Į planuojamą sveikatos reformą žvelgia atsargiai

Jau ateinančių metų pirmą pusmetį planuojama įgyvendinti sveikatos apsaugos reformą. Ja siekiama, kad sveikatos paslaugos būtų prieinamos visiems gyventojams, nesvarbu, kur jie gyvena ar kokia jų socialinė padėtis. Tačiau, pasak Klaipėdos miesto mero, pasigendama aiškumo ir konkrečių tikslų.

Siekiant pagerinti gyventojų sveikatą, sustiprinti sveikatos priežiūros kokybę ir veiksmingumą, sveikatos sistemos efektyvumą, jai prisitaikyti prie demografinių pokyčių bei geriau pasiruošiant galimoms grėsmėms, Sveikatos apsaugos ministerija planuoja vykdyti reformą.

Reforma norima pagerinti sveikatos priežiūros įstaigų veiklos kokybę, sustiprinti sveikatos sistemos atsparumą grėsmėms, sukurti ilgalaikės priežiūros paslaugų teikimo modelį, suskaitmeninti sveikatos sistemą, pagerinti psichikos sveikatos raštingumą ir išplėsti paslaugų įvairovę.

Tad pirmajame reformos etape bus siekiama išgryninti, kokių sveikatos paslaugų tam tikro regiono gyventojams reikia. Diskusijoje gydymo įstaigų vadovai turėtų ieškoti sprendimų ir išgirsti bendruomenės balsą.

Tačiau, Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko tikinimu, iš ministerijos pusės trūksta konkretumo.

„Visi antradienį pasitarime dalyvavę sveikatos įstaigų vadovai vienu balsu patvirtino, kad kol kas niekas nematė jokių gairių, uždavinių nei siekių, tikslų ir kalbėti apie dalyvavimą diskusijoje, neturint jokių išeitinių duomenų, tai toks klajojimas po tamsų kambarį užrištomis akimis ir neaišku, ko ieškant.

Buvo sutarta, kad prašysime ministerijos pateikti išeitinę informaciją, kokių rezultatų iš tos diskusijos siekiama, ko ministerija tikisi iš regiono“, - sakė V. Grubliauskas.

Planuojama, jog jau rugpjūčio viduryje turėtų prasidėti Valstybinės ligonių kasos moderuojama diskusija, o rugsėjį ar spalį turėtų būti turimas rezultatas.

„Ministerija kreipėsi šiuo atveju į regioną dėl tam tikro patarimo, bet man toks įspūdis susidarė, kad norisi pritarimo, o jei nepritarsi, tai tos lėšos, kurios yra skirtos iš Europos Sąjungos, gali ir nepasiekti“, - tikino V. Grubliauskas.

Jo teigimu, tikimasi, jog reforma bus įvykdyta, tačiau kadangi ji siejama su investicijomis, nepritarti reformai būtų nenaudinga.

"Per 17-18 savo politinės karjeros metų nepamenu ministro, kuris nebūtų pradėjęs reformos, bet nesutikau ministro, kuris reformą būtų pabaigęs. Tai galbūt tai bus geroji išimtis?

Man toks motyvavimas, atleiskite už terminą, panašus į meilę už pinigus, kad jei ministerija nori, jog mus pamiltų, tai turi atliepti jų kriterijus ir tada gausi pinigus, o jei ne, pinigai gali būti paskirti kitiems.

Natūralu, kad kiti yra Vilnius ir Kaunas", - dėstė Klaipėdos meras.

Esminiai reformos principai

Pristatytoje sveikatos apsaugos reformoje numatoma, jog pertvarka turėtų vykti pagal lygmenis. Bus įpareigojama paruošti ir užtikrinti bazinių sveikatos priežiūros paslaugų paketą savivaldybėse.

Regioninių specializuotų paslaugų išdėstymas antriniame lygyje planuojamas pagal 5 regionines teritorijas, tretiniame - pagal dvi. Numatyta, jog vieno profilio vadinamosios monoligoninės - ar tai būtų onkologija, ar psichiatrija, ar tuberkuliozė, ar odontologija - turėtų būti integruotos į kompetencijos centrus.

Ministerija taip pat siūlo centralizuoti Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tinklą. Pagrindinis šios pagalbos teikimo kriterijus - GMP turėtų pasiekti žmogų per 15 min. mieste ir per 25 min. - kaimo vietovėje.

Dar vienas pertvarkos tikslas - sukurti pirminės asmens ir visuomenės sveikatos paslaugų integraciją savivaldoje. Siūloma mažų ligoninių ir kitų savivaldybių įstaigų pagrindu įkurti bendruomenės sveikatos, ilgalaikės priežiūros paslaugų tinklus, taip pat struktūriškai arba funkciškai per bendradarbiavimo sutartis įstaigas sujungti.

Savivaldybės pačios spręstų, ar bendruomenėms sveikatos paslaugas teiktų ligoninės, poliklinikos, ar atskiros įstaigos, turinčios bendradarbiavimo sutartis.

Savivaldybėse planuojama kurti ir ilgalaikės priežiūros tinklą neįgaliems bei ligotiems žmonėms. Į jį būtų integruotos sveikatos ir socialinės paslaugos, o ministerija parengtų kriterijus, kaip šios paslaugos per bendradarbiavimo sutartis būtų integruojamos su kitomis paslaugomis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder