Cukrinis diabetas - plika akimi nematoma liga

Ryte uždarę savo namų duris, mes visą dieną prasilenkiame su daugybe žmonių. Yra šimtaprocentinė tikimybė, kad šioje minioje sutinkame žmonių, kurie serga cukriniu diabetu. Mes šios ligos plika akimi nematome, bet žmogus, sergantis ja, kiekvieną minutę turi galvoti – koks mano cukrus?

Cukrinis diabetas, dažnai vadinamas cukralige, yra lėtinė liga, susijusi su medžiagų apykaitos sutrikimu, pasireiškiančiu gliukozės kiekio padidėjimu kraujyje. Lietuvoje šia liga sergančių žmonių skaičius vis auga. Tai labai klastinga liga, nes jos simptomai neatrodo labai grėsmingi, bet į juos neatkreipus dėmesio ir neapsilankius pas gydytoją laiku, jie gali baigtis net sąmonės netekimu.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras teigia, kad pirmojo tipo cukrinio diabeto simptomai vystosi laipsniškai: troškulys, burnos džiūvimas, svorio mažėjimas esant apetitui, dažnas ir gausus šlapinimasis. Atsiranda didelis bendras silpnumas, odos ir gleivinių sausumas. Ligai progresuojant pradedamas justi iš burnos acetono kvapas, atsiranda vangumas, gali grėsti netgi sąmonės netekimas.

Antrojo tipo cukrinis diabetas iš pradžių gali nesukelti jokių simptomų. Dažnu atveju, prasidėjus ligai, nemaža dalis sergančių net ir nežino, kad serga antrojo tipo cukriniu diabetu. Visgi, kai gliukozės kiekis kraujyje padidėja dar labiau, pasireiškia simptomai, panašūs kaip ir pirmojo tipo cukrinio diabeto atveju. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tokius simptomus kaip svorio priaugimas, grybelinės infekcijos, galūnių dilgčiojimas ar nutirpimas.

Pirmojo tipo cukrinis diabetas labai skiriasi nuo antrojo tipo, todėl apie juos kalbėti kaip apie vieną ligą – negalima.

„Antrojo tipo cukrinis diabetas yra įgyjamas dėl nesveiko gyvenimo būdo, mažo judėjimo, didelio antsvorio.

Antrojo tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių kasa dar gamina insuliną, bet jo kiekio organizmui nepakanka.

Pirmojo tipo cukriniam diabetui atsirasti gyvenimo būdas įtakos visiškai neturi. Insuliną gaminančios kasos ląstelės yra sunaikinamos paties organizmo. Pirmojo tipo cukrinio diabeto atveju organizmas yra nepajėgus išskirti insulino apskritai“, – pasakojo žurnalo „Diabeto IQ“ redaktorė ir klubo „Diabeto IQ“ komandos narė Inga Augustinienė.

Kadangi tai yra dvi skirtingos ligos, jų gydymas taip pat skiriasi.

„Antrojo tipo cukrinis diabetas yra valdomas sveika gyvensena – atsisakant žalingų įpročių, susitvarkant mitybą ir susireguliavus fizinį krūvį. Taip pat šio tipo diabetu sergantiems žmonėms yra skiriamos tabletės, reguliuojančios gliukozės kiekį kraujyje. Jeigu sergantis žmogus nesusitvarko savo gyvensenos ir tablečių nebeužtenka, tada jam gali būti skiriamas insulinas. Pirmojo tipo cukrinis diabetas tabletėmis nėra valdomas. Vienintelis šio tipo ligos suvaldymas – insulino leidimas“, – tikino I. Augustinienė.

„Taip pat galiu teigti, kad antrojo tipo cukrinio diabeto valdymas nėra toks sudėtingas. Antrojo tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms pravartu įsigyti gliukozės sensorius tam, kad jie matytų ir stebėtų savo gliukozės kiekį kraujyje ir suprastų, koks maistas ar jo kiekis veikia žmogaus organizmą. Jiems tai yra didelė nauda, bet jų vartojamos tabletės dažniausiai palaiko tolygų cukraus kiekį kraujyje. Pirmojo tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės turi patys apskaičiuoti sau reikalingą insulino kiekį, atsižvelgę į valgomo patiekalo maistinę vertę, taip pat įvertinę buvusį ir būsimą fizinį krūvį bei kitus faktorius, jie turi sugebėti patys perprasti savo organizmo reakcijas. Tik atitaikę jiems reikiamą insulino dozę, jie suvaldo ligą“, – teigė pašnekovė.

Visgi svarbiausia nepamiršti, kad norint laiku nustatyti šią ligą ir išvengti komplikacijų, labai svarbu darytis tyrimus. Cukrinis diabetas turi būti patvirtintas laboratorijoje tiriant gliukozę veninio kraujo plazmoje. Tyrimą patariama atlikti ryte, nevalgius.

Neseniai klubas „Diabeto IQ“ Lietuvoje inicijavo pasaulinio masto kompanijos rengiamą „Medtronic“ (Mineapolis, JAV) akciją – Mėlynojo baliono iššūkį. Prie šios akcijos gali prisijungti visi. Šis iššūkis skirtas tam, kad visuomenė pamatytų, koks sunkus yra cukriniu diabetu sergančiojo gyvenimas, ir tuo pačiu, prisijungę prie akcijos, palaikytų su šia liga gyvenančius.

Mėlynojo baliono iššūkio metu reikia nusifilmuoti, kaip kiekvienam iš mūsų sekasi atlikti tam tikras kasdienes veiklas mušinėjant mėlyną balioną, ir kelti filmukus į savo socialinius tinklus. Prie vaizdo įrašų reikia pridėti grotažymę #T1Dballoonchallenge ir parašyti, kodėl sutikote dalyvauti šiame iššūkyje. Taip pat reikia pakviesti savo tris draugus priimti šį iššūkį. Tokiu būdu žinia ir palaikymas sklis daug greičiau.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder