4 pagrindinės priežastys, lemiančios šiuolaikinės civilizacijos ligas

Lėtinis uždegimas, onkologija, širdies ir kraujagyslių ligos jau tapo didele šiuolaikinės civilizacijos problema. Tačiau nuolat atliekami tyrimai atskleidžia vis aiškesnes priežastis ir suteikia viltį sulaukti pagalbos.

Dr. Paul Clayton (UK), vienas žymiausių pasaulio farmakologų, kartu su kitais mokslininkais jau daug metų atlieka ikiklinikinius ir klinikinius farmakologinės mitybos tyrimus. O gauti duomenys ir jų viešinimas ragina visuomenę susirūpinti vis augančiu susirgimų bei mirčių skaičiumi.

Laikai ir ligos pasikeitė, o gydymas mažai patobulėjo

Pasak Dr. Paul Clayton, prieš porą amžių ir anksčiau sergamumą skatindavo higienos trūkumas, todėl plisdavo infekcinės ligos. Jų gydymui buvo sukurti antibiotikai. Tačiau sparčiai tobulėjant technologijoms ir pradėjus naudoti vandens valymo įrenginius bei kitas higieną užtikrinančias sistemas, tokio pobūdžio infekcinių ligų ženkliai sumažėjo. Bet žmonės vis dar tiki, kad antibiotikai geriausia pagalba. Nors medikai vis garsiau ir aiškiau įvardina, kad tai nėra sprendimas nuo visų ligų ir gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.

Taip pat farmakologinės mitybos specialistas atkreipia dėmesį, kad spartus mokslo progresas nesuteikė ilgai laukto sergamumo sumažėjimo. Deja, vienas ligas pakeitė kitos. Dr. Paul Clayton su karčiu humoru jas vadina „necivilizacijos ligomis“ (angl. diseases of un-civilization). Tai lėtiniai uždegimai, onkologinės, neurodegeneracinės, širdies ir kraujagyslių, autoimuninės ligos, kt.

Tiesioginės priežastys

Tai visi faktoriai tiesiogiai sukeliantys lėtinį uždegiminį stresą ir progresuojantį tarpląstelinės matricos sunaikinimą. Paprastai tariant, net darželinukas galėtų išvardinti, koks maistas yra kenksmingas ir nevertingas bei kokie suaugusiųjų įpročiai žalingi. Tačiau dauguma žmonių iki šiol tai ignoruoja ir tokį patį pavyzdį rodo jaunajai kartai.

Bevertė mityba

Mokslininkas, kalbėdamas apie ligų priežastis,  įvardina bevertį maistą. Tai tokie produktai, kuriuose yra nemažai kalorijų, tačiau nėra reikiamo vitaminų, mineralų ir kitų svarbių medžiagų kiekio. Dėl to organizmas priverstas eikvoti esamus resursus, o pasiekus kritinę ribą, nebegali tinkamai atsistatyti.

Sutrinka kūno gebėjimas išsigydyti ir pašalinti žalą, kurią sukėlė lėtinis uždegiminis stresas. Laikui bėgant organizmas palaipsniui praranda sveikus funkcinius audinius. O tai vienas iš pagrindinių lėtinių degeneracinių ligų požymių.

Disbiozė

Tai „gerųjų“ ir „blogųjų“ žarnyno bakterijų disbalansas. Kol žmonės maitindavosi įvairiomis daržovėmis, uogomis ir kitu gyvu bei mažai perdirbtu maistu, tokių problemų dėl mitybos nebuvo. Tačiau pastarąjį šimtmetį maistas vis stipriau perdirbamas ir žarnynas negauna užtektinai skaidulinių medžiagų. Jo mikrobiota skursta ir susidaro palankios sąlygos daugintis „blogosioms“ bakterijoms.

Tokie mikrobai stipriai ardo gleivinės ląsteles, tarsi ištirpindami jos bioplėvelę ir gleivinės sluoksnius, saugančius žarnyno dengiamojo audinio ląsteles. Dėl to susidaro palankios sąlygos uždegimams ir net vėžinėms ligoms.

Glikeminis disbalansas

Viena iš bevertės mitybos sudedamųjų dalių - cukrus. Nors cukrus ir gliukozė reikalingi organizmo veiklai, tačiau sėsliam šiuolaikiniam žmogui pakanka minimalaus kiekio, kurį galima gauti iš šviežių vaisių, uogų ir kai kurių daržovių. Jei cukrus neišeikvojamas, susikuria glikeminis disbalansas.

Deja daugelis žmonių nuo vaikystės neatsispiria įvairiems saldumynams, kurie neturi jokios maistinės vertės. Jie sukelia tik vienkartinius malonių emocijų pliūpsnius ir laikiną energijos padidėjimą. Ir nors apie cukraus žalą viešoje erdvėje kalbama gana dažnai, vis tik dažnas nekreipia dėmesio, kol nesusiduria su sveikatos sutrikimais.

Kokia išeitis?

Dr. Paul Clayton ragina visuomenę sveikatos problemas pradėti spręsti nuo elementarių, kasdienių įpročių: domėtis maistinių medžiagų poveikiu organizmui, keisti mitybos ir gyvensenos įpročius.

Taip pat atkreipia medicinos atstovų dėmesį į gydymo metodus. Anot mokslininko, esamas sveikatos priežiūros modelis nėra tinkamas šiuolaikinių ligų gydymui. Jis skatina kurti kitokį priemonių rinkinį, užtikrinantį spartesnį ir efektyvesnį sveikatos problemų eliminavimą.

Gauti farmokologinių tyrimų duomenys duoda aiškius atsakymus, kaip koreguoti sveikatos priežiūros sistemą ir pasiūlyti žmonėms paprastas, bet vertingas pagalbos priemones.

Dr. Paul Clayton plačiau apie šiuolaikinės civilizacijos ligas, jų aktualiją, priežastis ir sprendimo būdus kalbės tarptautinėje, mokslinėje, praktinėje konferencijoje „Holistinė medicina sveikam gyvenimui“, kuri vyks 2022 gegužės 06-07 d., Klaipėdoje ir internetinėje erdvėje.

Sidebar placeholder