„Skirtingi traukiniai" Klaipėdoje: ne ant bėgių, bet įspūdingai

Du vaikinukai iš Ukrainos, penktadienį atskubėję į Klaipėdos geležinkelio stotį pirktis traukinio bilietų į Vilnių ir pamatę keleivių laukimo salėję grojantį styginį kvartetą, negalėjo nuslėpti savo nuostabos. „Kaip gražiai groja", - sakė vienas jų.

Penktadienį prie 17 val. geležinkelio stoties keleivių laukimo salėje pamažau pradėjo rinktis  žmonės, atėję paklausyti nemokamo koncerto, kurį miestiečiams ir jo svečiams dovanojo Klaipėdos koncertų salė.  Juos buvo galima atskirti iš to, kad neturėjo lagaminų ir kuprinių, o kai kurie atsinešė gėlių.

Žinoma, šio unikalaus koncerto pasiklausyti atėjo muzikos pasaulio atstovai, pavyzdžiui, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos mokytoja Danguolė Vilidaitė su trimis moksleivėmis. Ji prisiminė, kad prieš kelerius metus geležinkelio stotyje  amerikiečių kompozitoriaus minimalisto Steve'o Reicho kompoziciją „Skirtingi traukiniai",  žinomą visame pasaulyje, atliko Klaipėdos kamerinis orkestras. Mokytojai buvo įdomu išgirsti, kaip skambės šis kūrinys atliekamas Klaipėdos kamerinio orkestro styginio kvarteto. Tai originali sudėtis, kuriai ir skirtas tas kūrinys. „Turėtų būti fonograma su traukinių garsais, smalsu, kokį įspūdį padarys tikras traukinys, jeigu jis pravažiuos", - sakė ponia Danguolė.

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje kinezeterapijos besimokanti Giedrė skubėjo nusipirkti bilietą, važiavo namo į Šiaulius. Kad geležinkelio stotyje vyks kažkoks koncertas, nebuvo girdėjusi. „Jeigu turėčiau laisvo laiko, žinoma, man būtų įdomu paklausyti", ką gros", - sakė mergina, stovinti eilėje prie bilietų kasos.

Reikia pasakyti, kad penktadienį nurodytą valandą į geležinkelio stotį atėjo ne tik muzikos gerbėjai. Pavyzdžiui, ponas Rapolas – finansininkas. Jis atskubėjo su dviem mažamečiais vaikais, nes ir jam buvo įdomu, kaip ta muzika skamba tokioje erdvėje.

Paklausta, ar jaudinasi prieš koncertą, nes erdvė neįprasta, styginio kvarteto violončelininkė Kornelija Kupšytė atsakė: „Ne, man kaip tik ramiau, tai kasdienė erdvė, neįpareigojanti, tai ne garsių pasaulio  koncertų salių scena."

Prieš pradedant groti styginiam kvartetui Klaipėdos kamerinio orkestro vadovas  Mindaugas Bačkus trumpai supažindino klausytojus su šiuo kūriniu. Pasak jo, norint pasiekti maksimalų fizinį rezultatą, ko gero, reikėtų groti ant pačių geležinkelio bėgių, tačiau buvo atsižvelgta į oro sąlygas ir kitas aplinkybes.

Kūrinį „Skirtingi traukiniai" S. Reichas sukūrė 1988 metais. Jį įkvėpė vaikystėje patirta  trauma, nes tėvai išsiskyrė, kai jam buvo vieneri metukai,  ir jis 1939-1942 metais važiuodavo su aukle  traukiniais per metus du kartus iš Niujorko į Los Andželą ir  grįždavo atgal, nes vieną pusę metų praleisdavo su mama, kitą su tėvu. Jis prisimena ir traukinių konduktorių balsą, bėgių garsus, traukinių dundesį ir kt.  ir juos naudoja fonogramoje.

Įspūdį nemokamas Klaipėdos kamerinio orkestro styginių kvarteto koncertas Klaipėdos geležinkelio stotyje padarė ne vienam atėjusiam jo paklausyti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder