Ką turėtumėte žinoti apie raumenų atmintį, kad galėtumėte išlikti sportiški

Ką turėtumėte žinoti apie raumenų atmintį, kad galėtumėte išlikti sportiški

Kai išgirstate terminą „raumenų atmintis“, atsiranda vaizdiniai, kaip jūsų raumenys gali įsiminti tam tikrus judesius, pvz., futbolo kamuolio varymą ar grojimą pianinu „Su gimtadieniu“. Tačiau nors raumenų atmintis yra tikra, jūsų kūne vyksta ne tai.
 

Be to, mokslas teigia, kad yra dvi skirtingos raumenų atminties rūšys. Viena rūšis, neurologinė, yra susijusi su išmoktos veiklos prisiminimu, o kita forma, fiziologinė, yra susijusi su tikruoju raumenų audiniu.

Supratimas, kaip veikia abiejų rūšių raumenų atmintis, gali padėti jums stipriai patobulėti, jei kuriate naują kūno rengybos rutiną arba ją pradedate iš naujo po pertraukos.

Kaip veikia raumenų atmintis?

Neurologinė raumenų atminties forma tikriausiai yra ta rūšis, kurią dauguma mūsų sieja su šiuo terminu, nes ji susijusi su reiškiniu, kai atrodo, kad mūsų raumenys „atsimena“ konkrečius judesius. Net jei, pavyzdžiui, keletą metų nevažiavote dviračiu, tikriausiai galite lengvai užšokti ant jo ir minti pedalus. Lygiai taip pat ir skambant fortepijonui dainą, kurią galbūt išmokote mintinai vaikystėje.

Tačiau priežastis, dėl kurios galite važiuoti dviračiu ar groti pianinu, nėra ta, kad jūsų kojų ar pirštų raumenys įsiminė reikiamus judesius.

Vietoj to, tai yra dėl motorinio mokymosi, kuris įvyko centrinėje nervų sistemoje, kurią sudaro jūsų smegenys ir nugaros smegenys. Nuolat kartodami tam tikrus judesius, jūsų smegenys ir nugaros smegenys – dirbdami kartu ir nepriklausomai – sukuria stiprius ir veiksmingus nervinius kelius, kuriais perduodami atitinkami signalai į bet kurią kūno dalį, kurią reikia suaktyvinti.

Tokio tipo raumenų atmintis taip pat reiškia, kad jūsų smegenims nebereikia tiek daug galvoti apie judėjimą, sakė Brett Johnson, Čikagoje įsikūrusios SwitchedOn Training Inc. generalinis direktorius, turintis neurologijos bakalauro laipsnį. Kai iš pradžių mokotės naujo judesio ar įgūdžių, esate kognityvinėje stadijoje, sakė Johnsonas, kur jūsų judesiai yra lėti ir neefektyvūs, o prefrontalinė žievė, kuri yra jūsų smegenų mąstymo sritis, suaktyvėja.

Iš ten pereinate į asociatyvinę stadiją, kurios metu jūsų smegenys vis dar sunkiai dirba, tačiau jūsų judesiai tampa sklandesni ir nuoseklesni.

Raumenų atmintis pasiekiama pasiekus autonominę stadiją. Dabar jūsų veikla yra sklandi ir tiksli, o pagrindinė jūsų smegenų veikla persijungė į bazinius ganglijus – sritį, susijusią su automatiniu veikimu.

Tačiau yra vienas įspėjimas dėl neurologinės raumenų atminties. Jei treneris ar mokytojas neprižiūrės, kai nustatote šiuos nervinius kelius, galite netyčia susigadinti įprotį, nesvarbu, ar tai būtų bėgimas netaisyklingu žingsniu, ar prastas grojimas klavišais. Remiantis tyrimais, prastos technikos gali padidinti sužalojimų riziką.

„Būkite sąmoningi apie judesių modelius, kuriuos sukuriate“, - sakė Johnsonas, „žinodamas, kad šie modeliai laikui bėgant įsitvirtins ir bus sunkiau juos sulaužyti“.

Johnsonas pažymėjo, kad kai kurie ekspertai mano, kad kiekvienam judesiui ne visada yra viena teisinga technika, nes žmonės taiko šiek tiek skirtingus metodus arba atlieka tam tikrus judesių pakeitimus, atsižvelgdami į savo individualius apribojimus, tokius kaip ūgis, svoris ir kūno rengybos lygis. 

Fiziologinė raumenų atmintis

Fiziologinė raumenų atminties pusė yra susijusi su gebėjimu greitai atgauti prarastus raumenis. Tai dažnai pastebima žmonėms, kurie dažnai lankosi sporto salėje, o vėliau daro ilgalaikę pertrauką. Nors jie gali prarasti raumenų masę dėl savo neveiklumo, ji paprastai sugrįš greičiau nei pirmą kartą pradėjus.

Ši raumenų atminties forma atsiranda todėl, kad pirmą kartą užauginus raumenis, jūsų kūnas raumenyse sukuria naujų ląstelių. Bet kai prarandate raumenis, tos naujos ląstelės neišnyksta, kaip manyta anksčiau. Vietoj to, jos laikosi ir yra lengvai suaktyvinamos, kai grįžtate prie įprastos rutinos. Tai buvo parodyta apžvalgoje, paskelbtoje 2019 m. „Firtiers in Physiology“ numeryje.

„Raumenys atsigauna nepaprastai greitai“, – sakė Nickas Mitchellas, pasaulinės asmeninių treniruočių bendrovės, įsikūrusios Mančesteryje, Anglijoje, „Ultimate Performance“ įkūrėjas ir generalinis direktorius.

Nors mokslinėje arenoje plačiai sutariama, kad raumenų masė atsistato greičiau, vis dar yra daug nežinomųjų. Pavyzdžiui, kiek laiko galite atsitraukti nuo veiklos ir tikėtis, kad jūsų raumenys (arba smegenys) lengvai suaktyvėtų?

Deja, nėra bendro sutarimo dėl laiko tarpo. „Kiekvienas į vakarėlį atneša kažką kitokio“, – sakė Mitchellas. "Skirtinga genetika, miego modeliai, streso mechanizmai, dietos." Anot jo, žinoma, kad kuo ilgiau turite tuos stambius bicepsus, tuo lėčiau jie išnyks esant neveiklumui ir tuo greičiau grįš, kai atnaujinsite mankštą.

Reguliarūs pratimai ir raumenų funkcija

Iš tiesų, moksliniai tyrimai parodė, kad tų, kurie reguliariai mankštinasi, raumenys elgiasi skirtingai nei tų, kurie nesportuoja, sakė dr. Jagdish Khubchandani, visuomenės sveikatos profesorius iš Naujosios Meksikos valstijos universiteto Las Cruces. Tačiau didelio masto ilgalaikių tyrimų yra nedaug, iš dalies dėl to, kad sunku tiksliai išmatuoti žmonių aktyvumo lygį arba sekti juos ilgus metus.

Taigi, nors dabar mokslininkai žino, kad kai priaugate naujų raumenų ląstelių, jos neišnyksta tą minutę, kai nustojate mankštintis, jie dar nežino, ar išnyks po tam tikro lygio ar trukmės neveiklumo. Tai bus viena iš naujos kartos studijų dėmesio sričių.

Parengta pagal: www.edition.cnn.com

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder