Derlių nuimsite jau rugpjūtį: kuo tręšti burokus pavasarį

(1)

Sodinant burokus, kaip ir kitas daržoves, reikia skirti daug dėmesio. Ypač tai pasakytina apie tręšimą. Kuo tręšti burokus, kad jau rugpjūčio pabaigoje galėtumėte nuimti derlių?

Burokėliai Lietuvoje auginami beveik kiekviename darželyje. Juk šis šakniavaisis yra turtingas vitaminais ir mineralais, be to, yra pagrindinis ukrainiečių nacionalinio patiekalo – barščių – ingredientas. Norint gauti didelį derlių jau vasaros pabaigoje, reikia žinoti, kuo tręšti burokėlius pavasarį.

Kokių trąšų reikia burokėliams

Nors burokėlių negalima pavadinti kaprizingu augalu, tačiau ji vis dėlto reikalauja reguliaraus subalansuotų mineralinių trąšų įterpimo, kad duotų vaisių ir tinkamai vystytųsi. Pavyzdžiui, aktyvaus lapų augimo laikotarpiu šiam daržoviui reikalingas azotas. O nuo liepos pabaigos geriau tręšti kalio ir fosforo, kurie padeda padidinti šakniagumbių tūrį ir pailginti jų laikymo trukmę.

Be šių mikroelementų, burokėliai taip pat turi daug kitų medžiagų. Tai magnio, kobalto, manganio, vario, boro, geležies, cinko, molibdeno ir sieros. Kiekvieno iš jų trūkumas gali žymiai sumažinti derlingumą.

Norint suprasti, kokio mikroelemento trūksta augalui, reikia atkreipti dėmesį į lapų būklę:

lapai tapo raudoni – dirvožemyje trūksta natrio, todėl reikia gausiai palaistyti lysvę druskos tirpalu (į 1 litrą vandens įpilkite 1 šaukštą druskos), o tada pabarstyti žemę pelenais;

geltonos dėmės ant lapų – augalas turi kalio, kurio jis gali gauti, jei krūmus palaistysite specialiu tirpalu: į 10 litrų vandens įpilkite 4 šaukštus kalio chlorido ir 1 stiklinę kalkių;

lapai pernelyg smulkūs – dirvožemyje trūksta azoto, kurio kiekį galima padidinti naudojant liaudies priemones (paukščių išmatų arba karvių mėšlo tirpalą) arba įsigyjant gatavus mineralinius kompleksus.

Jei rudenį tinkamai paruošite lysves būsimam burokėlių sodinimui, pavasarį tokia pagalba gali ir neprireikti.

Kaip patręšti burokus, jei jie blogai sudygsta

Specialios burokėlių priežiūros nereikia, bet tik tuo atveju, jei pavasarį tinkamai patręšite sėklas ir dirvą. Pavyzdžiui, patyrę daržininkai pataria burokėlių sėklas palikti pelenų tirpale per naktį (1 litrui vandens reikia 1 šaukšto pelenų), o į duobutes įpilti karvės mėšlo arba vištienos mėšlo su šiaudais.

Nepamirškite taip pat prieš sodinimą patręšti ir pačią dirvą. Tam puikiai tinka kompostas.

Jei pastebėjote, kad sėklos neauga arba auga pernelyg lėtai, galite papildomai patręšti burokus.

Amoniako – jei šakniavaisiams trūksta azoto arba reikia kovoti su kenkėjais. Į 10 litrų vandens įpilkite 1–2 šaukštus amoniako ir šiuo tirpalu palaistykite lysves.

Medžio pelenai ir mielės – šaknims stiprinti ir kovoti su pavasario temperatūrų svyravimais. Į 10 litrų vandens įpilkite 200 g šviežių (10 g sausų) mielių ir 2–3 šaukštus cukraus, palikite 2–3 valandas. Prieš tręšiant lysves, pabarstykite medžio pelenais (100 g vienam kvadratiniam metrui).

Mėšlas – įterpiama burokėlių antžeminės dalies vystymosi laikotarpiu. Supuvęs mėšlas skiedžiamas vandeniu santykiu 1:8, o vištienos mėšlas – santykiu 1:12. Tirpalu laistoma tik šaknų dalis, kad neapdegintų šaknų.

Žolės tirpalas – geriausia trąša burokėliams, kuri šakniavaisius prisotina mikroelementais ir naudingomis bakterijomis. Į 50 litrų talpos indą įdėkite įvairių piktžolių, lapinių daržovių, dilgėlių, užpilkite vandeniu ir palikite 10 dienų. Tirpalą reikia kasdien maišyti.

Druska – 10 litrų dirvožemio reikia 1–2 šaukštų druskos. Tirpalą į dirvožemį reikia įmaišyti taip, kad nepatektų ant lapų. Šį variantą galima naudoti tik tada, kai burokėlių lapai jau paraudę, šis trąšos papildas padarys vaisius sultingus ir saldžius.

Kalkės – padeda atsikratyti pagrindinio burokėlių priešo – rūgštinės dirvos. Tirpalą paruošti gana paprasta: 12 litrų vandens reikia įpilti stiklinę kalkių. Trąšas įterpti tada, kai jau yra bent 5 lapai.

Birželio mėnesį nepamirškite burokėlių lapų pamaitinti kalio permanganato, karbamido ir boro rūgšties tirpalu. Trąšas įterpiama ryte ir vakare. Dėl tokių priemonių derlių bus galima nuimti jau rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje.

Šaltinis: tsn.ua

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder