Kaip miegas gali padėti numesti svorio?

Ar žinojote, jog miego trūkumas gali lemti svorio didėjimą? Paaiškinimų tam gali būti įvairių. Besijausdami pervargę dažnai galime pasirinkti nesveikus, kalorijų kupinus energetinius gėrimus, kavą su priedais.

Dėl nuovargio praleidžiame suplanuotą treniruotę ar pasirenkame greičiau pagaminamą, tačiau ne tokį sveiką maistą iš restoranų, ar renkamės maisto pusgaminius.

Žinoma, jei ši įvykių kaskada įvyksta kelis kartus per metus - nieko baisaus.

Tačiau tyrimų duomenimis daugiau nei trečdalis žmonių miega prastai ar negauna reikiamo kokybiško miego kiekio.

Specialistai pabrėžia, jog pakankamas kokybiško miego kiekis yra svarbus mūsų sveikatai, gerai savijautai, taip pat ir mūsų svoriui, dietai bei fiziniam aktyvumui.

Apsimiegojusios smegenys

Pasirinkus mažiau miegoti smegenys yra "programuojamos" blogiems sprendimams.

Miego trūkumas mažina kaktinės smegenų skilties aktyvumą, kuri yra svarbi kontroliuojant mūsų impulsus bei priimant sprendimus. Tai galima prilyginti lengvo girtumo būsenai - smegenims nebėra taip lengva priimti teisingus sprendimus.

Taip pat, pervargus suaktyvėja smegenų dalis, kuri yra atsakinga už atpildo jausmą, todėl pavargęs žmogus pradeda ieškoti kažko, kas privers jį pasijausti geriau.

Dėl šios priežasties, esant miego trūkumui, taip dažnai norisi pasirinkti mėgstamą, dažnai ne tokį sveiką maistą, kuris bent sekundei leis pasijusti geriau ir dažnai neleis atsisakyti antro torto gabaliuko.

Atliktuose tyrimuose pastebėta, jog miego trūkumas nulemia daug dažnesnį žmonių naktinį užkandžiavimą.

Taip pat buvo pastebėta, jog užkandžiams dažniau renkamasi daug angliavandenių turintys užkandžiai.

Tyrime atliktame Čikagos universitete pastebėta, jog tiriamieji, kuriems trūko miego pasirinko dvigubai daugiau riebalų turinčius užkandžius, nei tie žmonės, kurie miegojo bent 8 valandas.

Kitame tyrime pastebėta, jog miego trūkumas taip pat nulemia maisto porcijų didėjimą, kas lemia ir svorio augimą. Taip pat miego trūkumas lemia kaloringesnio, daugiau angliavandenių turinčio maisto pasirinkimą.

Miegas ir medžiagų apykaita

Miegas yra lyg maisto medžiaga smegenims. Daugumai žmonių yra reikalingas nuo 7 iki 9 valandų trunkantis naktinis miegas.

Miego trūkumas lemia streso hormono kortizolio padidėjimą. Šis hormonas mūsų organizme signalizuoja kaupti energiją, kitaip tariant, liepia kaupti riebalus mūsų organizme.

Tyrimuose paaiškėjo, jog atsiradus miego trūkumui dietos besilaikantiems žmonėms, prarandamo netekto svorio kiekis taip pat sumažėjo iki 55 %, nors kalorijų daugiau suvartojama nebuvo.

Taip pat buvo pastebėta, jog šie žmonės jautėsi alkanesni po valgių, taip pat buvo sumažėjęs ir jų energijos lygis.

Taip pat pastebėta, jog bent 4 dienas trunkantis miego trūkumas mažina mūsų organizmo galimybę produkuoti insuliną - hormoną, kuris yra itin svarbus angliavandenių apykaitoje.

Ką tai reiškia? Jog tokiu atveju mūsų organizmas negali pakankamai gerai reaguoti į šį hormoną ir tai lemia riebalų kaupimąsi mūsų organizme.

Patarimai geresniam miegui :

Išjunkite savo kompiuterį, telefoną bei televizorių bent 1 valandą iki miego.

Apribokite savo miegamąjį tik miegui bei laikui su partneriu/partnere. Miegamasis turi tapti ne darbo, o atsipalaidavimo aplinka.

Susikurkite vakarinį ritualą prieš miegą. Nukelkite svarbių problemų išsprendimą kitai dienai, pasirinkite atpalaiduojančias procedūras - šiltą vonią, meditaciją ar knygos skaitymą.

Kelkitės bei nueikite miegoti tuo pačiu laiku kiekvieną dieną (taip pat ir savaitgaliais).

Stebėkite savo mitybos įpročius. Venkite apsunkinančių maisto produktų bei alkoholio prieš miegą. Venkite gazuotų gėrimų, arbatos, turinčios kofeino, kavos bei šokolado po 14 valandos. Kofeinas organizme gali išlikti nuo 5 iki 6 valandų.

Miegokite visiškoje tamsoje. Tamsa signalizuoja organizmui išskirti natūralų miego hormoną melatoniną, kurio išsiskyrimą šviesa silpnina.

Organizatorių nuotr.

Pagal webmd.com. parengė Ugnė KALNIŪTĖ

Sidebar placeholder