Atostogauti būtina: kiek laiko turime ilsėtis, kad atkurti mūsų fizinę bei psichologinę sveikatą

Vasara – metas, kai daugelis žmonių išsilaisvina iš kasdienės rutinos ir leidžiasi į nuotykius, atsipalaidavimą bei poilsį.

Su tuo sutinka ir visuomenės sveikatos specialistė Jūratė Jackytė, kuri pritaria, jog vasara – tikrų atostogų ir kokybiško poilsio metas. Tai laikotarpis, kai atostogos tarsi savaime suprantamas dalykas – juk kokia vasara be jūros, saulės, ilgų vakarų ir ryto be žadintuvo, tiesa?

„Atostogos ne tik leidžia pabėgti nuo kasdienės rutinos, bet ir suteikia galimybę atkurti mūsų fizinę bei psichologinę sveikatą. Moksliniai tyrimai rodo, kad norint pasiekti maksimalų poilsio efektą, būtina atostogauti mažiausiai 8–10 dienų iš eilės.

Šis laiko tarpas leidžia atsipalaiduoti ir atsiriboti nuo darbo rūpesčių, išsimiegoti, atgauti jėgas. Pirmosiomis dienomis kūnas iš lėto išjungia darbo režimą, o po to prasideda tikrasis poilsis. Trumpesnės atostogos gali neleisti pilnai pailsėti, o ilgesnės – sukelti stresą dėl grįžimo į darbą“ – teigia visuomenės sveikatos specialistė Jūratė Jackytė.

Visuomenės sveikatos specialistė Jūratė Jackytė

Tačiau kas lemia atostogų naudą ir kaip užtikrinti, kad šis laikas būtų tikrai veiksmingas?

Kodėl atostogos būtinos kiekvienam dirbančiajam?

Kiekvienas darbuotojas susiduria su streso, nuovargio ir išsekimo rizika. Ilgalaikis darbas be pertraukų gali turėti neigiamą poveikį ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Atostogos suteikia galimybę atkurti jėgas, atgauti energiją ir sumažinti streso lygį.

J. Jackytė sako, jog tyrimai jau seniai įrodė, kad reguliarios atostogos gali padidinti darbuotojo produktyvumą, kūrybiškumą ir pagerinti jo savijautą.

„Ne naujiena, jog kelių dienų ar savaičių poilsis leidžia atsiriboti nuo darbo, sumažinti streso lygį ir užkirsti kelią perdegimui. Poilsio laikotarpiai yra būtini imuninei sistemai stiprinti ir širdies ligų rizikai mažinti.

Štai vienas tyrimas parodė, kad keturių dienų žygis gamtoje, atsijungus nuo visų elektroninių prietaisų, padidino kūrybiškumą net 50 proc. – tai tik dar viena svari priežastis pasirūpinti savimi“ – dalinosi visuomenės sveikatos specialistė Jūratė Jackytė.

Kaip užtikrinti, kad darbas neblaškytų atostogų metu?

Norint pilnai mėgautis atostogomis, svarbu, kad jų metu nebūtų išorinių dirgiklių. Pavyzdžiui, su darbų susijusių laiškų ar vadovo skambučių. Ką padaryti iki atostogų ir kokių priemonių imtis jų metu?

  • Perduoti užduotis. Prieš išvykdami, užtikrinkite, kad visi svarbūs darbai būtų baigti arba perduoti kolegoms, kurie bus už juos atsakingi. Tai leis ne tik ilsėtis be trukdymo, bet ir jausti vidinę ramybę. Nebaigti darbai, sąžinės balsas ir savęs kaltinimas – tikrai netinka atostogoms.
  • Nustatyti laiškų peradresavimą. Suplanuokite automatinį atsakymą el. pašte, informuojantį apie Jūsų atostogas ir jų trukmę. Laišku peradresavimas Jus pavaduojančiam žmogui – taip pat geras sprendimas.
  • Pirmos darbo dienos planas. Sudarykite planą, kuriame pažymėsite tai, ką turite nuveikti pirmą darbo dieną, grįžus iš atostogų – streso ir chaoso bus žymiai mažiau.
  • Riboti darbo kontaktus. Stenkitės netikrinti el. pašto dėžutės ar darbo žinučių. Informuokite kolegas, kad atostogų metu būsite nepasiekiamas, išskyrus atvejus, kai tai yra būtina.
  • Aplinkos pakeitimas yra esminis elementas efektyvioms atostogoms. Nauja aplinka padeda atitrūkti nuo kasdienės rutinos ir suteikia galimybę patirti naujus įspūdžius. Tai skatina kūrybiškumą, mažina stresą ir suteikia daugiau energijos.

Saugios atostogos be streso

Visuomenės sveikatos specialistė J. Jackytė dalinasi ir svarbiais patarimais, kad poilsis būtų ne tik malonus, bet ir saugus:

  1. Apsauga nuo saulės. Nepamirškite naudoti apsaugos nuo saulės priemonių, kad išvengtumėte nudegimų, sumažintumėte odos vėžio riziką.
  2. Saugumas vandenyje. Plaukiojant arba užsiimant vandens sportu, visada įvertinkite savo galimybes – nenardykite ten, kur nežinote vandens gylio, akmenuotumo, neplaukite per toli.
  3. Fizinė veikla. Būkite aktyvūs, tačiau stebėkite savo savijautą, kad išvengtumėte traumų ir per didelio nuovargio.
  4. Mityba ir skysčiai. Valgykite subalansuotą maistą ir gerkite pakankamai vandens, kad išlaikytumėte energiją ir gerą savijautą.
  5. Atostogos yra būtinos kiekvienam dirbančiajam, nes jos padeda atkurti kūno ir proto jėgas, mažina streso lygį ir gerina bendrą savijautą. Planuojant atostogas ir imantis tinkamų priemonių, galima užtikrinti, kad šis laikas būtų maksimaliai naudingas ir malonus. Taigi, pasiruoškite, atsipalaiduokite ir mėgaukitės savo poilsiu!

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder