

Todėl prie programos kviečiame prisijungti ne tik vienišus senjorus, tačiau ir tuos, kurie norėtų užsiimti savanoryste ne tik mezgant draugystę su senjorais, tačiau ir stiprinant visuomenę edukuojant juos svarbiomis pasirengimo nelaimėms ir kitomis temomis“, – sako R. Stankevičienė. 

Kiekvienas savanorio apsilankymas – senjorams šventė

LRK „Šiltų Apsilankymų“ programoje dalyvaujanti senjorė Viktorija tikina, kad gyvas bendravimas ir savanorio apsilankymai „sugrąžina vienišus žmones į gyvenimą“, todėl prisipažįsta kiekvieno savanorio vizito laukianti, kaip šventės.

„Esu labai sena ir beveik nematau, tačiau savanorio Giedriaus apsilankymai, pokalbiai bei vizitai yra tai, kas mano senai sielai suteikia džiaugsmo, šviesos ir ramybės“, – džiaugiasi 92-iejų metų senjorė, kuri su savanoriu Giedriumi draugystę mezga jau dvejus metus.

Dėl regos problemų Viktorija nebegali skaityti, todėl 40-metis savanoris Giedrius skaito jai knygas, straipsnius arba savo balsu įrašo skaitomas aktualiausias naujienas ir knygas, kad senjorė likusi viena galėtų klausytis ir jaustųsi mažiau vieniša.  

„Viktorija yra be galo išsilavinęs ir šiltas žmogus, iš kurio kasdien gaunu gyvenimiškų pamokų. Ši draugystė yra dovana mums abiems“, – apie draugystės vertę pasakoja savanoris Giedrius.

Prie „Šiltų apsilankymų“ programos prisijungti kviečiami senjorai visoje Lietuvoje. 

„Raginame ir aplinkinius nelikti abejingais ir žinant vienišą senjorą, paskatinti jį kreiptis trumpuoju Lietuvos Raudonojo Kryžiaus numeriu 111, užsiregistruoti ir sulaukti draugijos namuose arba prisijungti prie bendruomenėse organizuojamų senjorų klubų, kuriuose didinamas emocinis senjorų atsparumas, vyksta įvairios edukacijos, mokymai visuomenei ir senjorams aktualiomis temomis, rankdarbių užsiėmimai, bingo vakarai. 

Artėja gražiausios metų šventės, sukurkime bent mažytę šventę mūsų visų senjorams ir nepalikime jų vienišumo tik jų pačių rūpesčiui”, – kviečia LRK „Šiltų apsilankymų” vadovė R. Stankevičienė.

Registruotis į programą arba savanorystei su vienišais senjorais kviečiama paskambinus trumpuoju LRK numeriu 111.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder