
Kaip išgydyti obelį nuo juodojo vėžio: į ką atkreipti dėmesį, kokia galima prevencija
Juodasis vėžys yra grybinė liga, kurią sukelia patogeninis grybas Sphaeropsis malorum. Jis aktyviai vystosi esant didelei drėgmei ir staigiems temperatūros svyravimams. Labiausiai nukenčia medžiai, kurių imunitetas sumažėjęs arba kurių žievė pažeista mechaniškai.
Grybas įsiskverbia dėl įtrūkimų, šalčio pažeidimų, genėjimo ar kenkėjų. Pradinės ligos stadijos gali būti nepastebimos, tačiau laikui bėgant liga sparčiai progresuoja, padarydama didelę žalą medžiui.
Kaip laiku pastebėti juodąjį vėžį ant obelų
Pradinėse stadijose juodasis vėžys pasireiškia kaip tamsios dėmės ant žievės. Ilgainiui pažeistos vietos įgauna raukšlėtą išvaizdą, tampa tamsiai rudos arba juodos spalvos.
Žievė sutrūkinėja ir lupasi, o ant šakų atsiranda žaizdų. Grybo pažeisti vaisiai pasidengia tamsiomis supuvusiomis dėmėmis, nudžiūsta ir mumifikuojasi. Laiku negydant liga greitai plinta, todėl medis gali žūti.
Kaip kovoti su obelų juodąja dėmėtlige
Kovą su juodąja dėmėtlige pradėkite nuo visų pažeistų medžio dalių pašalinimo. Nupjaukite šakas su ligos požymiais, palikdami sveiką audinį 10-15 cm žemiau pažeidimo vietos. Prieš darbą būtinai dezinfekuokite įrankius. Žievę reikia nulupti iki sveikų audinių, stengiantis nepažeisti sveikos medžio dalies.
Po genėjimo apdorokite visus pjūvius ir išvalytas vietas. Pirmiausia jas nuplaukite vario sulfato tirpalu. Tada, kai vieta išdžius, žaizdas užtepkite sodo laku arba gydomąja pasta. Reguliariai tikrinkite medį, nes kartais per sezoną gydymą reikia pakartoti kelis kartus.
Kad grybelis neplistų į kitus medžius, naudokite fungicidus: Bordo skystį, vario pagrindo preparatus ir sisteminius fungicidus. Apdoroti reikia sausu, nevėjuotu oru, griežtai laikantis ant preparato pakuotės pateiktų rekomendacijų.
Lygiagrečiai su medžio apdorojimu svarbu palaikyti bendrą jo būklę. Pavasarį obelis patręškite kalio-fosforo trąšomis, reguliariai purenkite dirvą ir mulčiuokite. Sausu oru pakankamai laistykite, venkite perlaistymo, neleiskite vainikui sustorėti - laiku nukirpkite šakas. Tai padės sustiprinti medį ir padidins jo atsparumą ligoms.
Jei juodasis vėžys aptinkamas ankstyvoje stadijoje, tikimybė išsaugoti obelį yra didelė. Tinkamas genėjimas ir gydymas leidžia medžiui atsigauti ir išauginti derlių. Jei liga apėmusi didelę kamieno ar pagrindinių šakų dalį, medį bus sunku išgydyti ir jis tikriausiai žus. Tačiau net ir tokiu atveju obelis gali būti naudojama kaip atžala naujai veislei skiepyti.
Šaltinis: tsn.ua
Rašyti komentarą