Jei jaučiate nuovargį kasdien, tai gali būti nebenormalu ir vadinama lėtiniu nuovargiu. Šis nuovargio tipas reikalauja gyvenimo būdo pokyčių.
Nors mokslinių duomenų apie lėtinį nuovargį vis dar trūksta, štai kas jau yra žinoma :
Kas yra lėtinis nuovargis ?
Tai yra "ekstremalus" nuovargis, kuris nesikoreguoja 6 mėnesių bėgyje ir nėra paaiškinamas jokios kitos sveikatos problemos.
Ši būklė blogina gyvenimo kokybę bei neleidžia gyventi įprastu gyvenimo tempu.
Nėra vieno vaisto, kuris gali šią problemą išspręsti, tačiau svarbu įsivertinti esantį maisto medžiagų trūkumą, nepamiršti fizinio aktyvumo svarbos, valdyti stresą, koreguoti miego įpročius. Visą tai galite aptarti su savo gydytoju ar kitu terapeutu.
Lėtinio nuovargio simptomai
Pagrindiniai lėtinio nuovargio simptomai - sunkus nuovargio jausmas po įprastų kasdienių veiklų bei miego sutrikimai.
Tokio nuovargio jausmas yra daug stipresnis nei įprastas nuovargis po kelių prasto miego naktų. Šį nuovargį gali sukelti net tokios įprastos veiklos kaip maisto produktų apsipirkimas parduotuvėje.
Lėtinis nuovargis taip pat gali pabloginti atmintį, kognityvines funkcijas, kas gali pasireikšti galvos apsvaigimo jausmu.
Jei kokybiškas poilsis nesumažina šių simptomų, turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju, kadangi gali reikšti jog jūs patiriate didelį fizinį ar emocinį stresą.
Kadangi šią būklę taip sunku diagnozuoti ir gydyti, gydymas dažniausiai būna simptominis.
Tam tikri maisto produktai šiuo atveju gali pagelbėti, kadangi maistas gali palaikyti mus pakankamame energijos lygyje.
Taip pat tyrimų duomenimis pastebėta, jog yra sąryšis tarp uždegiminių reakcijų organizme ir lėtinio nuovargio, todėl čia labai gali pagelbėti priešuždegiminių savybių turintys maisto produktai.
Geriausi produktai nuovargiui įveikti:
Pilno grūdo produktai.
Daug skaidulų bei baltymų turintys pilno grūdo produktai padeda sureguliuoti energijos lygį bei cukraus lygį kraujyje, taip pat praturtina organizmą vitaminais ir mineralais.
Pupelės ir lęšiai.
Įtraukite daug skaidulų turinčias pupeles bei lęšius į kasdienį maisto racioną. Pupelėse bei lęšiuose esantys B vitaminai bei geležis itin svarbūs mažinant nuovargio simptomus.
Taip pat šiuose produktuose daug baltymų, kitų vitaminų, mineralų, elektrolitų (magnio, kalio), kurie itin svarbūs palaikant energijos lygį.
Lapinės bei kopūstinės daržovės.
Žalios daržovės, ypač lapinės (tokios kaip lapinis kopūstas, špinatai) bei kopūstinės (tokios kaip brokoliai ar Briuselio kopūstai) savo sudėtyje turi itin daug vitaminų, kurie padeda palaikyti gerą žarnyno veiklą bei imuninę sistemą.
Jaučiant nuovargį kūnas signalizuoja, jog jūsų imuninė sistema nusilpusi, kas gali lemti kitų ligų atsiradimą. Įtraukite žalias daržoves į savo maisto racioną kasdien ir praturtinkite organizmą skaidulomis, priešuždegiminėmis medžiagomis, antioksidantais bei vitaminu C, kurie padės palaikyti puikią žarnyno veiklą, bei stiprins širdies ir imuninę sistemą.
Graikiniai riešutai.
Visi riešutai turi naudingų sveikatai savybių, tačiau graikiniai riešutai išsiskiria priešuždegiminių omega-3 riebiųjų rūgščių gausa. Omega-3 rūgštys padeda palaikyti normalią smegenų veiklą, mažina centrinės nervų sistemos ligų riziką.
Graikiniai riešutai taip pat pasižymi dideliu skaidulų, baltymų, gerųjų riebalų rūgščių kiekiu.
Uogos.
Bet kurio tipo uogos praturtins jūsų organizmą vitaminu C, svarbiais bei retais antioksidantais, kurie yra svarbūs jaučiant nuovargį. Taip pat visos uogos turi energizuojantį poveikį, todėl stenkitės įtraukti kuo daugiau įvairių uogų į savo dienos racioną.
Valgykite uogas su jogurtu, vaisių kokteiliais, avižine koše.
Taip pat galite pasirinkti gurmanišką variantą, pateikdami uogas su kepta, omega-3 riebiųjų rūgščių kupina, lašiša.
Parengė Ugnė KALNIŪTĖ
Rašyti komentarą