Ar miegas su akių kauke pagerina mokymąsi ir budrumą?

Visi mes turime vidinį laikrodį, kuris reguliuoja mūsų cirkadinį ritmą, įskaitant miego ir budrumo laiką. O šviesa yra vienintelis svarbiausias veiksnys, padedantis nustatyti, kada turėtume jaustis budrūs (paprastai dieną) ir kada turėtume jaustis mieguisti (paprastai naktį).

Taigi, leiskite užduoti jums asmeninį klausimą: koks tamsus yra jūsų miegamasis? Norėdami sužinoti, kodėl tai svarbu ir ar verta miegoti su akių kauke, skaitykite toliau.

Kaip šviesa susijusi su miegu?

Mūsų cirkadinė sistema išsivystė gerokai prieš atsirandant dirbtinei šviesai. Kaip gali patvirtinti kiekvienas, buvęs Times aikštėje, vos keli vatai šviesos gali priversti smegenis patikėti, kad bet kuriuo nakties metu yra diena. Taigi, kas neleidžia jūsų miegamajam būti šviesiam?

Naktį lovoje žiūrint filmą naudojamas planšetinis kompiuteris yra daugiau nei 100 kartų šviesesnis nei būnant lauke, kai būna pilnatis.

Dirbant r žiūrint į kompiuterio ekraną naktį maždaug 10 kartų šviesesne šviesa apšviečiate akis nei stovint gerai apšviestoje automobilių stovėjimo aikštelėje.

Šviesos poveikis naktį veikia natūralius procesus, kurie padeda paruošti organizmą miegui. Tiksliau, jūsų kankorėžinė liauka gamina melatoniną, reaguodama į tamsą. Šis hormonas yra neatsiejama cirkadinio miego reguliavimo dalis.

Kas nutinka, kai naktį mus veikia šviesa?

Naktį buvimas šviesoje slopina melatonino gamybą ir keičia mūsų miego įpročius. Palyginti su miegu be naktinės lemputės, suaugusieji, miegoję prie naktinės šviesos, miegojo prasčiau ir dažniau prabusdavo. Netgi naktinis lauko dirbtinis apšvietimas, pvz., gatvių lempos, buvo susijęs su mažesniu miegu.

Tačiau šviesos poveikis naktį neapsiriboja tik miegu. Tai taip pat susijusi su padidėjusia depresijos simptomų, nutukimo, diabeto ir aukšto kraujospūdžio rizika. 

Šviesos ekspozicija, nesuderinta su mūsų cirkadiniais ritmais, ty tamsu dieną ir šviesą naktį, yra viena iš priežasčių, kodėl mokslininkai mano, kad darbas pamainomis kelia žmonėms didesnę rimtų sveikatos problemų riziką.

Ar miegas su akių kauke gali padėti?

Kardifo universiteto Jungtinėje Karalystėje mokslininkai atliko daugybę eksperimentų, siekdami išsiaiškinti, ar akių kaukės dėvėjimas miegant naktį gali pagerinti tam tikrus mokymosi ir budrumo rezultatus.

Maždaug 90 sveikų jaunų suaugusiųjų nuo 18 iki 35 metų pakaitomis miegojo užsidėję akių kaukę arba naktį buvo veikiami šviesos. Miego dienoraštyje jie įrašė savo miego įpročius.

Pirmoje tyrimo dalyje dalyviai savaitę nešiojo nepažeistą akių kaukę. Tada kitą savaitę jie dėvėjo akių kaukę su skylute, atidengiančia kiekvieną akį, kad kaukė neužstotų šviesos.

Miegodami be šviesos (dėvėdami nepažeistą akių kaukę) ir su minimaliu šviesos poveikiu (akių kaukė su skylutėmis), dalyviai kiekvienos savaitės šeštą ir septintą dienas atliko tris pažinimo užduotis:

Pirmoji buvo porinio mokymosi užduotis. Tai padeda parodyti, kaip efektyviai žmogus gali išmokti naujų asociacijų. Čia užduotis buvo išmokti susijusių žodžių porų. Dalyviai pasirodė geriau, kai miego metu dėvėjo nepažeistą akių kaukę dienomis prieš bandymą, nei po to, kai naktį buvo veikiami šviesos.

Antra, mokslininkai atliko psichomotorinio budrumo testą, kuris įvertina budrumą. Šviesos blokavimas naktį taip pat pagerino reakcijos laiką atliekant šią užduotį.

Galiausiai buvo atliktas motorinių įgūdžių mokymosi testas, kurio metu reikiama tvarka buvo bakstelėta penkių skaitmenų seka. Atlikdami šią užduotį, nebuvo jokio skirtumo, ar dalyviai dėvėjo nepažeistą akių kaukę, ar buvo veikiami šviesos naktį.

Ką dar sužinojo mokslininkai?

Miego dienoraščio duomenimis, nei miego kiekis, nei jų suvokimas apie miego kokybę nesiskyrė, nepaisant to, ar žmonės nešiojo akių kaukę, ar ne.

Be to, antrajame eksperimente, kuriame dalyvavo apie 30 dalyvių, tyrėjai objektyviai stebėjo miegą naudodami stebėjimo įrenginį, vadinamą Dreem galvos juosta. Jie nerado jokių miego struktūros pokyčių – pavyzdžiui, kiek laiko dalyviai praleido REM miego metu – dėvėdami akių kaukę.

Ar prieš svarbų susitikimą ar egzaminą turėčiau skubėti nusipirkti akių kaukės?

Verčiau vadovaukitės chronobiologo nykščio taisykle: „šviesios dienos, tamsios naktys“.

Dienos metu gaukite kuo daugiau natūralios dienos šviesos- išeikite pasiimti rytinio riestainio iš vietinės kepyklos, trumpam pasivaikščiokite per popietės pertraukėlę darbe.

Vakare sumažinkite elektroninių prietaisų, pvz., mobiliojo telefono, poveikį ir naudokite šiuose įrenginiuose naktinio pritemdymo režimus. Įsitikinkite, kad išjungėte visas nereikalingas lemputes. Galiausiai pasistenkite, kad miegamasis būtų kuo tamsesnis, kai einate miegoti.

Šaltinis: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder