Nereikia jokių chemikalų: pasigaminkite tobulą kompostą namuose

Kompostas yra puiki trąša, gaminama iš organinių atliekų, galinti pagerinti dirvožemio kokybę. Visi yra girdėję apie jo naudą, tačiau tik nedaugelis žino, kaip pasigaminti kompostą, nuo ko priklauso jo skilimo terminas, kuo tręšti krūvą ir kitus smulkius, bet svarbius dalykus. 

Ruduo - puikus laikotarpis pradėti gaminti trąšas. Orai dar nėra labai šalti, o atliekų yra pagal kiekvieno skonį. Nukritę lapai, stiebai po daržo valymo ir pan. gali eiti į kursą. Toliau papasakosime, ką galima ir ko negalima dėti į krūvą.

Ką galite dėti:

Daržo ar sodo atliekos: nupjauta žolė, medžių lapai, piktžolės (bet be sėklų), nukritę vaisiai ir supuvusios daržovės, sudžiūvusios gėlės.

Virtuvės atliekos: arbatos ar kavos likučiai (galima palikti paketėlius), susmulkinti kiaušinių lukštai, vaisių ir daržovių žievelės.

Organinės atliekos: pjuvenos, šiaudai, popierinės servetėlės ir kartoninės dėžės (be spalvotų elementų), žolėdžių gyvūnų mėšlas.

Tačiau nepamirškite svarbios taisyklės - reikia išlaikyti „žaliųjų“ ir „rudųjų“ atliekų pusiausvyrą. Šviežios augalinės atliekos ar žolė turi daug azoto, o sausi lapai, šiaudai ir pjuvenos - anglies.

Tačiau nesiųskite pūdyti mėsos atliekų, žuvies, pieno produktų, asmens higienos priemonių, šunų ir kačių kraiko, plastikinių, stiklinių ir polietileninių maišelių. Be to, nepagalvokite apie augalų, kurie turi ligų požymių arba yra užkrėsti parazitais, pridėjimą.

Per kiek laiko kompostas subręsta?

Jo brendimas trunka apie 6-12 mėnesių, priklausomai nuo krūvos tūrio, drėgmės ir daugelio kitų veiksnių.

Yra kelios priemonės nei laistyti kompostą, kad jis greičiau suirtų, bet apie tai pakalbėsime vėliau. Taigi kaip sužinoti, kada jūsų kompostas jau paruoštas? Padės šie požymiai:

spalvos ir tekstūros vienodumas - trąšos yra trupininės, išvaizda panašios į derlingą dirvožemį.

Kvapas - kompostas turi kvepėti ne puvėsiais, o greičiau žeme.

Be to, paruoštose trąšose nerasite nesugedusių augalų gabalėlių ar kitų komponentų.

Jei spaudžia laikas - paruoškite geriausią komposto greitintuvą

Dabar trąšų rinkoje gausu komposto skaidymo greitiklių. Tačiau jums nebūtina griebtis chemijos, nes komposto greitintuvą galite pasigaminti patys.

Pirmiausia išsiaiškinkime, kuo laistyti kompostą, kad jis greitai suirtų. Daržininkai pataria naudoti tirpalą su mielėmis. 100 g sausų mielių reikia ištirpinti 10 l kibire šilto vandens ir mišinį užpilti ant krūvos.

Įdėję mielių į kompostą, padėsite suaktyvėti bakterijoms, o tai pagreitins sudedamųjų dalių skaidymąsi. Jei krūva labai didelė, šią schemą galima kartoti kas kelias savaites.

Sliekai taip pat padės pagreitinti puvimą, todėl retkarčiais galite jų pridėti.

Dabar pakalbėkime apie tai, ar į kompostą galima dėti pelenų? Atsakymas - taip, bet saikingai.

Pelenuose esantis kalis, kalcis ir magnis bus naudingi tręšiant dirvą, be to, jie sumažins dirvos rūgštingumą. 

Atminkite, kad ant vieno organinės medžiagos sluoksnio turėtų patekti ne daugiau kaip 1 puodelis pelenų.

Dar vienas puikus komponentas, kuris pagreitins krūvos puvimą, yra karbamidas. Tai azoto trąša, o azotas, kaip žinoma, yra svarbus bakterijų augimui. 

Karbamido į kompostą reikėtų dėti nedidelėmis porcijomis. Kad trąšos nesugestų, sumaišykite jas su vandeniu.

Na, ir, žinoma, nepamirškite kruopščiai išmaišyti krūvos. Tai darydami 1-2 kartus per mėnesį, gerokai paspartinsite visų atliekų skaidymąsi.

Šaltinis: unian.net

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder