Ar galite tapti „superamžėtoju“?

Kai kurie žmonės gyvena iki 90-ies be protinio nuosmukio požymių. Kuo jie ypatingi?

Vidutinis smegenų tūris ir svoris sumažėja maždaug 5 % per dešimtmetį sulaukus 40 metų, o staigesnis sumažėjimas atsiranda sulaukus 70 metų. Smegenų susitraukimas ypač paveikia smegenų sritis, susijusias su mokymusi ir atmintimi, pavyzdžiui, priekinę skiltį ir hipokampą. Mažesnis smegenų tūris taip pat yra susijęs su mažiau tvirtu ryšiu tarp smegenų regionų, dėl kurio lėtėja apdorojimo greitis ir gali sutrikti kitos pažinimo funkcijos.

„Šie įprasti su amžiumi susiję smegenų pokyčiai gali paveikti mąstymą ir apsunkinti žodžių ir pavadinimų prisiminimą, susitelkti ties užduotimis ir apdoroti naują informaciją“, – sako daktaras Daneshvaras.

Tačiau itin senyvo amžiaus žmonių smegenys susitraukia maždaug perpus greičiau, o jų atmintis ir pažinimo įgūdžiai išlieka tokie patys kaip jaunesnių. Kas dedasi senesnėse smegenyse, dėl ko taip yra? Harvardo tyrėjai, publikuojantys 2021 m. lapkričio mėn. Cerebral Cortex numerį, siūlo užuominų.

Jie įdarbino 40 vyresnio amžiaus žmonių. Superamžėtojai atliko atminties testą, o jų smegenys buvo nuskaitytos naudojant funkcinį magnetinio rezonanso tomografiją (fMRI), kuri parodo skirtingų smegenų sričių veiklą. Palyginimui, tyrėjai taip pat atliko atminties testą ir fMRI nuskaitymą 41 jaunam suaugusiajam (vidutinis amžius 25). Atminties testuose superamžėtojai pasirodė panašiai kaip ir jaunesni. FMRT taip pat parodė, kad aktyvumas super-amžėtojų regėjimo žievėje, smegenų srityje, kuri apdoroja regėjimo įvestį, buvo panaši į jaunesnių smegenų veiklą.

Kas puiku apie superamžėjimas?

Tyrimai parodė, kad genetika yra didžiausias senstančių smegenų komponentas.

„Mokslas nustatė apie 100 genų, paplitusių tarp senyvo amžiaus žmonių, nors neaišku, kurie iš jų yra susiję su neurologine nauda“, – sako daktaras Daneshvaras. „Jei laimite loteriją ir gimsite su tais genais, turite daug šansų tapti superamžėtoju. Bet ką daryti, jei jūsų genetika nėra tokia gera? Ar vis dar galite būti nugalėtoju su supersenėjimu?

„Super vyresnio amžiaus žmonės taip pat linkę laikytis sveiko gyvenimo būdo, o daugelis jų sulaukia 90 metų be problemų, tokių kaip širdies liga, diabetas ir aukštas kraujospūdis“, – sako daktaras Daneshvaras.

Čia apžvelgiami sveiki daugelio senyvo amžiaus žmonių įpročiai ir kaip jie gali padėti apsaugoti jūsų smegenis.

Valgykite daugiau „supermaisto“. Daugelis senyvo amžiaus žmonių laikosi dietų, kuriose gausu maisto produktų, kuriuose yra daug antioksidantų, polifenolių ir omega-3 riebalų rūgščių. Įrodyta, kad šios maistinės medžiagos kovoja su uždegimu ir padeda apsaugoti organizmą nuo ligas sukeliančių ląstelių pažeidimo. Pavyzdžiui, uogos, nesmulkinti grūdai (avižiniai dribsniai, quinoa), riebi žuvis (lašiša, upėtakis), riešutai (graikiniai riešutai, migdolai), alyvuogių aliejus, kryžmažiedžiai daržovės (brokoliai, briuselio kopūstai, žiediniai kopūstai), avokadai ir žalioji arbata.

Nenuostabu, kad šie maisto produktai yra daugelio augalinės kilmės dietų, susijusių su smegenų ir širdies sveikata, pagrindiniai elementai, pavyzdžiui, MIND, DASH ir Viduržemio jūros dietos. Neaišku, kuris iš maisto produktų ar kiekių yra idealus, todėl sutelkite dėmesį į maistą, kuriame yra įvairių jų.

Būkite aktyvesni. Super-amžiaus žmonės linkę daugiau užsiimti fizine veikla. Nustatyta, kad reguliari mankšta padeda išlaikyti smegenų tūrį ir pažinimo funkciją, net jei pradėsite sportuoti vėliau. Pratimai sukelia fiziologinius kūno pokyčius, tokius kaip augimo faktorių – cheminių medžiagų, kurios pagerina smegenų ląstelių funkciją ir išgyvenimą, ir iš tikrųjų gali paskatinti naujų smegenų ląstelių susidarymą – gamybą. Daugelis tyrimų rodo, kad mąstymą ir atmintį kontroliuojančių žmonių smegenų dalys yra didesnės nei sportuojančių žmonių.

Nesvarbu, kokio tipo pratimus atliekate. Tyrimai parodė, kad vaikščiojimas, plaukimas, kita aerobinė veikla (ypač didelio intensyvumo intervalinės treniruotės arba HIIT), jėgos treniruotės, tai chi ir joga yra susiję su pagerėjusia atmintimi. Tačiau svarbiausia yra nuoseklumas. „Reguliarus aktyvumas suteikia didesnę naudą smegenims“, – sako daktaras Daneshvaras.

Būkite socialesni. Super-amžiaus žmonės linkę dažniau bendrauti su artimaisiais ir draugais. Tyrimai parodė, kad reguliarus socialinis įsitraukimas yra susijęs su sveikesnėmis smegenimis. Taip pat yra priešingai: socialinė izoliacija yra susijusi su mažesniu pilkosios medžiagos kiekiu smegenų regionuose, susijusiuose su pažinimu.

Meskite sau iššūkį. Supersenieji meta iššūkį savo smegenims, o tyrimai parodė, kad senstant išmokus naujų dalykų, pagerėja atmintis. Pavyzdžiui, mokykitės antrosios kalbos, išmokite groti muzikos instrumentu arba susiraskite naują hobį.

Gerai išsimiegokite. Vyresnio amžiaus žmonės taip pat teikia pirmenybę miegui. (Rekomendacijose siūloma nuo septynių iki devynių valandų per naktį.) „Miego metu smegenys pašalina medžiagų apykaitos atliekas, kurios susikaupia ankstyvoje Alzheimerio ligos vystymosi stadijoje“, – sako daktaras Daneshvaras. 2022 m. lapkričio mėn. žurnale „Sleep“ atliktas tyrimas parodė, kad sunku užmigti ar užmigti tris ar daugiau naktų per savaitę tris mėnesius, padidino vyresnio amžiaus žmonių atminties pablogėjimo riziką.

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder