Kaip energetiniai gėrimai veikia žmogaus organizmą: kardiologas įspėjo apie pavojų

Daugelis žmonių vartoja energinius gėrimus, tačiau jų poveikis organizmui nėra iki galo žinomas.

Pastaraisiais metais energinių gėrimų pardavimai labai išaugo.

Beveik pusė vartotojų juos geria kelis kartus per savaitę, o didžioji dauguma energinius gėrimus vartojančių žmonių yra paaugliai ir 18-34 metų amžiaus vyrai.

Vox rašo, kad Mokslo visuomenės labui centras suskaičiavo 34 mirties atvejus, susijusius su šiais produktais nuo 2004 iki 2014 m.

Daug didesnė dalis energinius gėrimus vartojančių žmonių patiria kitų nemalonių šalutinių poveikių - nemigą, traukulius, nerimą ir virškinimo trakto sutrikimus.

Energetinių gėrimų sudėtyje yra įvairių stimuliatorių.

Be didelio kiekio cukraus, beveik visuose energiniuose gėrimuose yra kofeino.

Daugelyje jų taip pat yra guaranos. Kita dažna sudedamoji dalis yra taurinas.

Saikingais kiekiais kofeinas padeda žmonėms jaustis budresniems, dėmesingesniems ir energingesniems.

Tačiau dideliais kiekiais jo neigiamas poveikis, įskaitant nervingumą, pykinimą ir drebulį, gali nusverti teigiamą poveikį.

Be to, kofeino kiekis energiniuose gėrimuose labai skiriasi, o Maisto ir vaistų administracija rekomenduoja, kad dauguma suaugusiųjų per dieną suvartotų ne daugiau kaip 400 miligramų kofeino.

Nors energetiniai gėrimai yra susiję su įvairiomis grėsmingomis pasekmėmis sveikatai, didžiausias susirūpinimas kyla dėl jų poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, ypač širdies susitraukimų dažniui.

Keletas tyrimų parodė, kad energiniai gėrimai didina širdies susitraukimų dažnį ir kraujospūdį, o tai kraštutiniais atvejais gali sukelti kraujagyslių spazmus, plyšimus ar trombozę.

Jie taip pat siejami su širdies veiklos sutrikimais, kurie kai kuriems didelės rizikos asmenims gali sukelti širdies sustojimą.

Ročesterio Mayo klinikos kardiologo Michaelo Ackermano teigimu, vienas iš 200 žmonių turi genetinių širdies sutrikimų, dėl kurių priklauso didelės rizikos grupei.

Dažniausia šios grupės problema vadinama pailgėjusio QT intervalo sindromu, kuris pasireiškia maždaug vienam iš 2000 žmonių.

Šį sindromą turintiems žmonėms Ackermanas pataria vengti širdies sistemą dirginančių vaistų, maisto produktų ir gėrimų, o kartais skiria vaistų, mažinančių ritmo sutrikimų riziką.

Vis dėlto tiksliai neaišku, kokios energinių gėrimų sudedamosios dalys sukelia širdies veiklos sutrikimus.

Be to, šeši iš septynių pacientų, kuriems po energinių gėrimų vartojimo sustojo širdis, buvo moterys.

Taip greičiausiai yra dėl estrogenų polinkio sukelti širdies ritmo sutrikimus žmonėms, turintiems ilgo QT sindromą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder