Kodėl akys sausėja ir kada kreiptis į specialistus?

(1)

Ar esate pajutę, jog staiga akys ima perštėti, ašaroti, bijo šviesos, parausta? Tai vieni pagrindinių akių sausumo simptomų.

Ne vienas tokiu atveju skundžiasi ir krislo pojūčiu akyse arba lyg akys būtų pripiltos žvyro. Kaip portalui manodaktaras.lt sakė gydytoja oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė, šiandien akių sausumas jau laikomas lėtiniu uždegimu. Kas jį sukelia ir kada nepakanka vien drėkinančių akių lašų?

Rizikos veiksniai, turintys įtakos akių sausumui

Akių sausumas pastaruoju metu tapo itin dažna problema, kuriai įtakos gali turėti įvairūs veiksniai. Anksčiau, kaip pastebima, akys dažniau sausėdavo šaltuoju metu, prasidėjus šildymo sezonui. Tačiau akių sausumui vis dažniau įtakos turi ir šiltuoju metu dažnai naudojami kondicionieriai, uždaros patalpos su rekuperacine vėdinimo sistema.

Pasak akių klinikos ir optikos „Žiūra“ akių gydytojos G. Laurinavičiūtės, akys sausėja ir dėl kitų aplinkos veiksnių, tokių kaip oro užterštumas, nuolatinis darbas prie ekranų (kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir kt.): „Žiūrėdami į ekraną rečiau pradedame mirksėti, dėl to greičiau išdžiūsta akis dengianti ašarų plėvelė. Mirksėjimo metu vokui uždengus akį, atsistato ašarų plėvelė, dėl to akies paviršius yra apsaugotas“.

Iš retesnių atvejų, akių sausumą gali iššaukti ir Sjogreno sindromas – liga, kurios metu sutrinka liaukų (ašarų, seilių) gamyba organizme, todėl sausėja visa gleivinė. Jei įtariamas šis retas sindromas, rekomenduojama pacientui atlikti seilių liaukų biopsiją.

Gydytoja paminėjo ir tuos atvejus, kai akys gali sausėti dėl netinkamo gyvenimo būdo, pvz. per didelio nuovargio, nepakankamos mitybos, valgymo, miego sutrikimų ir pan. Tai sutrikdo normalią organizmo veiklą, tuo pačiu sutrinka ir akių drėkinimas, pasikeičia ašarų sudėtis.

Sutrikusi ašarų gamyba arba nekokybiška jų sudėtis

Akių sausumas gali atsirasti ir dėl sutrikusios ašarų gamybos. „Norėdami tuo įsitikinti, neretai atliekame Širmerio testą – tai ašarų sekrecijos tyrimas, kurio metu naudojamas indikatorius po akių vokais. Šis testas leidžia nustatyti, ar yra pakankama ašarų gamyba“, – sakė gydytoja oftalmologė.

Kita priežastis, galinti turėti įtakos akių išsausėjimui – nekokybiška ašarų sudėtis, kai trūksta vandeninės arba riebalinės jos dalies. Atsižvelgiant į tai, akių gydytojos G. Laurinavičiūtės teigimu, pacientui skiriami akių lašai: jei nustatomas riebalinės ašarų dalies trūkumas, skiriami drėkinantys lašai su riebaline dalimi, jei trūksta vandeninės dalies – skiriami drėkinantys lašai su hialuronu.

„Jei žmogus jau naudoja drėkinančius akių lašus, tuomet neretai jam skiriamas priešuždegiminis gydymas: steroidiniai lašai, kurie slopina uždegimines reakcijas ir tokiu būdu nutraukia tarsi užburtą ratą. Vėliau gydymo pabaigoje gali būti skiriami tik drėkinantys akių lašai“, – paaiškino oftalmologė.

Naujovė – ašarų kamštukai

Tuo atveju, kai minėti gydymo būdai nepadeda ir akių sausumas kartojasi, pacientams pasiūlomi taip vadinami ašarų taškelių kamštukai. Akių gydytoja G. Laurinavičiūtė paaiškino, jog jie įdedami į ašarų kanalėlius, tokiu būdu šiek tiek blokuoja ašarų nutekėjimą, todėl daugiau ašarų susilaiko akies paviršiuje. Tai padeda apsaugoti akis nuo išsausėjimo.

„Šie ašarų kamštukai dažniausiai naudojami tais atvejais, kai yra sutrikusi ašarų gamyba. Tai pakankamai nesudėtinga, bet labai subtili procedūra. Ji nėra skausminga, bet jei žmogus pageidauja, į akis įlašinami nuskausminantys lašai, kad nebūtų juntamas joks diskomfortas, – pasakojo gydytoja.

– Į ašarų akutes įvedami labai smulkūs kamštukai. Šie kamštukai gali būti laikini, t. y. ištirpsta savaime po kelių mėnesių, o dalis jų yra nuolatiniai, kuriuos vėliau specialistas gali pašalinti“.

Kada kreiptis į akių gydytoją

Pajutus pirmuosius akių sausumo simptomus (akių dirginimą, bendrą diskomfortą akyse), pirmiausia rekomenduojama įsigyti be recepto vaistinėse parduodamus drėkinančius akių lašus (vadinamas dirbtines ašaras). Tuo atveju, jei simptomai nepraeina ir tęsiasi net kelias dienas ar visą savaitę, patariama nedelsti ir kreiptis į akių gydytoją, kuris nustatys tikslią priežastį ir paskirs reikiamą gydymą.

„Jei akių sausumas trunka ilgai ir žmogus vis delsia kreiptis, akys kasdien vis labiau vargsta. Noriu priminti, kad ašarų plėvelė skirta ne tik drėkinti akį, bet ir apsaugoti ją nuo bakterijų ir kitų mikroorganizmų.

Tad jei akies paviršius bus išsausėjęs, gali greičiau kilti įvairūs akių uždegimai, tokie kaip konjunktyvitas, blefaritas, vokų ar akies junginės plėvelės uždegimai, kitos akių ligos“, – kalbėjo akių gydytoja G. Laurinavičiūtė, pridurdama – jei ši būklė tampa lėtinė, ji sunkiau gydoma.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder