Tikras sodo stebuklas: ką galima pagaminti iš panaudotų arbatos nuovirų
Artėjant šaltiems rytams sodus reikia papildomai apsaugoti nuo šalčio. Specialistai pataria imtis neįprasto būdo - „vaišinti" augalus puodeliu arbatos. Kaip garuojanti arbata sušildo mus šaltyje, taip gurkšnis arbatos gali padėti apsaugoti augalus nuo šalčio, rašo „ Mirror“.
Kam skirtas augalų laistymas arbata
Šį unikalų patarimą pasiūlė augalų ekspertė ir „Prestige Flowers“ prekės ženklo vadovė Millie Durbeck, kuri šį metodą pavadino „slaptuoju sodininkų ginklu“ nuo šalčio.
„Arbatoje, ypač tokių rūšių, kuriose nėra kofeino, pavyzdžiui, ramunėlių ar rooibos, yra taninų, kurie stiprina augalų ląstelių sieneles, todėl jie tampa atsparesni šalčiui. Tai natūralus apsaugos nuo šalčio ir sniego mechanizmas, kurio daugelis sodininkų nepastebi“, - sako Millie.
Ji atkreipia dėmesį, kad sodui reikėtų naudoti nesaldžius ir be pieno gėrimus, kad būtų išvengta galimo neigiamo poveikio dirvožemiui.
Arbatos lapeliai, kuriuose gausu azoto, tinka ne tik virimui, bet ir yra puiki trąša, skatinanti augalų augimą.
Arbatos mėgėjai turėtų išsaugoti panaudotus arbatos maišelius, nes juose esančios tanino rūgštys gali veiksmingai maitinti dirvožemį.
Millie taip pat rekomenduoja apsaugoti augalus nuo sniego žalos juos uždengdama.
„Galvokite apie tai, kaip apie augalų paguldymą jaukiam žiemos miegui. Strategiškai aplink lysves išdėliokite drobinį audeklą arba kraštovaizdžio audinį, kad sukurtumėte apsauginį barjerą. Jis veikia kaip izoliatorius, apsaugo gėles ir augalus nuo stipraus vėjo ir sulaiko dalį natūralios žemės šilumos“, - sakė ji.
Vazoninius augalus ji pataria pakelti nuo žemės, pavyzdžiui, pastatyti ant plytų. Taip išvengsite sąlyčio su įšalusia žeme ir sumažinsite šaknų pažeidimo riziką. Papildomai apsaugoti vazonus galima apvyniojus juos burbuline plėvele arba putplasčiu.
Sukulentus, kurie kaupia vandenį lapuose, Millie pataria žiemai perkelti į patalpą. Dėl drėgmės pertekliaus šie augalai tampa jautresni žemai temperatūrai, todėl juos reikia apsaugoti nuo šalčio.
Šaltinis: glavred.info
Rašyti komentarą