Stojant į aukštąsias mokyklas gali padėti ir savanorystė

Norite stoti į aukštąją mokyklą, tačiau manote, kad nepavyks? Kartais pagelbėti gali savanorystė, mat po 6 mėnesių sėkmingos savanorystės jaunuoliai gauna papildomai 0,25 balo stojant į pirmosios pakopos studijas Lietuvoje.

Lietuvoje veikia savanorystės programa „Jaunimo savanoriška tarnyba“ (JST), į kurią pretenduoti gali jaunuoliai nuo 14 iki 29 metų. 

JST trunka 6 mėnesius po vidutiniškai 40 val. per mėnesį. Savanoriai patys gali pasirinkti organizaciją, kurioje jie nori savanoriauti, tačiau ji turi būti akredituota.

Klaipėdoje šiuo metu yra 18 akredituotų organizacijų.

Klaipėdos miesto savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Aistė Valadkienė neslepia šios programos pranašumų: „Manau, kad tai puiki priemonė, skatinanti suvokimą apie pačią savanorystę. 

Savanoriai turi galimybę ugdyti savo įvairias kompetencijas, kurios vėliau gali padėti pasirinkti studijų kryptį arba darbą. 

Ši programa suteikia galimybę savanorystę įprasminti kaip naudingą visuomenei veiklą ir vieną iš savirealizacijos būdų, o ne kaip neapmokamą darbą.“

Ši programa suteikia galimybę savanorystę įprasminti kaip naudingą visuomenei veiklą ir vieną iš savirealizacijos būdų, o ne kaip neapmokamą darbą.

Džiaugiasi savanorių darbais

Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų kultūrinių renginių organizatorė Rasa Auškalnienė nori, jog savanoriai susipažintų su visais šios įstaigos užkulisiais.

„Jaunuolius iš JST siekiame supažindinti su kultūros centro “vidiniu pasauliu„, kad jie turėtų galimybę gyvai prisiliesti prie visų veiklų, kurios pas mus yra vykdomos“, - sakė R. Auškalnienė.

Dauguma organizacijų užduotis stengiasi derinti pagal savanorių poreikius.

„Suplanuojame tokias veiklas, kurios savanoriui būtų įdomios ir kurių jis pats pageidauja. Vėliau pasiūlome ir sudėtingesnių veiklų, kad jis tobulėtų. 

Pagrindinis tikslas, kodėl priimame savanorius, yra jaunuolių kompetencijų lavinimas, bandome supažindinti juos su profesijomis, žinoma, ir įstaigos gyvenimas pagyvėja“,- teigė Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro Atviro jaunimo centro vedėja Lina Maslauskienė.

Jaunuoliai, savanoriaujantys socialinių paslaugų įmonėse, dažnai dirba su neįgalias asmenimis. Savanoriai padeda jiems tobulinti žinias ir išpildyti savo lūkesčius.

„Savanoriai, turintys skirtingų patirčių, gali įnešti naujų idėjų, kūrybingų sprendimų, kurie praturtina įstaigos veiklą, suteikia naujų patirčių ir žinių mūsų paslaugų gavėjams - asmenims su negalia. 

Savanoriai gali skleisti žinią apie organizaciją ir jos veiklą, skatinti kitus žmones prisidėti prie mūsų veiklos, stiprinti asmenų su negalia įsitraukimą į įvairias veiklas. 

Mūsų paslaugų gavėjams tai puiki galimybė surasti socialinį draugą, patobulinti savo žinias, kadangi jaunuoliai su jais dirba individualiai“,- sako socialinių paslaugų centro „Klaipėdos lakštutė“ direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Roma Fabijonavičiūtė-Genienė.

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pavaduotoja veiklai Dainora Bielskytė tikina, jog JST nauda yra abipusė: „Mūsų įstaigos patirtis yra teigiama, kadangi tai yra abipusė pagalba - savanoris gauna žinių ir praktinės patirties, o mūsų įstaigai tai papildomos rankos veiklų organizavime ir vykdyme. 

Savanoris į įstaigą ateina su savo žiniomis, nuostatomis, įžvalgomis bei tam tikru matymu - tai padeda mums tobulėti, augti bei stiprėti kaip komandai.“

Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapijos „Carito“ koordinatorė Aurelija Lipskė atskleidė, jog vienai iš savanorių pavyko netgi įgyvendinti sugalvotą iniciatyvą: „Džiaugiamės ir visada laukiame naujų savanorių. 

Viskas pasikeitė po vienos savanorės, kuri sugalvojo iniciatyvą „MTK jaunieji karitiečiai“. Labai prasminga ir graži idėja, kurią pavyko realizuoti.“

„MTK jaunieji karitiečiai“ programa veikia dar ir šiandien. Jaunimas ir toliau tęsia jau daugiau nei prieš metus pradėtą bei vienos iš savanorių sukurtą veiklą.

Savanorių patirtis

Pasiteiravome savanorystę išbandžiusių jaunuolių, kaip ši veikla praturtino jų kasdienybę.

Žvejų rūmuose savanoriavusi Ernesta teigia, kad jai tekdavo prisidėti ir prie renginių organizavimo.

„Labai draugiškas kolektyvas, kuratorė be galo padėjo man įsilieti į visas veiklas. Ir veiklos buvo visai kitokios, nei buvau dariusi anksčiau. 

Tikrai tekdavo prisidėti ir prie organizacinių darbų, ir bendrauti su įvairiais žmonėmis. Iš arčiau pamačiau renginių užkulisius. 

Tik sunkiau sekėsi suderinti laiką, kadangi buvau dvyliktokė, bet čia jau labiau asmeninė problema“, - pasakojo mergina.

Šiuo metu socialinių paslaugų centre „Klaipėdos lakštutė“ savanoriaujanti Anastasija džiaugiasi galėdama padėti kitiems ir mano, jog savanorystė bus puiki praktika prieš studijas.

„Savanoriauju mėnesį ir kol kas labai patinka, darbas labai įdomus. Minusų kol kas irgi negaliu pasakyti, kadangi turiu savo grafiką, kolegos labai draugiški. 

Dažniausiai darbo metu bendrauju su neįgaliais žmonėmis, kartu žaidžiame įvairius žaidimus, padedu maitinti jaunuolius, darbas labai priklauso nuo dienos. 

Pasirinkau šią organizaciją, nes jau turėjau patirties su tokiu darbu ir planuoju pasirinkti socialines studijas, tad čia puiki praktika prieš tai“, - sako savanorė Anastasija.

Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro Atviro jaunimo centro savanoris Mantas taip pat džiaugėsi savanoryste.

„Savanorystės metu organizavau du protmūšius. Tai buvo pirmas kartas, kai vedžiau renginius. Neįkainojama patirtis“, - tikino Mantas.

Informacija

Daugiau informacijos apie savanorystę galite rasti čia: https://jra.lt/jaunimui/suzinok-daugiau/savanoryste/jaunimo-savanoriska-tarnyba 

Registracija į jaunimo savanoriškos tarnybos 2024 m. II pusmečio papildomas programos vietas vyks iki rugsėjo 27 d. 11.00 val. Registraciją rasite čia: https://jra.lt/jaunimui/dalyvauk/registracija-i-jst 

Klaipėdoje akredituotos organizacijos: VšĮ Asmenybės ugdymo kultūros centras, BĮ Neįgaliųjų centras „Klaipėdos lakštutė“, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro padalinys Atviras jaunimo centras, Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapijos „Caritas“, Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centras Žvejų rūmai, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, Klaipėdos Rotary klubas „Aditė“ (Rotary International Apygarda 1462), Klaipėdos samariečių bendrija, Klaipėdos socialinių paslaugų centras „Danė“, Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namai, Klubas „Diabeto IQ“, Kūrybinis inkubatorius „Kultūros fabrikas“ (VšĮ „Klaipėda ID“), Lietuvos jūrų muziejus, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija (Klaipėdos m. padalinys), Užimtumo tarnybos Klaipėdos regiono karjeros planavimo skyrius.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder