Ar jūra naudinga jūsų sveikatai

Ar jūra naudinga jūsų sveikatai? Atsakymas nėra toks vienareikšmis

Katalonijoje ir Jungtinėje Karalystėje tiriamas ryšys tarp vandenyno ir žmonių sveikatos. Ekspertai nustatė, kad jūros apskritai gerina mūsų fizinę ir psichologinę savijautą, tačiau gali būti ir žalingos, jei jos pačios yra nesveikos, - paskelbė euronews.com.

"Jūros ošimas yra geriausia piliulė"

Gražiame Cap de Creus gamtos parke šiaurės rytų Katalonijoje grupė keliautojų dalyvauja unikaliame pakrantės aplinkos gydomosios galios tyrime.

"Prieš šešerius metus sirgau krūties vėžiu, - pasakoja dalyvė Marissa Busquets. - "Turėjau praeiti gydymą, spinduliavimą, vaistus, tai buvo smūgis.

Tačiau dabar kasdien mėgaujuosi gamta, todėl jaučiuosi geriau".

Pasak moters, "vidinė ramybė, kurią suteikia jūros ošimas ir pušų kvapas, yra geriausia piliulė vidinei sveikatai, tokiai svarbiai fizinei sveikatai.

Kad jūra naudinga sveikatai, žinoma jau seniai. Tačiau mokslininkams reikia konkrečių matavimo duomenų.

Todėl Rosaso miesto gydytojai ir mokslininkai pakvietė 24 vėžiu sergančius pacientus dalyvauti reguliarioje pajūrio veikloje.

Jų būklė buvo atidžiai stebima.

Katalonijos onkologijos instituto daktaras Ángelas Izquierdo-Fontas (Ángel Izquierdo-Font) sakė: "Mus nustebino pastebėtas ryškus gydomasis poveikis net ir nedideliam pacientų skaičiui.

Manome, kad aktyvus bendravimas su gamta gali būti gydomasis poveikis žmonėms, kurie jau įveikė aktyviąją ligos fazę, baigė gydymą, tačiau gali turėti lėtinių simptomų ar emocinių sutrikimų".

Žinoma, medikamentinio gydymo niekas nepakeičia, tačiau tokios procedūros gryname jūros ore gali pagerinti pacientų emocinę būklę.

Duomenims rinkti buvo naudojami ir klausimynai, ir išmanusis laikrodis su fiziologiniais jutikliais.

"Kiekvieną kartą pradėjus, pavyzdžiui, vaikščioti prie jūros, plaukioti, nardyti, buvo tikrinamas širdies ritmas ir deguonies prisotinimas", - prisimena eksperimento dalyvė Eliana Guerrero. Kita pacientė, Maria Palru, įsitikinusi: "Jūra - tai maža vaistinė, kuria reikia mokėti naudotis.
Pasivaikščiojimas ir plaukimas yra paskirti

Po šio tyrimo ekspertai rekomenduoja įtraukti pakrantę į vėžiu sergančių pacientų socialinės reabilitacijos programas: šeimos gydytojai, įtraukdami į terapinį planą, gali skirti tokią veiklą kaip plaukimas ar nardymas.

Katalonijos visuomenės sveikatos instituto šeimos gydytoja Eva Fontdecaba įsitikinusi: "Sveikatos problemoms, nereikalaujančioms specialaus gydymo, grupinė mankšta, grynas oras, gamta, jūra kartais yra daug naudingesni nei tabletės.

Ispanijoje atliktas eksperimentas - bendra mokslininkų, gydytojų ir vietos organizacijų iniciatyva - yra dalis vis gausėjančių tyrimų apie vandenynų indėlį į mūsų sveikatą, įskaitant tai, ką valgome, ir net orą, kuriuo kvėpuojame.

Tai priminimas apie ryšį tarp žmonių sveikatos ir jūros sveikatos, kuris gali būti pažeistas, jei nebus rūpinamasi natūraliomis jūrų ekosistemomis.

Tyrimo koordinatorius, jūrų biologas Josepas Lloretas (Josep Lloret) moka taikyti holistinį požiūrį į problemą.

"Ši tyrimų sritis - vandenynai ir žmonių sveikata - apima ir jūros teikiamą naudą, ir pavojų, kurį mes, žmonės, keliame jūrai, ir kaip šios grėsmės galiausiai paveikia mūsų pačių sveikatą", - pažymi jis.

 - Kalbame apie didėjančią jūrų taršą, patogenų gausėjimą jose, pramonės plėtrą..."

Banglentininkai nardo ir rizikuoja

Pakrančių vandenų tarša iš naudos sveikatai gali virsti grėsme.

Anglijos pietvakariuose esantis Kornvalis yra populiari banglenčių sporto vieta. Tačiau norintys pasimėgauti bangomis turi saugotis įspėjimų dėl vandens kokybės.

Daugelyje šalies vietovių perkrauti nuotekų valymo įrenginiai kartais į jūrą išpila nefiltruotas nuotekas, todėl pakrantės teritorija tampa netinkama maudytis ir plaukioti banglentėmis.

Izzy Ross, aistringa banglentininkė, taip pat yra nevyriausybinės organizacijos "Banglentininkai prieš nuotekas" aktyvistė. "Vandens sportas labai svarbus mano psichinei sveikatai, kaip ir daugeliui Kornvalyje gyvenančių žmonių", - prisipažįsta moteris.  - "Tačiau, deja, kartais į vandenį įlipti negalima, nes tai rizikinga.

Užterštas jūros vanduo banglentininkams iš tiesų gali pridaryti nemažai bėdų.

"Kartais netyčia nuryjate vandenį, o su juo ir galimai kenksmingas bakterijas, virusus", - sakė Ross. - Pernai turėjome 720 pranešimų apie nukentėjusius žmones, kai kuriems iš jų pasireiškė tokie padariniai kaip gastroenteritas, akių ir ausų infekcijos, šlapimo takų ligos.

Buvo net inkstų nepakankamumo atvejis."

Organizatorių nuotr.

YouTube ekrano nuotr.

Jūra ir antibiotikai

Siekdami išsiaiškinti problemos esmę, banglentininkai suvienijo jėgas su Ekseterio universiteto Medicinos mokyklos Europos aplinkos ir žmogaus sveikatos centro mokslininkais.

Vykdydami ES finansuojamą projektą, ekspertai analizavo mėginius, paimtus iš banglentininkų visoje Jungtinėje Karalystėje.

Rezultatai nuviliantys.

Aplinkos epidemiologė Anne Leonard sakė: "Nustatėme, kad banglentininkų žarnyno mikrobiome yra maždaug tris kartus daugiau antibiotikams atsparių bakterijų nei žmonių, kurie neina į vandenį.

Tai rimta, nes antibiotikams atsparūs patogenai gali išplisti visuomenėje."

Į jūrą patenka miesto ir žemės ūkio nuotekos, kurios prisideda prie vaistams atsparių ligų sukėlėjų atsiradimo.

Tokios infekcijos daro žalą, savo mastu prilygstančią koronaviruso pandemijai. Iki 2050 m. jos gali tapti pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje.

Ekseterio universiteto Medicinos mokyklos mikrobiologas Viljamas Geisas taip pat įspėja apie didžiausią pavojų.

"Žmonių ir gyvūnų atliekose, be kita ko, yra antibiotikų likučių", - patvirtina jis. - Net ir labai atskiesti, pavyzdžiui, upių ar jūrų vandenyje, jie, kaip matome, gali prisidėti prie tolesnio atsparumo antibiotikams vystymosi."

Ekseterio universitete atlikti laboratoriniai eksperimentai patvirtino realią grėsmę sveikatai.

Rezultatai rodo: vandenynų tarša pavojingomis medžiagomis turėtų kelti susirūpinimą ne tik banglentininkams ir kitiems poilsiautojams jūroje, bet ir visiems be išimties planetos gyventojams.

"Įprasta manyti, kad tarša antibiotikais yra didesnė problema mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, kur antibiotikai gaminami ir kur, nesant tinkamos sanitarinės infrastruktūros, priversti išmesti farmacines atliekas.

Tačiau mes įrodėme, kad net Jungtinėje Karalystėje aptinkama pakankamai antibiotikų, kad padidėtų atsparumas", - sako mikrobiologė Eilin Krueger. sako mikrobiologė Aimee Murray.

Mokslininkai vieningai sutaria: mūsų sveikata glaudžiai susijusi su vandenyno sveikata. Jūrų gerovė gerina mūsų pačių sveikatą, o grėsmės jūrų gamtai kelia grėsmę ir mums.

Organizatorių nuotr.

YouTube ekrano nuotr.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder