Kas yra kurkuminas?
Kurkuminas yra biologiškai aktyvus ciberžolėje esantis junginys. Galimą ciberžolės naudą sveikatai pirmiausia lemia kurkuminas.
Ciberžolės nauda sveikatai
Ciberžolė tūkstančius metų buvo naudojama Ajurvedos medicinoje ir tradicinėje kinų medicinoje gydant tokias ligas kaip odos sutrikimai, kvėpavimo sutrikimai, sąnarių skausmai ir virškinimo sutrikimai.
Visai neseniai ciberžolė tapo populiariu maisto papildu, gydančiu įvairias ligas, įskaitant artritą, virškinimo sutrikimus, depresiją ir alergijas.
Per pastaruosius kelis dešimtmečius ciberžolė buvo tiriama siekiant suprasti galimą jos naudą sveikatai.
Viename 2020 m. tyrime nustatyta, kad kurkuma yra susijusi su priešuždegiminėmis, priešvėžinėmis, antidiabetinėmis, antidiarėjomis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis ir antioksidacinėmis savybėmis.
Tyrimai pradėjo rodyti ryšį tarp kai kurių šių savybių ir faktinės naudos žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, tyrimai su žmonėmis parodė kurkumino potencialą gydant osteoartrito skausmą.
Reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima geriau suprasti kitą galimą ciberžolės naudą, taip pat dozę, reikalingą tai naudai pasiekti.
Ciberžolės įtraukimas į savo mitybą
Galite įtraukti ciberžolę į savo mitybą, naudodami prieskonį kaip daugelio maisto produktų ir gėrimų kvapiąją medžiagą. Ciberžolė plačiai naudojama Indijos virtuvėje, ypač karyje. Būtent tai suteikia kariams intensyvią geltoną spalvą. Ciberžolės įtraukimas į maistą su riebalais, tokiais kaip aliejai, gali padidinti kurkumino absorbciją virškinimo trakte.
Taip pat galite pridėti kurkumino kaip kvapiosios medžiagos į įvairius maisto produktus ir gėrimus. Pavyzdžiui:
kava ar arbata
auksinis pienas (1–2 arbatinius šaukštelius ciberžolės sumaišykite su 1 puodeliu šilto pieno, juodaisiais pipirais, cinamonu ir medumi arba klevų sirupu ant silpnos ugnies apie 10 minučių).
sriuba ir sultiniai
keptos daržovės
ryžių patiekalai
lęšių ar pupelių troškiniai.
Ciberžolės papildai
Kitas variantas – ciberžolės papildai. Nors ciberžolės prieskoniuose paprastai yra nuo 2% iki 9% kurkumino, papilduose gali būti iki 95% kurkumino.
Artrito fondas rekomenduoja vartoti vieną 500 mg kurkumino ekstrakto kapsulę du kartus per dieną, kad būtų lengviau kontroliuoti osteoartrito ir reumatoidinio artrito simptomus.
Norėdami padidinti kurkumino absorbciją, ieškokite papildų, kurių sudėtyje yra piperino. Juodieji pipirai yra natūralus piperinas, kuris pagerina kurkumino pasisavinimą. Taip pat gali padėti kurkumino ar ciberžolės papildų vartojimas su maistu, kuriame yra riebalų.
Ciberžolės ir kurkumino papildų saugumas
FDA ciberžolės ir kurkumino papildai yra klasifikuojami kaip „bendrai pripažinti saugiais", o ciberžolė ir kurkuminas yra saugūs ir gerai toleruojami, net jei suvartojama iki 8 gramų (apie 3 arbatinius šaukštelius) per dieną. Tačiau didelėmis dozėmis ciberžolė gali sukelti pilvo skausmą, pykinimą ir viduriavimą.
Kaip ir visų papildų atveju, FDA nereglamentuoja ciberžolės papildų turinio. Tai reiškia, kad ciberžolės papilduose gali būti mažiau arba daugiau nei nurodyta etiketėje, o turinys gali nebebūti biologiškai aktyvus.
Be to, papilde gali būti kitų sudedamųjų dalių, kurios gali būti kenksmingos. Pavyzdžiui, malta ciberžolė buvo nustatyta kaip švino šaltinis JAV.
Kaip ir vartojant bet kurį papildą, pasakykite gydytojui, ar vartojate ciberžolę ar kurkuminą.
Be to, prieš pradėdami vartoti ciberžolę ar kurkuminą, pasitarkite su gydytoju, jei turite kokių nors sveikatos problemų arba vartojate vaistus, ypač jei
vartojate kraują skystinančius vaistus
ruošiatės operacijai
esate nėščia ar žindote
serga tulžies pūslės liga
atliekama chemoterapija.
Be to, diabetu sergantys žmonės turėtų žinoti, kad ciberžolė gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
Šaltinis: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą