Karštis gali būti pavojingas net gyvybei: efektyviausias būdas apsisaugoti namie

Prasidėjus vasarai dalis žmonių lengviau atsikvepia – šalčius kuriam laikui galima pamiršti ir kone kasdien lepintis saulės spinduliais. Vis tik budrumo prarasti nevertėtų – šiluma gali būti ne tik maloni, bet ir pavojinga.

Karštis gali būti pavojingas net gyvybei

Dideli karščiai gali turėti įtakos kiekvieno žmogaus – tiek jauno, tiek vyresnio – sveikatai. Vis tik kūdikiai ir maži vaikai, pagyvenę žmonės ir tam tikros grupės, pvz. asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, turintys antsvorio, sportuojantys, dirbantys ir daug laiko praleidžiantys lauke ar karštoje patalpoje, susiduria su didesne sveikatos sutrikimų rizika.

Šie sutrikimai paprastai susiję su sumažėjusiu ar sutrikusiu organizmo gebėjimu atsivėsinti dėl kraujotakos pokyčių arba su cheminiu (druskų) disbalansu, kurį sukelia per didelis prakaitavimas. Dažniausiai pasitaikantys sutrikimai – nudegimai, šilumos smūgiai, saulės smūgiai, hipoksija (deguonies badas).

Dėl didelio karščio blogiau dirba širdis, plaučiai, smegenys, inkstai bei kiti organai ir gali paūmėti tokios lėtinės ligos kaip migrena, artritas, astma, inkstų ligos, hipertenzija, 2 tipo diabetas, taip pat širdies, kraujagyslių ligos. Karštis gali pabloginti psichinę sveikatą ir padidinti tikimybę patirti širdies smūgį ar užsikrėsti infekcijomis.

Pakilusi temperatūra taip pat yra susijusi su kvėpavimo sutrikimais. Viena iš priežasčių - aukštesnė temperatūra prisideda prie kenksmingų oro teršalų kaupimosi.

Ši problema aktualesnė miestuose nei kaimiškose vietovėse, o ypač tose zonose, kuriose yra daug kelių ir pastatų, kurie sugeria ir sulaiko šilumą, trūksta medžių ir žaliųjų plotų.

Karščio bangos ir susikaupę teršalai sukelia sukelia pavojų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Ši grėsmė susijusi ir su ribotomis galimybės naudotis patalpomis su oro kondicionieriais ar ventiliatoriais – oro reguliavimo prietaisais pasirūpinę yra anaiptol ne visi.

Kaip apsisaugoti?

Esant dideliems karščiams rekomenduojama riboti laiką, praleidžiamą saulės atokaitoje, daugiau būti pavėsyje ar vėsioje patalpoje. Vis tik ne visos patalpos gali užtikrinti vėsų orą.

Ypač karšta gali būti tuo atveju, jei gyvenate ar dirbate senos statybos name, bute viršutiniame namo aukšte ar pietinėje pusėje, erdvėje su dideliais vitrininiais langais be žaliuzių ar užuolaidų.

Šiais laikais, kai didelė dalis įmonių ar savarankiškai dirbančių žmonių naudoja nuotolinį ar hibridinį darbo modelį ir dirba iš namų, tai tampa opia problema. Kaip tinkamai apsisaugoti?

Geriausia išeitis – oro kondicionierius.  Nors paprastai jis gali asocijuotis su komfortu ir prabanga, karštuoju metų laiku šis įrenginys gali išgelbėti gyvybę. 

Ekonominės klasės, tik šaldymui skirtas oro kondicionierius – variantas, kurį žmonės, atėjus šiltiems orams, renkasi dažniausiai. Jį galima sėkmingai naudoti įvairiose erdvėse: būsto, komercinėse, parodų ar sandėliavimo patalpose.

Prekybos centro internete „Varlė“ produkto vadovė Ina Gadeikienė pasakoja, kad šiuo metu rinkoje gausu įvairių pasirinkimų, tačiau dauguma oro kondicionierių – itin efektyvūs, tačiau kartu – ekonomiški, tad net ir naudojant juos gana ilgą laiką galima išvengti didelių sąskaitų už elektrą.

„Nesvarbu, kaip karšta lauke, oro kondicionieriai itin greitai atvėsina, skatina oro cirkuliaciją ir suteikia optimalų komfortą. Didelė jų dalis turi ne tik ventiliatoriaus ir vėsinimo funkcijas, bet ir oro sausinimo funkciją, kuri kovoja su tvankiu patalpos oru, sumažina drėgmę ir pelėsio, grybelio atsiradimo tikimybę. 

Dažnai šiuolaikiniai prietaisai turi ir oro filtrus, kurie valo patalpos orą nuo pūkų, dulkių ir gyvūnų plaukelių. Taigi, oro kondicionieriai suteikia daugialypę naudą ir galimybę mėgautis gaiviu vėjeliu, vėsuma, maloniu kambario klimatu ir mažesne drėgme“, - pliusus vardija I. Gadeikienė.

Artėjantys karščiai gali sukelti sveikatos sutrikimų, tad saugotis reikia tiek būnant lauke, tiek patalpoje. Dalis žmonių, svarstančių apie kondicionieriaus įsigijimą ir įsirengimą, baiminasi prietaiso skleidžiamo triukšmo.

Vis tik specialistė patikina – jaudintis nevertėtų, nes dauguma kondicionierių yra itin tylūs, o karštas, tvankus oras darbingumą ir koncentraciją gali mažinti net labiau nei garsas.

 „Apie vartotojų komfortą tikrai pagalvota. Negana to, jų patogumui oro kondicionieriai yra mobilūs, tad panorėjus galima lengvai keisti jų lokaciją, taip pat turi nuotolinio valdymo pultelį ir laikmatį, kuris leidžia jį automatiškai įjungti ir išjungti tam tikru laiku“, - sako ekspertė.

Tiems, kurie svarsto apie ilgalaikę investiciją ir prietaisą, kuris turėtų ir šildymo, ir šaldymo funkcijas, verta pagalvoti apie oras-oras sistemos šilumos siurblius.

Jie leidžia ne tik šildytis žiemos metu ir ruošti karštą buitinį vandenį ištisus metus, bet, pritaikius šildymo sistemą, šilumos siurblį panaudoti vėsinimui karštuoju metų laiku.

Na, o žmonėms, kuriems įsirengti oras-oras sistemos šilumos siurblį ar oro kondicionierių yra per brangu, rekomenduojama apsirūpinti paprasčiausiais vėdinimo prietaisais – ventiliatoriais, kurie užtikrina gaivų vėjelį ir maloniai atvėsina.

 Pasirūpinti reiktų jau dabar

Nors vasara tik prasideda ir dideli karščiai išvarginti dar nespėjo, lūkuriuoti ir laukti kaitros nevertėtų – tuo metu norimo įrenginio paprasčiausiai galite neberasti.

Anot ekspertės, smarkiai šoktelėjus temperatūrai, žmonės ventiliatorius ir oro kondicionierius imi pirkti masiškai, tad ilgainiui susiformuoja prekių deficitas.

Negana to, oro kondicionierių įrengimas reikalauja laiko, tad išaugus poreikiams gali susiformuoti eilės.

„Pasirūpinti oro reguliavimo prietaisais reiktų jau dabar – užklupus karščiams būsite pasiruošę, išvengsite diskomforto ir aibės rūpesčių, o jų teikiama nauda mėgausitės ne tik šiltuoju metų laiku“, - sako I.Gadeikienė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder