Ekologiški produktai: ką turi žinoti pirkėjai?

Išaugus lietuvių susidomėjimui sveikesniu maistu, ekologiškų produktų asortimentas sparčiai plečiasi. Pirkėjai vis dažniau ieško sveikatai draugiškesnių gėrybių, be to, vis labiau atsigręžiama į poveikį gamtai, tvarią žemdirbystę. Pasikeitęs gyvenimo būdas lemia ir pokyčius parduotuvių lentynose.

Ekologiško maisto asortimentas tikrai labai įvairus: galima rinktis nuo pieno, mėsos iki saldumynų ir netgi gėrimų.

Populiariausios prekės yra ekologiška varškė, natūralus jogurtas, vištų kiaušiniai, viso grūdo duona, ekologiškas nealkoholinis alus.

Tarp privačių prekės ženklų ekologiškų prekių populiariausios yra bananai, avižų, migdolų, sojų, kokosų pieno pakaitalai, įvairios sultys, kava, dribsniai.

Vis dėlto norėdami įsigyti ekologišką produktą, pirkėjai turi būti susipažinę su šių prekių ženklinimu.

Pasirodo, atskirti ekologišką prekę nuo paprastos – vis dar iššūkis. Tyrimai rodo, kad tik pusė Lietuvos gyventojų parduotuvių lentynose atpažįsta ekologiškas prekes.

Maisto produktų ženklinimų yra įvairiausių, tačiau reikia žinoti, kad tikrai ekologiškų produktų ženklinimas yra aiškiai apibrėžtas, o jų gamybai taip pat keliami griežti reikalavimai.

Ekologiniai ūkiai tikrinami, gauna tam tikrus sertifikatus, tad tinkamai pažymėtą produktą pasirinkę pirkėjai gali būti tikri, kad jis tikrai ekologiškas.

Be to, ekologinių produktų pakuotėms taip pat keliami tam tikri reikalavimai – jos turėtų būti perdirbamos, taigi palieka ir mažesnį poveikį aplinkai

Kaip perskaityti ženklus ant pakuočių

Pagrindinis ekologiškų produktų identifikavimo ženklas – stilizuotas iš žvaigždučių suformuotas lapelis.

Taip pat produkto pavadinime turi būti žodis „ekologiškas“, o ant iš užsienio atkeliavusių produktų etikečių pateikiamas žodžio vertimas.

Šis žaliojo lapo simbolis yra taikomas visoje Europos Sąjungoje.

Jeigu pirkėjai nori įsigyti tik ES pagamintą ekologišką produktą, reikėtų ieškoti tai įrodančio specialaus logotipo – žaliame fone balto lapelio su žvaigždutėmis arba identiško juodai balto ženklinimo.

Ant produktų turi būti matomas ir ekologinio sertifikavimo įstaigos kodas:

Jei produktas pagamintas Lietuvoje, kodas visuomet bus „LT-EKO-001“, tačiau jei jo kilmės šalis yra kita ES valstybė, tuomet kodas prasideda tos šalies kodu, vėliau seka ekologiškumo trumpiniai EKO, ORG ar BIO ir galiausiai – trijų skaičių derinys.

Šiais atributais ekologiškos prekės ženklinimas nesibaigia.

Ekspertų teigimu, ant ekologiško produkto etiketės nurodoma žemės ūkio žaliavų kilmės nuoroda bei ekologiškos sudėtinės dalys.

Jei ekologiškas produktas yra pagamintas mūsų šalyje, tuomet toks produktas papildomai yra žymimas ir Lietuvos Respublikos ženklinimu.

Tai žaliai baltas arba juodai baltas ovalios formos ženklas su lapeliu ir prierašu „Ekologinis žemės ūkis“.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder