Klaipėdos universiteto ligoninės psichologė: svarbiausios pirmos dienos po gimdymo

(1)

Gyvybės langelyje vienoje Kauno ligoninių kūdikį palikusios, o po paros jį atsiimti panorusios moters istorija ir vėl privertė visuomenę suklusti ir iš naujo kelti klausimus, ar jau padaryta viskas, kad naujagimis ir jo motina jaustųsi saugūs.

Klaipėdos universiteto ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikoje gimdyves konsultuojanti medicinos psichologė Genovaitė Baltuonienė sako, kad pastebėti pirmuosius pogimdyvinės melancholijos simptomus ir laiku suteikti moteriai psichologinę pagalbą, yra labai svarbu.

Gali palūžti namuose

G.Baltuonienė džiaugiasi, kad pastaruoju metu gimdyvių, priimančių psichologinę pagalbą, daugėja. Tačiau, pasak jos, emocinis lūžis gali įvykti grįžus namo.

„Vidinis ar išorinis dirgiklis, kuris buvo nereikšmingas, po gimdymo gali „išmušti iš vėžių“. Šiame etape ypatingai svarbus artimųjų, partnerio palaikymas. Jei jo nėra, moteris gali ryžtis net ir tokiam žingsniui, kaip kūdikio atsisakymas arba palikimas gyvybės langelyje“, – pasakojo psichologė.

 Ji pabrėžė, kad tokiu atveju gimdyvės negalima smerkti. Nes moteris, priėmusi sprendimą atsiskirti nuo vaiko, tokioje kritinėje savo gyvenimo situacijoje, pasielgia humaniškiausiai jį palikdama gyvybės langelyje.

 Teikiama psichologinė pagalba

Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ Akušerijos-ginekologijos klinikos Pogimdyviniame skyriuje psichologinę pagalbą gali gauti bet kuri čia hospitalizuota gimdyvė.

Psichologė G. Baltuonienė kviečia moteris pokalbiui ir ragina nelikti vienoms su savo išgyvenimais. Konsultacijų metu ji išsiaiškina gimdyvės nerimo lygį,  kylančias emocijas bei moko, jas valdyti, psichologiškai paruošia moteris pogimdyviniam tarpsniui.

Anot specialistės, laukiant mažylio keičiasi ne tik moters kūnas, bet ir psichika. Gimdyvė tampa jautresnė ir emocionalesnė. Šį moters gyvenimo etapą gali lydėti ne tik euforija ar džiaugsmas, bet ir nerimas, sumišimas. Tai ypač būdinga pirmą kartą besilaukančioms moterims. 

Akušerijos-ginekologijos klinikoje kiekviena moteris supažindinama, kaip pastebėti pogimdyvinės depresijos požymius ir kur kreiptis pagalbos išėjus iš ligoninės.

Užklumpa apatija ir bejėgiškumas

Pašnekovė akcentuoja, kad jei moteris ligoninėje gavo rekomendacijas tolimesnėms psichologinėms konsultacijoms, nevertėtų jų ignoruoti. Taip pat pagalbos reiktų kreiptis, kuomet išvykus iš ligoninės pasireiškia visiškas bėjėgiškumas, apatija, negebėjimas džiaugtis kūdikiu.

„Pogimdyvinė melancholija praėjus kelioms dienoms ar net savaitėms po gimdymo pasireiškia iki 80 proc. gimdyvių. Sulaukus tinkamos pagalbos, palaikymo ar dėmesio ji lengvai praeina. Sunkiausiu metu svarbiausia likti ne vienoms ir jaustis saugiai“, – sako Klaipėdos universiteto ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikos psichologė G. Baltuonienė.

Veikia gyvybės langelis

Klaipėdos universiteto ligoninėje skiriama daug dėmesio gimdyvių ir naujagimių gerovei, tad su kraštutiniais sprendimais susiduriama pakankamai retai.

Per 14 metų, kuomet įstaigoje veikia Gyvybės langelis, jame palikti 4 naujagimiai. Paskutinysis – praėjusių metų kovą.

Apie gyvybės langelyje paliktą naujagimį medikus iškart informuoja garsinis skambutis. Tad kūdikėlis yra saugus ir gauna kokybišką sveikatos priežiūrą. Apie rastą naujagimį ligoninė informuoja valstybines institucijas. Tėvams, palikusiems atžalą gyvybės langelyje, dar yra galimybė savo sprendimą pakeisti ir siekti susigrąžinti kūdikį per artimiausius tris mėnesius. Tokiu atveju jiems reikia kreiptis į artimiausią Vaiko teisių apsaugos teritorinį skyrių.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder